Як науковиця перетворила процес пивоваріння на виробництво медичних компонентів?
Стенфордська викладачка і докторка наук Крістіна Смолк, 48, створила компанію Antheia, яка займається ферментацією для виготовлення медичних інгредієнтів, які часто в дефіциті. Науковцям компанії вдалося вперше відтворити лабораторне виробництво в промислових масштабах, що дає надію на комерційний успіх технології.
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.
Щороку тисячі людей у всьому світі використовують один біоінженерний процес. Беруть цукор, згодовують його ретельно відібраному штаму дріжджів, а за кілька днів отримують продукт, яким насолоджуються мільйони. Більшість називає це пивоварінням.
По суті, саме цим і займається компанія Крістіни Смолк Antheia. От тільки вони не варять пиво. Такий самий процес компанія використовує для вирощення ключових інгредієнтів деяких ліків. Її продукт – це результат понад 10 років досліджень, який розробили біоінженери, використовуючи різні види організмів. Все для того, щоб виробляти спеціальні речовини у великих масштабах і швидше, ніж традиційними методами.
Цього четверга Antheia оголосила про перше випробування свого процесу ферментації у масштабі комерційного виробництва, отримавши 116 000 літрів тебаїну. Це ключовий інгредієнт у кількох важливих ліках. Зазвичай процес виготовлення тебаїну займає кілька місяців, а Antheia скоротила його до пʼяти днів.
Виконавши це важливе завдання, компанія планує вийти на ринок наступного року зі своїми першими продуктами – важливими компонентами для медичних препаратів, яких часто бракує.
Згідно з опитуванням Американського товариства фармацевтів у серпні, нестача незамінних ліків змушує третину лікарняних фармацевтів економити ліки, відкладати їхню видачу й скасовувати замовлення від лікарів. А дві третини сказали, що стратегічно розподіляють свої запаси, але це все одно впливає на лікування пацієнтів, бо ціни на деякі препарати зросли.
«Не один десяток років фармацевти постійно мають справу з браком ліків, – сказав у заяві гендиректор товариства Пол Абрамовіц. – Але сьогодні періоди очікування на препарати стали тривалішими».
Це стосується опіоїдів для інʼєкцій знеболення. Традиційно ці інгредієнти вирощують у полях місяцями чи роками. Потім врожай збирають і з нього витягають потрібні хімічні сполуки, які відправляють на завод із виробництва ліків. Але залежність від сільського господарства має свої недоліки: врожай може постраждати від природних чинників: шкідників, непогоди чи індустріальних, таких як проблеми з доставленням.
Antheia зосереджена на виробництві одного типу медичних компонентів: тебаїн і оріпавін. Вони є ключовими речовинами, що використовуються для знеболювальних препаратів і тих, що допомагають справлятися із залежністю, – кодеїну, гідрокодону і налоксону. В розробці в компанії інгредієнти й для інших медикаментів, наприклад, скополамін, який використовують у препаратах проти нудоти та спазмів.
«Ми виробляємо компоненти, з постачанням яких спостерігаються постійні проблеми», – каже Крастіна Смолк, співзасновниця і гендиректорка Antheia.
Масштабування біохімічних процесів
Коли Смолк здобувала докторський ступінь у Каліфорнійському університеті в Берклі, проходила практику в хімічній індустрії. Там вона здобула досвід і краще вивчила традиційне практичне застосування хімії, наприклад процес очищення нафти.
Смолк розповіла, що такі хімічні процеси добре масштабуються, але вони не такі універсальні й гнучкі, як хімічні реакції в біологічних системах, які масштабуються погано. «Я справді почала думати про клітину як про фабрику виробництва речей», – каже вона.
Такий контраст надихнув її зосередитися на розробці мікроорганізмів, які можуть виробляти корисні продукти. Спершу вона зайнялася цим у Каліфорнії, а тепер робить це у Стенфорді, де також викладає.
«Як можна надихнутися природою, але створити більш придатне до масштабування виробництво і біовиробничі платформи? – ділиться вона своїм ходом думок. – Природа – це справді найкращий хімік».
У 2015-му лабораторія Смолк привернула увагу ЗМІ завдяки науковій роботі у журналі Science. У ній описано, як вона та команда біоінженерів змусили дріжджі виробити гідрокодон, поширені ліки для знеболення.
Того ж року Смолк разом із біохімічною інженеркою Крісті Гокінс та дослідницями Кейт Тодді й Айсіс Тренчард заснували Antheia з метою масштабувати таке виробництво для задоволення потреб фармацевтичної галузі. (Того ж року Смолк заснувала компанію Chimera, яка займається імунотерапією проти раку; тут вона все ще обіймає посаду наукової радниці.)