Ринок нерухомості в Україні значно пожвавився
У світлі можливого припинення вогню з Росією сектор нерухомості в Україні пережив помітне відродження. Угоди з нерухомістю почали завершуватися навіть у регіонах, які пережили тривалий період бездіяльності. Проте, якщо війна завершиться, в деяких містах ціни на житло можуть суттєво зрости, а в інших – знизитися.
У Міністерстві фінансів зазначили, що цьому сплеску активності сприяють додаткові фактори. Примітно, що відновлення реєстрів Міністерства юстиції, які були бездіяльними після значної кібератаки, дозволило відкладеному попиту «вирватися» на ринок, що спонукало багатьох українців завершити операції.
Ініціативи державних програм eHousing та eRecovery також відіграють важливу роль у активізації ринку нерухомості. Після тимчасових перебоїв у фінансуванні наприкінці року ситуація значно покращилася, що призвело до помітного збільшення кількості українців, які отримують доступні кредити та житлові сертифікати.
Крім того, динаміка ринку нерухомості тісно пов'язана з політичними подіями. У результаті покупці відновили інтерес після оголошень про можливе припинення вогню.
У Києві зараз високий попит на 1-2-кімнатні бюджетні квартири, розташовані на околицях (таких як Оболонь, Харківський масив, Позняки, Осокорки та ін.). Ціни на таке житло можуть досягати $35 тис. І навпаки, квартири у відносно нових багатоповерхівках, розташованих у бажаних мікрорайонах з розвиненими зручностями та зонами відпочинку, можуть сягати $110 тис., а в центрі міста — до $150 тис.
У Харкові найбільш затребуваним є недороге житло, яке можна придбати в кредит або за програмою «Оздоровлення». Підвищують цей попит військовослужбовці, працівники бюджетних організацій та інвестори, які купують недороге житло на «вторинці» для перепродажу після війни. Так, однокімнатна квартира на околиці міста коштує $15-16 тис., тоді як влітку 2024 року її можна було купити за $10-12 тис.
В Одесі наразі є готовність серед покупців на квартири з видом на море. Але якщо минулої осені такі об’єкти площею 40–45 кв.м можна було придбати за $60–65 тис., то зараз вони коштують у межах $75–80 тис.
У Львові є попит на житло в центрі міста та в новобудовах у бажаних районах. Ціни в цих місцях також зросли за останній рік, зокрема:
у Залізничному районі – від 1250 до 1294 доларів за квадратний метр;
у Личаківському районі – від 1630 до 1738 доларів;
Тим не менш, ріелтори вважають, що ціни на житло в західних областях, які різко зросли з початком війни, будуть поступово знижуватися в міру повернення інвесторів в інші міста і початку відтоку робочої сили.
Навпаки, Київ відчуває зростання вартості оренди, що підвищує інвестиційну привабливість нерухомості в столиці. Зрештою, майбутні тенденції ціноутворення на ринку залежатимуть від темпів, з якими закінчиться війна.