Повільне зростання цін створює проблеми для доходів бюджету. Як інфляція впливає на сплату податків?
Споживчі ціни у 2023 році зростають більш ніж удвічі повільніше, ніж прогнозував уряд минулого року. Попри позитивний вплив на економіку, це створює проблеми для наповнення бюджету, бо менші ціни означають менший ПДВ. У чому суть проблеми та чи йдеться про серйозні втрати?
У Forbes Ukraine є спільнота в LinkedIn. Там ми пишемо практичні кейси компаній, розповідаємо про інноваційну економіку та публікуємо поради з особистого розвитку і управління командою. Жодних новин. Приєднуйтесь за цим посиланням
Попри продовження війни у 2023 році ціни в Україні зростають значно повільніше за всі прогнози. У липні інфляція уповільнилася до 11,3%, тоді як Нацбанк у січні прогнозував на кінець другого кварталу 18,7%, стільки ж – і на кінець року.
Значно нижча за прогнози інфляція несе новий ризик: це може призвести до відчутних втрат державного бюджету через менші обсяги податків, йдеться у бюджетному барометрі Київської школи економіки (KSE). При підготовці бюджету на цей рік уряд заклав прогноз у 28,4% інфляції на кінець грудня. У реальності вона вже більш ніж удвічі менша.
Чому низька інфляція створює проблеми з наповненням бюджету і що з цим робити?
Чому податків, ймовірно, буде менше за прогнози
Чому інфляція важлива для бюджету? Від її прогнозування залежить найбільше джерело доходів – податок на додану вартість, зазначає провідна наукова співробітниця Центру економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД) Олександра Бетлій. Інфляція, менша за закладену в припущеннях бюджету, означає менші доходи від ПДВ, пояснює вона.
Як інфляція впливає на доходи бюджету
Можна навести умовний приклад: на початку року певний хлібопродукт коштував 20 грн. За підсумками липня інфляція у категорії «Хліб і хлібопродукти» становила 13,4%. Тобто тепер цей товар коштує 22,7 грн.
Якби справдився прогноз Мінекономіки, ціна була б 25,7 грн. Отже, втрата ПДВ з 3 грн різниці – 50 копійок. На 1 млн хлібин бюджет втратить вже 500 000 грн. І так з більшістю товарів.
(У першій версії статті йшлося, що ПДВ з 3 грн різниці становитиме 60 копійок. Це помилка)
Читати більше Згорнути
Дві третини надходжень у бюджет зараз становлять непрямі податки – ПДВ, акцизи та мита, база оподаткування яких визначається вартістю товарів і послуг, повідомляє старший економіст Центру економічної стратегії (ЦЕС) Юрій Гайдай. На ці надходження інфляція впливає безпосередньо, перш за все – через «внутрішні» ПДВ та акцизи, додає він.
Також є більш опосередкований вплив інфляції – на прибутки компаній і фізосіб, з яких сплачуються податки, каже Гайдай.
Через нижчу інфляцію меншою буде й індексація зарплат, відповідно нижчі надходження від ПДФО, зазначає Бетлій з ІЕД. «Але тут вплив менший за той, що для ПДВ, ПДВ – найбільше джерело податкових доходів до бюджету», – підсумовує економістка. У липні ПДВ вже зібрали менше за план: 18,7 млрд грн із запланованих 19,1 млрд.
Які прогнози інфляції на кінець року і чи можна якось змінити ситуацію
Центр економічної стратегії нещодавно опублікував дані щодо актуальних прогнозів з інфляції. Так, НБУ очікує на кінець року 10,6%, Мінекономіки – 14,7%, МВФ – 15,5%. Ще є прогнози шести неурядових організацій, які в середньому дають 10,6%.