Чому солодощі Roshen більше не продають в супермаркетах Ашан

Як мінімум півтора роки корпорація Roshen не постачає свою продукцію на полиці «Auchan Україна». Forbes зʼясував, чому виникли розбіжності та що відбувається з бізнесом французького ритейлера в Україні, на який постійно йде тиск через Росію

У Forbes Ukraine є спільнота в LinkedIn. Там ми пишемо практичні кейси компаній, розповідаємо про інноваційну економіку та публікуємо поради з особистого розвитку і управління командою. Жодних новин. Приєднуйтесь за цим посиланням

З полиць гіпермаркетів «Auchan Україна» зникла продукція кондитерської корпорації Roshen Олексія Порошенка та Вʼячеслава Москалевського. Більше року остання не співпрацює з Auchan, через те що той продовжує працювати у Росії, розповів Forbes президент та співвласник Roshen Вʼячеслав Москалевський. 

В Auchan називають іншу причину припинення співпраці. Це відбулося з комерційних причин ще до повномасштабної війни, каже керівниця зі звʼязків із громадськістю «Auchan Україна» Олена Орлова. Вона сподівається, що вдасться налагодити контакт із Roshen і він буде знову у них продаватися. 

Roshen досі відвантажує продукцію ритейлеру METRO, який також продовжує працювати в РФ. На запитання Forbes, чому не припинили співпрацю з німецьким ритейлером, Москалевський відповів «тому що ми так вирішили». 

Виторг найбільшої кондитерської компанії України Roshen у 2022 році зріс майже на 1 млрд грн – до 22,1 млрд грн, за даними YouControl. Наприкінці серпня збори акціонерів Київської кондитерської фабрики Roshen планують підвищити її статутний капітал на третину, до 2 млрд грн, через випуск додаткових акцій. Це робиться для того, аби закрити фінансову діру у фабрики, яка до цього займалася інвестиціями, розказав Forbes Москалевський, якому належать 13% у корпорації Roshen.

Президент та співвласник Roshen Вʼячеслав Москалевський

Президент та співвласник Roshen Вʼячеслав Москалевський

Компанія «Auchan Україна» до війни входила до десятки найбільших ритейлерів України. В українському food-ритейлі в 2022 році вона займала частку у 2,5%, зазначає директор дослідницької компанії GT Partners Ukraine Ігор Гугля. 

У «Auchan Україна» працює близько 5000 працівників. На початок 2023-го мережа налічувала 42 магазини, більшість із яких – у форматі гіпермаркетів. До повномасштабної війни її виторг, за даними YouControl, становив 14,4 млрд грн. У воєнний 2022 рік він упав до 10,6 млрд грн. Для порівняння, виручка найбільшого українського ритейлера АТБ у 2022 році склала 148 млрд грн. 

Російське питання 

З початку повномасштабного вторгнення Auchan не припинила роботу на території Росії. «Ритейлер не піде з російського ринку, оскільки діє в інтересах цивільного населення», – казав гендиректор компанії Ів Клод в інтерв`ю виданню Journal du Dimanche. 

«Auchan Україна» відмежовується від країни-агресора і не має контактів із російським офісом, розповідала в інтерв`ю Forbes CEO українського підрозділу ритейлера Марта Труш. «Нам боляче як українцям. Позиція материнської компанії полягає у тому, що основна місія – годувати й підтримувати населення», – казала вона. За словами СЕО, материнська компанія влила додаткові $25 млн в український підрозділ, щоб він міг виплачувати зарплати, платити постачальникам та закуповувати продукти й інші товари.

Марта Труш, CEO «Auchan Україна» /Сергій Пірієв для Ашан Україна

Марта Труш, CEO «Auchan Україна» Фото Сергій Пірієв для Ашан Україна

В лютому 2023-го, журналісти видань The Insider, Le Monde та Bellingcat опублікували розслідування, в якому розповідали, що російський Auchan постачав товари для російських військових на окупованих територіях України. Постачання військовим позиціонували як «гуманітарну допомогу». Також «Ашан» ніби допомагав військкоматам набирати мобілізованих з-поміж своїх співробітників, йшлося в розслідування. Тоді у пресслужбі французького «Ашана» заявили, що компанія перебуває «поза політикою і жодною підтримкою військовослужбовців не займається».

За декілька днів після виходу розслідування Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) внесло ритейлера у перелік міжнародних спонсорів війни через роботу Auchan у Росії. На російський ринок припадає 10% світових продажів Auchan – це €3,2 млрд виторгу, казав генеральний директор компанії Ів Клод в інтерв`ю Journal du Dimanche. Станом на 2022 рік компанія має в РФ 231 магазин.

Внесення компаній до списку спонсорів війни не створює для бізнесу юридичних наслідків, як, наприклад, введення санкцій, розповідала Forbes очільниця напряму мінімізації корупційних ризиків у санкційній політиці НАЗК Агія Загребельська. 

Однак після того, як компанія опиняється у списку міжнародних спонсорів війни, вона може потрапити до найбільшої у світі бази для перевірки контрагентів World-Check. Зокрема, присутність у цій базі може обмежити діяльність компанії, приміром, з банками, страховими компаніями, каже керівник практики безпеки бізнесу юркомпанії Juscutum Дмитро Дичаковський.

Рішення НАЗК не стосується українського підрозділу, проте воно може нести репутаційні втрати, зазначала в інтерв`ю Forbes Марта Труш. 

В Україні збільшується тиск на українські представництва міжнародних компаній, які досі продовжують працювати в РФ. Один із найбільших українських ресурсів пошуку роботи Work.ua розірвав контракти з такими компаніями. Серед них і «Auchan Україна». «Ми закликаємо партнерів robota.ua, Jooble, всі інші бізнеси та людей, що поки що ведуть співпрацю з ними, написати заяви про звільнення, розірвати договори й призупинити будь-яку взаємодію», – написав у Facebook співзасновник Work.ua Артур Міхно. 

Чи є в «Auchan Україна» відтік покупців через те, що материнська компанія досі працює в РФ? «Думати, що його немає, хибно. Але його важко виміряти, бо є впливовіші фактори, зокрема, закриття під час тривог», – розповідала Forbes в лютому СЕО мережі Марта Труш.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *