Дрони, які донедавна сприймали як іграшки, тепер стали небезпечною зброєю. Вони не лише відіграють важливу роль у війні в Україні, а й часто можуть створювати проблеми чи просто дошкуляти у цивільному житті. Forbes Polska розповідає про польську компанію Hertz New Technologies, яка розробляє зброю для боротьби з дронами й на повну скористалася перевагами революції безпілотників
За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.
Безпілотники, які не так давно вважали максимум зброєю весільних операторів, швидко перетворилися на легкодоступну військову технологію, що може допомогти порушити усталений міжнародний порядок. Через це заступник міністра оборони США з питань закупівель і забезпечення Білл Лаплант на початку травня 2024 року визнав, що США має стрімкіше розвивати розробку та виробництво БПЛА та антидронових рішень.
«Тривалий час загроза від дронів була дещо недооцінена. Тепер зрозуміло, що хитрість полягає не в тому, щоб збити безпілотник ракетою вартістю $2 млн, а в тому, щоб зробити це ефективно, за допомогою більш економічно вигідної системи боротьби з дронами», – пояснює Зиґмунт Рафал Тшасковський, засновник Hertz New Technologies. Його компанія розробила свою першу таку систему під назвою Hawk (не плутати з однойменним американським ЗРК) ще у 2015-му. Це перегони, тому що ринок антидронових систем зростає на 30% на рік, додає він.
З 2022 року майже 300 американських стартапів у сфері технологій безпілотників залучили близько $2,5 млрд нового капіталу, повідомляє PitchBook. Дані Drone Market Insight показують, що ринок дронів стрімко зростає: у 2016-му його оцінювали у $6 млрд, минулого року – вже у понад $28 млрд, а у 2030 році він може сягнути $166 млрд.
Звичайно, більшість безпілотних пристроїв має цивільне застосування: вони використовуються в сільському господарстві, для спостереження за територією або для розваг. Але вони також несуть загрозу.
Від систем безпеки до засобів РЕБ
«Насправді, створюючи протидронову систему Hawk, ми думали про захист обʼєктів інфраструктури чи масових заходів від інцидентів із застосуванням дронів чи терористичних загроз. Війна в Україні кардинально змінила ситуацію», – зізнається Тшасковський.
У 2021-му продажі HNT становили понад €630 000. Минулого ж року таким був сам лише показник EBITDA, а виторг перевищив €2,85 млн. Розробнику Hawk вдалося осідлати хвилю нового тренду, а до того він понад 30 років працював у секторі технологій, що повʼязані з системами безпеки та звʼязку для військових.