Компанія Worldcoin пропонує $60 і легкий спосіб довести інтернету, що ти не робот. Треба лише дозвіл на збір ваших біометричних даних, а саме скану райдужної оболонки ока. Чи безпечно довіряти приватній компанії таку особисту інформацію?
У Forbes Ukraine є спільнота в LinkedIn. Там ми пишемо практичні кейси компаній, розповідаємо про інноваційну економіку та публікуємо поради з особистого розвитку і управління командою. Жодних новин. Приєднуйтесь за цим посиланням
Криптовалютний проєкт Worldcoin, одним із засновників якого є генеральний директор OpenAI Сем Альтман, дає усім охочим свою нову криптовалюту WLD на суму $60 в обмін на цифровий скан ока. На додачу до 25 токенів WLD користувач отримує унікальний World ID, який доводить, що він або вона – людина, а не робот чи штучний інтелект. Такий цифровий сертифікат ідентифікації можна надавати третім сторонам для підтвердження особи без необхідності надавати будь-яку іншу інформацію.
Проте аналітики, інвестори й дослідники, з якими поговорив Forbes, переймаються тим, що приватна організація може володіти міжнародною базою даних сканів людських очей. Особливо спеціалістів насторожує, що кампанія Worldcoin зі збору очних сканів розпочалася у бідних і країнах, що розвиваються: Аргентині, Чилі, Індії, Уганді. У США така процедура ще не доступна, а в Кенії, Великій Британії та Німеччині вона під перевіркою регуляторів.
З іншого боку, система ідентифікації від Worldcoin може допомогти з проведенням миттєвих міжнародних переказів, прокласти шлях для прозорішого й інклюзивнішого демократичного процесу шляхом верифікованого голосування, а також створити ефективніший розподіл ресурсів. Принаймні так заявляє Worldcoin.
Проблеми Worldcoin із регуляторами
Згідно з даними, які надала Worldcoin, понад 2 млн людей з 34 країн підписалися на World ID. Worldcoin також повідомила, що нарощує поширення у світі її сканерів для ока Orbs. У компанії сподіваються, що цього року загальна їхня кількість досягне 1500. За повідомленням Worldcoin, це їм вдалося вдвічі швидше, ніж залучення першого мільйона користувачів.
Минулого тижня мобільний застосунок Worldcoin – World App – став найзавантаженішим у Кенії, обійшовши WhatsApp і TikTok. Про це повідомила фірма AppFigures без зазначення точного періоду. Найбільше популярності компанії сприяла реклама місцевих інфлюенсерів і музикантів. У соцмережах вони публікували дописи про те, як отримують власний World ID і як це чудово.
$60, які пропонують кенійцям за долучення до програми, – майже половина середньомісячного доходу в країні. Втім важко сказати, наскільки корисним буде такий інструмент ідентифікації в країні, де третина населення живе у бідності, в державі, яка цього року потерпала від жорстких протестів проти зубожіння населення.
Минулої середи кенійська влада оголосила, що перевірить діяльність Worldcoin, щоб оцінити «автентичність» і «законність» проєкту у країні. Уряд повідомив про призупинення подальшого сканування очей, але у заяві для Forbes Worldcoin Foundation написала, що призупинення роботи в Кенії було результатом «приголомшливого попиту», з яким стало важко справлятися.
Кенія приєдналася до Великої Британії й Німеччини, чиї регулятори вже ведуть розслідування цього проєкту цифрового «паспорта» від Альтмана.
«Ми звернули увагу на запуск WorldCoin у Великій Британії й розглянемо її практики, – заявив представник Офісу комісара з інформації у цій країні. – Згода на обробку біометричних даних повинна надаватися добровільно і має бути можливість відкликати її без негативних наслідків». Через те, що вся інформація у Worldcoin зберігається на блокчейні, зміна чи видалення даних неможливі.
Користь від сканування очей
Worldcoin засновано у 2019-му, а її співзасновником став Сем Альтман, гендиректор OpenAI. Інший співзасновник компанії, Алекс Бланіа, стверджує, що Worldcoin децентралізований.
Worldcoin заявляє, що роботу інфраструктурного ПЗ, яке підтримує коди для очних сканів після реєстрації, координує Worldcoin Foundation. Worldcoin Foundation – це група контрибʼюторів проєкту, яка зареєстрована на Кайманових островах і має дочірню фірму на Британських Віргінських островах. Випадково чи ні, але ці дві країни є відомими в усьому світі податковими раями.
«Ми не вважаємо вдалою ідеєю передавання біометричних даних неурядовій організації», – сказав венчурний капіталіст, який відмовився інвестувати у Worldcoin. Він додав, що це може стати прецедентом і поштовхом для інших криптокомпаній збирати біометричні дані. Небезпечних наслідків не уникнути, якщо лідер компанії виявиться нечистим на руку.