В Україні скасують єдиний 2% податок та інші пільги для ФОП: Верховна Рада ухвалила законопроєкт

В понеділок, 29 травня, на засіданні Верховна Рада України ухвалила за основу проєкт закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану № 8401. За проєкт у першому читанні проголосували 227 народних депутатів. Відповідні зміни направлені на відновлення системи оподаткування до довоєнного стану, тому вже з 1 липня в Україні можуть скасувати єдиний 2% податок для ФОПів та відновити проведення податкових перевірок.

Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк. Так, законопроєкт № 8401 ініціював прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. В пояснювальній записці йдеться про те, що прийняття цього документу є однією з умов програми з МВФ.

Законопроєкт з 1 липня 2023 року пропонує:

  • скасування можливості для ФОП та юридичних осіб бути платниками єдиного податку III групи із застосуванням ставки єдиного податку у розмірі 2% від суми доходу;
  • скасування можливості для ФОП платників єдиного податку І та II груп не сплачувати єдиний податок;
  • відновити проведення документальних перевірок. Водночас передбачено, що такі перевірки під час дії воєнного стану проводяться за наявності під час проведення перевірок безпечного доступу до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об’єктами оподаткування, а також документів, та іншої інформації, пов’язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів;
  • відновити застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства; правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування; порядку використання РРО/ПРРО;
  • відновити перебіг строків, визначених податковим законодавством.

“Розробка законопроєкту обумовлена необхідністю якнайшвидшого відновлення довоєнного стану податкової політики, яке, зокрема, передбачає внесення змін до законодавства в частині обмеження з 1 липня 2023 року дії мораторію на проведення податкових перевірок, особливостей застосування спрощеної системи оподаткування у вигляді єдиного податку у розмірі 2%, норм щодо незастосування відповідальності за порушення вимог закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” тощо”, – зазначається у пояснювальній записці.

Уряд України вважає, що реалізація закону збільшить доходи державного та місцевих бюджетів. Зокрема, держава у 2023 році отримає близько 8 додаткових млрд гривень.

“Скасування права для фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб бути платниками єдиного податку III групи із застосуванням ставки єдиного податку у розмірі 2 % від суми доходу дозволить додатково залучити у 2023 році до бюджетів близько 8 млрд гривень”, – йдеться в пояснювальній записці.

Що за програма МВФ, через яку ухвалюють законопроєкт № 8401

В грудні 2022 року Мінфін України оприлюднив Меморандум економічної та фінансової політики з МВФ. Домовленості з МВФ передбачають, що цей законопроєкт набуде чинності 1 липня 2023 року. Документ є одним із 19 структурних маяків чотирирічної програми розширеного фінансування EFF для України на $15,6 млрд, яку рада директорів МВФ затвердила 31 березня.

Плановий графік програми передбачає виділення Україні після першого траншу трьох траншів по SDR664 млн ($893 млн) у середині червня і жовтня цього року та наприкінці лютого наступного року за результатами першого, другого і третього перегляду, коли оцінюють виконання зобов’язань терміном на кінець квітня, червня і грудня цього року відповідно. Наразі місія МВФ щодо першого перегляду програми працює у Відні. Її результати можуть бути вже до кінця травня.

Водночас нещодавно міністр фінансів України Сергій Марченко заявляв, що законопроєкт № 8401 не передбачає підвищення податків. Основна мета – повернути цю галузь до довоєнного стану.

“Законопроєкт не передбачає підвищення податків та не вводить нові ставки податків. Норми направлено насамперед, на повернення податкового законодавства до довоєнного стану. Зокрема, з 1 липня 2023 року обмежується дія окремих норм Кодексу, запроваджених на період до припинення або скасування воєнного стану на території України”, – наголосив Марченко.

До слова, єдиний податок у 2%, який скасують з 1 липня, ввели у березні 2022 року. Тоді вся економіка перебувала в заціпенінні від шоку війни й це стало одним з факторів, які оживили український бізнес.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *