Запущений у 2021-му український математичний застосунок MathMaster генерує до $1 млн на місяць. Левова частка з 10 млн користувачів – американські школярі й студенти, яким потрібна допомога із домашкою. Як масштабувати такий бізнес, коли ChatGPT автоматизує завдання одне за одним
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.
«На перші два тижні були такі завдання: що робити з бізнесом і що робити з командою», – згадує початок повномасштабного вторгнення CEO семирічної IT-компанії Futurra Group Віталій Шаталов, 31. Ця дилема знайома сотням українських підприємців, але для Шаталова та його кофаундера Дмитра Штепи, 26, ситуація виглядала патовою.
Флагманський продукт Futurra Group – навчальний додаток для школярів і студентів MathMaster, що допомагає розв’язувати математичні задачі. Він приносить до 80% виторгу компанії і повністю залежить від сотень так званих експертів – людей, які, власне, й роблять всю роботу.
У березні 2022-го Шаталов зі Штепою евакуювали розробників у пансіонати на Заході України і в авральному режимі шукали заміну експертам-українцям. «Вони не могли працювати, були у підвалах, без зв’язку, поїхали в інші регіони чи за кордон», – каже Шаталов.
План спрацював. На серпень 2023-го у MathMaster було 10 млн користувачів, 80–90% експертів – іноземці, річний виторг підскочив удвічі. Як влаштований бізнес на математиці й чому фаундери зробили ставку на людський інтелект, доки світ завойовують ШІ-алгоритми?
Живі тьютори проти алгоритмів
Заснована у 2016-му Futurra Group – перший бізнес випускника «фабрики стартапів» Genesis Шаталова. Пропрацювавши продакт-оунером три роки у компанії Володимира Многолєтнього та Василя Ульянова, він наважився піти у вільне плавання.
У партнери взяв студента третього курсу економфаку КНУ ім. Шевченка Штепу. Той якраз зацікавився цифровим маркетингом і шукав досвіду на тематичних заходах у різних компаніях та університетах. «Мені сказали, що є хлопець, який дуже хоче працювати, навіть безкоштовно», – посміхається Шаталов.
Бізнес-модель Futurra Group дещо нагадує альма-матер Шаталова Genesis. Компанія розробляє мобільні застосунки – від бізнесових утиліт й VPN до астрономічного додатка для спостереження за зірками через смартфон. Коли якийсь продукт вистрілює – він виокремлюється у самостійний бізнес-юніт. Втім, схоже, що від Genesis засновники отримали не лише досвід.
Futurra Group – одна із інвестицій Skellar, підтвердили Forbes фаундери та два джерела, знайомі з подробицями угоди. Skellar – заснований Максимом Штепою венчур білдер із фокусом на продуктових стартапах, який до 2023-го мав назву SocialTech. Це один із «випускників» Genesis, що виріс достатньо, щоб відокремитися від материнської компанії.
Суму інвестицій засновники Futurra Group не розголошують, посилаючись на NDA. На запуск MathMaster знадобилося трохи більше $1 млн, за рік проєкт вийшов на самоокупність. Виторг Futurra Group у 2022-му – $1 млн на місяць, порівняно з 2021-м доходи зросли удвічі, запевняють засновники. Левову частку цієї суми – 80–90% – забезпечує математичний застосунок. Чому він став флагманським продуктом?
Бізнес-додатки приносили Futurra Group стабільний дохід, але якось фаундери натрапили на нішу додатків для вирішення завдань у точних науках. Там вже були великі гравці із великими доходами, каже Штепа. Одні з найвідоміших – заснований у 2009-му польський Brainly із 350 млн користувачів та американський Photomath із $29 млн венчурних інвестицій.