Чи вплине на долар припинення дії зернового коридору
У випадку повного припинення дії зернового коридору в липні українцям не слід очікувати жодної миттєвої девальвації гривні. Однак у такому разі Нацбанку доведеться збільшити продаж іноземної валюти щонайбільше на $1 млрд на місяць.
Про це розповіла ексголова ради Незалежної асоціації банків України, експертка у сфері фінансів Олена Коробкова “Укрінформу”. Вона зазначила, що ризик припинення роботи зернового коридору для української економіки є справді дуже високим.
Дефіцит зовнішньої торгівлі за останні 12 місяців становив $22 млрд – понад 13% ВВП. При цьому приблизно 2 третини експорту наразі – продукція АПК (агропромисловий комплекс), експорт якої безпосередньо залежить від роботи зернової ініціативи.
“Вимушена втрата цього експорту загрожує не тільки торговельному балансу, а й заробіткам українських аграріїв, не кажучи вже про ВВП загалом і про світову продовольчу безпеку. Водночас у найближчій перспективі стабільності гривні це не загрожує”, – пояснила Коробкова.
За її словами, в умовах воєнного часу НБУ дотримується політики фіксованого обмінного курсу, що фінансово забезпечується значними надходженнями міжнародної фіндопомоги. У випадку припинення роботи зернового коридору НБУ доведеться збільшити продаж іноземної валюти.
Коробкова зазначила, що завдяки зовнішній підтримці золотовалютні резерви України нещодавно сягнули нового рекорду за більше як 10 років – $39 млрд. Це забезпечує додатковий потужний запас міцності для підтримання стабільного курсу долара в країні.
“Тому в разі непродовження дії зернового коридору в липні не варто очікувати жодної моментальної девальвації гривні”, – підсумувала фахівчиня.