Пенсійний фонд вимагав у киянина 3379 гривень виплаченої пенсії, але він її не повертає – що вирішив суд
Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві фізичній особі було надіслано лист про добровільне повернення неправомірно отриманих коштів на загальну суму 3379 гривень, але питання не вирішено.
Пенсійний фонд помилково переплатив чоловікові 3379 гривень, які тепер у нього вимагають повернути.
Наразі особа отримує пенсію за віком; однак під час автоматичного перерахунку маси сталася технічна помилка. Пенсійний фонд вимагає відшкодування переплати пенсії за період з 01.03.2019 по 31.05.2019 у розмірі 3379 гривень. Про це йдеться в ухвалі Подільського райсуду Києва, оприлюдненій 22 листопада 2024 року.
Чоловік перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з 27 грудня 2017 року (дата досягнення пенсійного віку) отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Під час ретельної перевірки документів пенсійної справи виявлено наявність переплати при розподілі пенсій, яка виникла через технічну помилку під час автоматичного масового перерахунку станом на 01.03.2019. Це сталося через міграцію особового рахунку з бази АСОПД до ІКІС ПФУ: підсистема «Призначення та виплата пенсій (ППВП)» із середньою заробітною платою 3764 грн. Таким чином, дана пенсійна справа була скоригована з 01.01.2019 із застосуванням показника середньої заробітної плати 5377 гривень, що призвело до переплати пенсії за період з 01.03.2019 по 31.05.2019 на загальну суму 3379 гривень. Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві звернулося до громадянки з листом від 27.03.2023 щодо досудового вирішення спору щодо добровільного повернення неправомірно отриманих коштів у розмірі 3379 гривень, але безрезультатно.
Яке рішення виніс суд?
Суд відмовив у позові. Помилка ПФУ не відноситься до бухгалтерської.
“Приватноправова особа не може нести відповідальність за помилки державних установ, а державні установи не можуть вимагати відновлення попереднього стану, посилаючись на власні помилки, допущені в юридично значущих діях. Позивач не надав суду жодних доказів, які б свідчили про бухгалтерську помилку позивача, а також жодних доказів неправомірної поведінки відповідача при отриманні заявленої суми. Зокрема, той факт, що відповідач отримав повідомлення щодо добровільне повернення неправомірно отриманих коштів за своєю суттю не свідчить про недобросовісність чи неправомірну поведінку одержувача. Крім того, позивач у позові не вказав, у чому полягають неправомірні дії відповідача, які призвели до необґрунтованого нарахування пенсії Отже, за відсутності бухгалтерської помилки та неправомірних дій з боку відповідача стягнення надміру виплачених сум із неправильно нарахованої пенсії не допускається. Враховуючи ці обставини, суд дійшов висновку про відсутність ознак протиправних дій з боку пенсіонера чи бухгалтерської помилки при нарахуванні пенсії, тому у задоволенні позову відмовлено», – йдеться в повідомленні суду.