Заборона 1С в Україні: чим замінити російську програму

На другий рік повномасштабної війни український бізнес все ще використовує російське програмне забезпечення. Верховна Рада хоче заборонити використання та штрафувати за це. Яка альтернатива 1С та іншого російського програмного забезпечення?

Депутат від партії «Слуга Народу» Марʼян Заблоцький зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №10186, який забороняє продаж російського програмного забезпечення «1С» в Україні. Понад 80% бізнесу з обсягом послуг на більш ніж 500 млн грн досі використовують «1С», ідеться в пояснювальній записці.

За використання програми «1С» передбачається штрафу 1000 мінімальних заробітних плат — тобто 6,7 млн грн. За повторне порушення протягом року — 2000 мінімальних зарплат — тобто 13,4 млн грн. Такий самий штраф передбачається і за третє та більше порушення.

Придбаний до прийняття законопроєкту софт може використовуватися на законних підставах, ідеться в документів.

«Це дракон із кількома головами», – розповідав про засилля бухгалтерського ПЗ «1С» в українському бізнесі співзасновник стартапу Saldo Apps Радомир Новкович. На початку повномасштабного вторгнення у затяжній війні проти російського софту намітилися позитивні зрушення. Компанії почали переходити на українські й західні аналоги, проте рік по тому темпи складно назвати вражаючими. Які перспективи у цієї боротьби.

Альтернатива 1С та іншого російського софту /Getty Images

Альтернатива 1С та іншого російського софту

ERP-система

«1C» – Tria, OpenERP, Бухгалтерія А5, Bookkeeper, GrossBee XXI, Дебет Плюс, Openbravo.

CRM-система

«Бітрікс24» – Uspacy, NetHunt CRM, it.ua, SalesDrive, KeepinCRM, Asteril CRM, Corezoid, Perfectum, EspoCRM, KeyCRM, Peopleforce, РемОнлайн.

Облік персональних фінансів 

Coinkeeper, Zenmoney – Saldo Finance, ZenMoney, Coin Flow, Monobudget.

Вебсайт білдер

Tilda Publishing – Horoshop, Shop Express, Okay CMS, Weblium.

POS-система

R-keeper, Syrve – Poster.

Читати більше Згорнути

Підсумки року війни з українським софтом

Навесні 2022-го в Україні налічувалося понад 60 популярних програмних бізнес-продуктів, розроблених у Росії чи росіянами, підрахували активісти ReplaceRUwithUA. Це спільна ініціатива Мінцифри, дата-компанії «Опендатабот» та Netpeak Group Артема Бородатюка, до якої входить і Saldo Apps. Один із найбільших у списку – створений ще на початку 90-х софт для бухгалтерії та управління підприємством «1С».

Якщо рахувати лише легальні копії, з «1С» працюють близько 70% українських бізнесів, казав Forbes у травні 2022-го Віталій Блажко, директор полтавської IT Grand, що спеціалізується на автоматизації підприємств. Інша оцінка – близько 500 000 встановлених примірників, каже директор українського розробника ERP-систем IT-Enterprise Олег Щербатенко. Підрахунки актуальні й досі.

Темпи міграції – 10 000–15 000 компаній, що за рік війни перейшли на українське програмне забезпечення, оцінює Щербатенко. Для порівняння, на початок 2023-го Держкомстат нарахував в Україні 660 000 активних підприємств. Протягом 2022-го з’явилося 203 000 ФОП та близько 33 400 нових компаній, підрахували в «Опендатабот». Чому тепер на них вся надія?

Бізнеси, що працюють вже давно, вклали великі гроші в налаштування «1С» під свої потреби, навчили працівників і тепер не хочуть пускати роботу на вітер, констатує Новкович, один із активістів руху ReplaceRUwithUA. Раніше він прогнозував, що за оптимістичним сценарієм кількість користувачів російського бухгалтерського ПЗ планомірно зменшуватиметься на 20% щороку.

Реальність дещо інакша. Українські чи західні продукти обирають новачки в автоматизації, каже Новкович. Це або новостворені бізнеси, або ті, хто взагалі не користувався жодним рішенням. Чому це може стати можливістю для українського продуктового IT?

Що таке «1С»

Система бухгалтерського, податкового, управлінського обліку та керування підприємством, розроблена російською компанією «1С». Набула великої популярності у Росії, Білорусі, Україні а також деяких інших країнах із початку 1990-х. За 30 років компанія розробила лінійку продуктів у різних напрямах. Найпопулярніші – «1С:Бухгалтерія», «1С:Підприємство».

Засновник Борис Нуралієв входив до списку 200 найбагатших бізнесменів Росії зі статками $950 млн, за оцінкою російського Forbes.

Із 2017 року «1С» потрапила під санкції РНБО проти компаній із російським капіталом, проте український бізнес де-факто продовжив нею користуватися. Правонаступником «1С» став зареєстрований у Польщі продукт BAS, який продають як альтернативне рішення. Опитані Forbes експерти називають BAS переупакованою «1С».

Читати більше Згорнути

Чи відкривається новий ринок для українського ІТ

Радикально позбутися «драконів» на кшталт «1С» не вийшло, але повільний процес відмови запущений. Інвестувати в російський софт немає жодного сенсу, каже засновник «Опендатабот» Олексій Іванкін. «З часом він все одно буде заборонений чи просто припинить працювати в Україні», – додає він.

Родіон Єрошек та його нині покійний кофаундер Олександр Рижков починали створювати альтернативу російському R-keeper ще у 2012-му. Наразі їхньою POS-системою для управління кафе та ресторанами Poster користується понад 15 000 клієнтів у 110 країнах.

На осінь 2022 року 25% українських закладів харчування все ще працювали на зробленому РФ софті, свідчить дослідження 3.14 Agency. Серед найбільших POS-систем – ще один вихідець із R-keeper та iiko, що просувається під новою назвою Syrve.

Але на початок весни 2023-го на ринку POS-систем переважають українські продукти, каже Єрошек. Минулорічний приріст Poster – 700–800 підключень на місяць. Клієнтський ландшафт теж оновився. За пів року великої війни в Україні закрилося близько 7000 закладів та з’явилося понад 2000 нових, підрахували у Національній ресторанній асоціації.

«За останній рік я спостерігаю бум появи певних онлайн-сервісів – можу згадати не менше 10 нових CRM-систем», – каже Дмитро Суслов, співзасновник стартапу Uspacy та колишній директор українського представництва російського «Бітрікс24». Власну версію CRM для малого й середнього бізнесу разом із трьома кофаундерами він запустив у лютому 2023-го. За півтора місяця до неї підключилося близько 1000 українських компаній.

Амбітний бізнес-план Суслова – через п’ять років бачити у списку користувачів третину українського МСБ. Обережні кроки на український ринок робить і Новкович. У 2022-му орієнтований на США, Канаду й Австралію Saldo Apps мав 13 000 платних користувачів та понад $1 млн виторгу. 

Восени 2022-го засновник відкрив для українців безкоштовний доступ для одного з продуктів – застосунку для обліку персональних фінансів Saldo Finance, який вже завантажили 10 000 разів. «У цьому сегменті майже не було альтернатив руснявим додаткам Coinkeeper, Zenmoney та іншим», – каже він.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *