Скільки грошей в гаманцях українців

У 2023 році в Україні збільшилась загальна сума готівки, що перебуває в обігу. Її побільшало на 48,3 млрд грн – або 6,7%. Загалом на 1 січня в обігу перебувало готівки на 764,4 млрд грн, а на одного українця припадало 66 банкнот та 177 монет. При цьому найбільше скорочення кількості припадає на банкноти номіналом 100 та 200 грн.

0664_670027.jpg (39.3 Kb)

Про це повідомили у Національному банку. Там зазначили: у 2022 році темпи зростання готівки в українському обігу були ще вищими.

“[Тоді] цей показник зріс на 14,1%. Що пояснюється високим рівнем невизначеності бізнесу та населення, спричиненим початком повномасштабної війни та ракетного терору”, – йдеться у повідомленні.

Скільки купюр припадає на одного українця

Загалом, розповіли в регуляторі, у готівковому обігу перебувають 2,7 млрд банкнот на загальну суму 757,5 млрд грн. Крім того, 14,5 млрд монет – без урахування пам’ятних та інвестиційних, тобто звичайних, – на 6,7 млрд грн.

При цьому на початок 2024 року на одного жителя України припадало 66 банкнот. А також 177 платіжних розмінних та оборотних монет.

Яких купюр найбільше

Найбільше ж в обігу перебуває банкнот номіналом 500 грн – 28,3% від загальної кількості. А монет – номіналом 10 копійок (28,2%).

Найменше у готівковому обігу банкнот номіналом 50 грн, 4,6%. А монет – номіналом 10 гривень (1,4%).

100 та 200 грн ставати менше

Водночас, зазначається, найбільше скорочення кількості припадає на банкноти номіналом 100 та 200 грн. Торік їх поменшало на 26,4% та 25,7% відповідно.

А ось купюр у 1 000 грн побільшало – відразу на 62,3%. Це найвищий показник приросту серед решти банкнот.

Як розпізнати фальшиві гроші

Разом з тим, розповіли раніше в Нацбанку, попри те, що фальшивомонетники стали рідше підробляти гривню, повністю від цього вони не відмовились. Так, у перший рік повномасштабної війни найчастіше шахраї підробляли купюру 500 грн. Таких було виявлено 39% від загальної кількості вилучених підробок та 57% від загальної суми.

Також фальшивомонетники часто “випускали” банкноти в 200 грн – 45% від загальної кількості вилучених підробок та 26% від їхньої загальної суми. А крім того, 100 грн – 8% та 2%.

Проте розпізнати фальшивки можна, адже часто вони досить низької якості. Зробити це можна кількома способами, зокрема на дотик. Так перевіряються:

банкнотний папір;
рельєфність окремих зображень з лицьового боку банкноти, що забезпечується спеціальним видом друку.
Крім того, можна провести перевірку, розмістивши купюру проти світла. Так перевіряються:

Наявність водяних знаків.
Зокрема, йдеться про зображення портрета, що повторює портрет, надрукований на лицьовій стороні банкноти. А також зображення цифрового позначення номіналу або графічного знака гривні.

Наявність наскрізного елемента.
Йдеться про зображення цифрового позначення номіналу, виконаного з лицьового та зворотного боків. Воно набуває цілісного вигляду без розривів і зсувів під час розгляду банкноти проти світла.

Наявність повністю зануреної в товщу паперу захисної стрічки, на якій за допомогою збільшувального скла при розгляді банкноти проти світла можна побачити у прямому та перевернутому вигляді зображення номіналу, напису ГРН та зображення тризубу.
Також можна перевірити справжність купюри, змінюючи кут нахилу. Звертати увагу потрібно на:

Зображення.
У справжніх купюр вони змінюють колір під час розгляду під різними кутами зору. А також при зміні кута нахилу банкноти змінюється напрямок руху фонового зображення стрічки (кінетичний ефект).

Частково введену в товщу паперу полімерну стрічку.
Вона містить зображення цифрового позначення номіналу та графічного знака гривні (у банкнотах номіналом 100-500 грн), Державного герба України та має яскраво виражений кінетичний ефект.

Зображення цифрового позначення номіналу.
Під час розгляду банкноти лише на рівні очей проти світла під гострим кутом воно стає видимим – темне світлому тлі під час розгляду банкноти з довгого боку. А світле на темному тлі – із короткою.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *