Історія про те, як Ілон Маск допомагає та дратує Україну: у фактах і деталях

Власник Tesla, SpaseX та колишнього Twitter запостив глузливий мем із президентом Володимиром Зеленським. У відповідь мільярдер отримав шквал мережевої ненависті й звинувачення у підігруванні проросійській пропаганді. Чому стосунки Маска з Україною не такі прості, як здається на перший погляд

«Я дуже просив увімкнути зв’язок на певних окупованих ділянках нашої країни, – розповідав зі сцени технологічної конференції IT Arena голова Мінцифри Михайло Федоров. – Коли цей зв’язок з’явився, я написав Маску: знаєш, я тебе люблю». Ексцентричний мільярдер відповів: «Я теж тебе люблю». Це твердження міністр підкріпив скріншотом із переписки на величезному екрані забитої вщент зали Львівської опери.

За два дні після цього виступу Маск запостив у власній соцмережі X (колишній Twitter) мем із Володимиром Зеленським із підписом «Коли минуло вже п’ять хвилин, а ти ще не попросив $1 млрд допомоги». Олії у вогонь додає те, що глузливий пост з’явився на фоні напруженого голосування у Конгресі США, що прийняв тимчасовий бюджет без коштів на допомогу Україні.

Українці у відповідь вже традиційно вирішили покатати Маска на «шакалячому експресі». «Порятунок світу – це не бізнес. Сміливість не купиш. Навіть якщо ти один з найбагатших бізнесменів світу», – написав у авторській колонці журналіст «Української правди» Михайло Ткач. Проте значна частина користувачів соцмереж не була настільки дипломатичною й вибухнула мемами з прямими звинуваченнями Маска у підігруванні російській пропаганді.

«На жаль, не всі й не завжди, будучи знаковими медійними фігурами за тисячі кілометрів від епіцентру війни, здатні усвідомити, що таке щоденні бомбардування та плач дітей, які втрачають батьків», – написав у X радник голови ОП Михайло Подоляк. Маска напряму він не згадав, проте зазначив, що «будь-яке мовчання чи іронія щодо України сьогодні є прямим заохоченням російської пропаганди, яка виправдовує масове насильство та руйнування». Офіційної реакції Зеленського чи МЗС на момент публікації цього тексту не з’явилося.

Це не перше загострення стосунків Маска з Україною. Чому попередні скандали виглядають значно серйознішими?

Від «я теж тебе люблю» до мемів із Зеленським. Ілон Маск дратує українців провокаціями та ніби відключає Starlink на фронті. А що він дійсно зробив для України? /Фото 1

Від «я теж тебе люблю» до мемів із Зеленським. Ілон Маск дратує українців провокаціями та ніби відключає Starlink на фронті. А що він дійсно зробив для України? /Фото 2

Від «я теж тебе люблю» до мемів із Зеленським. Ілон Маск дратує українців провокаціями та ніби відключає Starlink на фронті. А що він дійсно зробив для України? /Фото 3

Від «я теж тебе люблю» до мемів із Зеленським. Ілон Маск дратує українців провокаціями та ніби відключає Starlink на фронті. А що він дійсно зробив для України? /Фото 4

Від «я теж тебе люблю» до мемів із Зеленським. Ілон Маск дратує українців провокаціями та ніби відключає Starlink на фронті. А що він дійсно зробив для України? /Фото 5

Від «я теж тебе люблю» до мемів із Зеленським. Ілон Маск дратує українців провокаціями та ніби відключає Starlink на фронті. А що він дійсно зробив для України? /Фото 6

Від «я теж тебе люблю» до мемів із Зеленським. Ілон Маск дратує українців провокаціями та ніби відключає Starlink на фронті. А що він дійсно зробив для України? /Фото 7

Від «я теж тебе люблю» до мемів із Зеленським. Ілон Маск дратує українців провокаціями та ніби відключає Starlink на фронті. А що він дійсно зробив для України? /Фото 8

Starlink – геймчейнджер російсько-української війни 

О третій ранку 13 вересня 2023-го ЗСУ вдарили британськими ракетами Storm Shadow по «Севморзаводу» у тимчасово окупованому Криму. Результат – пошкоджені одне з найдорожчих і найсучасніших суден Чорноморського флоту РФ субмарина «Ростов-на-Дону» й великий десантний корабель «Мінськ». Операція, за підрахунками Forbes, коштувала до $32 млн, вражені судна – $510 млн.

Приблизно через пів години після атаки у роботі терміналів супутникового звʼязку Starlink стався масштабний збій. Зв’язок зник не лише в Україні, а й у Північній Америці, Європі, Азії, Австралії та Новій Зеландії, свідчать дані моніторингового сервісу Downdetector, що зафіксував 34 000 скарг.

Першою про збій написала моніторингова платформа NetBlocks. Уже за кілька хвилин цей факт підтвердила й пресслужба Starlink у X: «Ми активно працюємо над пошуком рішення».

