Заснований українськими серійними підприємцями AI-стартап Osavul допомагає РНБО й Міноборони виловлювати ІПСО у Telegram та Facebook. Як він планує монетизувати досвід російсько-української війни.
Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
«НАТО поставило Україні кров з ВІЛ і гепатитом». Фейкові новини з таким заголовком з’явилися у стрічках російських медіа 3 листопада 2022 року. Це була одна із кількох сотень інформаційних атак, яку допомогли відбити ШІ-алгоритми українського проєкту Osavul.
Його фішка у швидкості. Osavul аналізує сотні повідомлень і публікацій у соцмережах та виокремлює організовані кампанії оперативніше за живих аналітиків. «Спростування губиться, якщо новина вже набрала обертів», – каже співзасновник Osavul Дмитро Плешаков.
Кампанія із «зараженою» донорською кров’ю заглохла, не набравши обертів. МОЗ разом із Центром протидії дезінформації (ЦПД) при РНБО вчасно випустили докладне спростування. Для українського держсектору Osavul безкоштовний. Однак подібні технології можуть коштувати мільярди. У чому складність швидко їх продати?
Як працює технологія Osavul
Osavul – реакція колишніх однокурсників і бізнес-партнерів Дмитра Білаша і Дмитра Плешакова на повномасштабне вторгнення 24 лютого. У 2022-му росіяни витратили на пропаганду лише через державні медіа $1,9 млрд, підрахувала литовська неурядова організація Debunk. Кофаундери Osavul вирішили протиставити фейкам в мережі штучний інтелект із $1 млн інвестицій.
Стартап майже рік працював у стелз-режимі і публічно заявив про себе на початку 2023-го. Розгорнутися так швидко допоміг досвід фаундерів. У 2017-му вони за майже $4 млн продали ізраїльському єдинорогу Perion Network свій попередній проєкт Captain Growth. Це інструмент для аналізу реклами у Facebook та Google AdWords, що автоматично радить користувачам, як зробити її ефективнішою.
Закривши угоду, Білаш подався в ангельські інвестиції й очолив венчурний фонд Digital Future. Плешаков очолив український R&D-офіс Perion Network. Яка частина зароблених на екзиті грошей пішла на розробку Osavul, партнери не розкривають. Однак додатково у лютому 2023-го стартап отримав $1 млн інвестицій від фонду SMRK Олександра Косована.