«Дуже сумніваюся, що зараз Starlink використовують під час подібних ударів. Є набагато надійніші способи», – скептично каже президент холдингу Internet Invest Group Олександр Ольшанський. 

Та вересневий збій у Starlink став новим витком у каскаді скандалів навколо Маска. Його спровокував вихід нової біографії Маска від американського журналіста й біографа знаменитостей Волтера Айзексона.

У книзі автор наводить епізод річної давнини, коли українським підводним БПЛА так і не вдалося підірвати російський флот поблизу півострова. Безпілотники втратили зв’язок зі Starlink, а згодом їх викинуло на берег. 

Операція зірвалася нібито через те, що у критичний момент українські дрони втратили звʼязок Starlink. Федоров просив відновити роботу інтернету, пише Айзексон, але того разу мільярдер відмовив. «Я тоді особисто провів ту ніч з Маском, як би це не звучало», – сказав голова Мінцифри у публічному інтерв’ю Forbes у відповідь на запитання щодо інциденту. 

На нові факти з біографії Маска відреагували й у Сенаті США. «Конгрес має розслідувати, що тут сталося, і чи є у нас адекватні інструменти, щоб гарантувати, що зовнішня політика проводиться урядом, а не одним мільярдером», – сказала сенаторка-демократка та членкиня комітету збройних сил Елізабет Воррен на засіданні сенату 12 вересня 2023-го.  

А вже наступного дня Starlink «ліг» майже на 50 хвилин. Офіційно компанія не коментувала причини збою. Чи може технічно компанія «вимкнути» термінали? Схоже, що так. «Це так само, як з мобільним оператором. Технічно він може зробити все що завгодно. Starlink керують згідно з персоналіями або географією», – каже Ольшанський. 

Проте контроль над Starlink знаходиться нібито не лише в руках самого Маска. Частину терміналів, що використовують військові, контролює Пентагон, сказав Айзексон для Washington Post.

Того ж 13 вересня мільярдер по-новому обґрунтував минулорічний збій. Його нове пояснення зводилося до того, що він не включив Starlink у Криму у 2022-му через антиросійські санкції. Для цього нібито був потрібен дозвіл влади США. Отримати його оперативно не вдалося, оскільки прохання від української сторони надійшли вночі, сказав мільярдер на технологічній конференції «All-In Summit». 

Що про настрої Маска думає Федоров 

Публічно Маск «підписався» на допомогу Україні у лютому 2022-го у відповідь на твіт Федорова. Коли відбувся обмін зізнаннями у коханні, міністр не уточнює, проте зараз дії мільярдера коментує стримано. 

«Ризик, що будь-який партнер перестане допомагати, є завжди», – сказав Федоров про підтримку Маском роботи Starlink в Україні у публічному інтерв’ю головреду Forbes Борису Давиденку. «Коли було потрібно, він [Маск] зробив кроки, які потрібно було зробити», – додав він. Окремо Мінцифра стосунки з мільярдером не коментує.

«Наразі Starlink – один з найбезпечніших і найзручніших способів зв’язку», – каже командир окремої служби БПЛА УДА з позивним «Док». Його підрозділ використовує близько 10 супутникових терміналів. Збої для військових – не рідкість. Найчастіше у них звинувачують погодні умови. 

Станом на кінець вересня 2023-го, за даними Мінцифри, Україна отримала близько 42 000 терміналів. Усього їх на 1–2% більше, розповідав Федоров. «Я пожертвував Україні 100 мільйонів доларів, скільки ви пожертвували?», – писав Маск у X у квітні 2023-го, відповідаючи письменнику Стівену Кінгу. Останній просив переказати гроші, які витрачаються на синю галочку верифікації сторінки письменника в соцмережі, благодійному фонду Сергія Притули.

Альтернатив для фронту небагато – супутникові телефони та рації. За телефони порівняно з терміналами Маска доведеться платити суттєво більше. Канали рацій – не надто надійні. 

«Якщо це китайська рація з шифруванням 40 біт, то росіяни її зламують за дві хвилини», – додає «Док». Подібну тезу висловив і Федоров. «Уявіть, що й рації перехоплюються, а їм потрібно координуватися. Немає зв’язку. От як би ми жили, якби не Маск?» – запитав міністр. 

На початку літа Україна отримала альтернативу – термінали супутникового зв’язку від шведської компанії Sаtcube на близько 70 млн шведських крон, цитує видання Dagens Nyheter CEO Якоба Каллмера. На відміну від Starlink вони використовують геостаціонарні супутники від американської Intelsat, тож зв’язок надійніший. Sаtcube для України оплачує Німеччина, однак на першому етапі запланована поставка лише 100 «тарілок».

Федоров визнає, що публічні комунікації Маска можуть обурювати, але водночас застерігає українців від хейту мільярдера. «Коли я дивлюся, що він говорить елементи російської пропаганди, мені від цього також погано, як і всім вам, – каже міністр. – Але я дивлюся на дії».

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *