Обшуки НАБУ у Василя Хмельницького. До чого тут Новопечерська школа та корупція у ДП МВС

НАБУ обшукує помешкання Василя Хмельницького у майже пʼятирічній справі про махінації на 19 млн грн з боку колишнього посадовця зі структур МВС. Що це за справа та як з нею повʼязані проєкти підприємця?

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Дякуємо за підписку Підписатися

26 травня детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) провели обшук вдома у засновника інвестиційного холдингу UFuture Василя Хмельницького. Сам бізнесмен не був присутній під час візиту представників Бюро. «Вже в офісі дізнався, що вдома в мене гості з НАБУ», – написав він у Facebook.

Обшуки повʼязані зі справою навколо будівництва другого комплексу навчального закладу «Новопечерська школа», яку з 2014 року фінансує благодійний фонд Хмельницького K.Fund (є власником 70% ТОВ «Новопечерська школа – Ліцей I-III рівнів»).

Причина уваги НАБУ – у 2018-му одна з компаній бізнесмена придбала ділянку під майбутній корпус школи у державного підприємства із орбіти Міністерства внутрішніх справ. Детективи вважають, що ціна угоди була заниженою, зазначив у пості Хмельницький. Але є й інший аспект – за даними слідства, посадовці держкомпанії привласнили виручені гроші, а сам продаж відбувся завдяки підробці документів.

Чому правоохоронці знову зацікавилися цим епізодом у травні 2023-го?

Як Хмельницький купив «складну» нерухомість у МВС

«Це не нова і всім відома справа, по якій час від часу проводяться передбачені законодавством процесуальні дії», – зазначили у пресслужбі НАБУ. 

У липні угоді, яка потрапила у фокус правоохоронців, виповниться пʼять років. У 2018-му компанія Хмельницького «Персевбуд» придбала нерухомість (1,26 га землі та будівлі загальною площею 3760,4 кв.м) за 18,9 млн грн. Актив на відкритому аукціоні продавало держпідприємство «МВС «Інформ-Ресурси». Ця структура працювала з інформаційними системами Міністерства внутрішніх справ. Наприклад, вона надавала громадянам довідки про відсутність судимостей, а також координувала роботу евакуаторів авто.

Офіси «МВС «Інформ-Ресурси», як і придбані фірмою Хмельницького будівлі та земля, знаходяться поруч з престижним житловим кварталом Новопечерські липки у центральній частині Києвіа.

Бізнес-історія Василя Хмельницького /Wikipedia/Tagiko

Бізнес-історія Василя Хмельницького

(Натисніть «Читати більше», щоб відкрити повний текст)

У 2021 році Василь Хмельницький, 56, займав 29 місце у рейтингу Forbes 100 найбагатших українців зі статками у $310 млн.

Вітрина його інвестиційного холдингу UFuture – інноваційний парк UNIT.City на території Київського мотоциклетного заводу. Серед інших значних активів – аеропорт «Київ» (Жуляни), доля у фармацевтичній компанії Biopharma та низка «інноваційних парків» у регіонах: LvivTechCity, Bila Tserkva Industrial Park, UNIT.Kharkiv. Харківський парк пережив влучання трьох російських ракет. 

Його бізнес-карʼєра розпочалася всередині 1990-х з участі у поставках нафтопродуктів з Росії в Україну, якими займався російський мільйонер Дмитро Варварин (брат студентського друга Хмельницького, був вбитий у 2000-му). 

До 2007-го більша частина інвестицій Хмельницького та партнерів по «Київській інвестиційній групі» була пов‘язана з промисловістю (Запоріжсталь, Лисичанський склозавод, «Росинка», «Київенерго-холдинг», банк «Хрещатик»). 

Після продажу «Запоріжсталі» за $400 млн разом з партнером Андрієм Івановим він почав почав розвивати девелоперську компанію UDP. Найвідоміші проєкти: ТЦ «Городок», Ocean Plaza, Smart Plaza і житлові комплекси «Новопечерські Липки», «Паркове Місто», RiverStone та «Бульвар Фонтанів». Наприкінці минулого року Хмельницький пішов з цього бізнесу, продавши свою частку Іванову.

Читати більше Згорнути

У письмовому коментарі пресслужби бізнесмена стверджується, що аукціон проводився з дозволу Фонду державного майна (ФДМ). Це дійсно так, свідчать матеріали справи. Але у цій обставині є суттєвий нюанс. Ключова позиція слідства – продаж нерухомості компанії Хмельницького відбувся внаслідок махінацій з боку тодішнього керівництва «МВС «Інформ-Ресурси». Розлідування розпочала Нацполіція вже за кілька тижнів після угоди.

Правоохоронці виходять з того, що менеджмент ДП не мав права відчужувати цю нерухомість, оскільки не неї було накладено обтяження з боку Держфіскальної служби через податковий борг підприємства у понад 10 млн грн. Щоб здійснити угоду очільник «МВС «Інформ-Ресурси» підробив лист-згоду ДФС на відчуження нерухомості, використавши частину справжнього документу. За допомогою підробки він зрештою отримав відповідні дозволи і від МВС та ФДМ, ідеться у матеріалах слідства.

Отримані від «Персевбуд» гроші посадовці держкомпанії розподілили між підконтрольними компаніями, вважають слідчі. У матеріалах справи компанія Хмельницького фігурує тільки як покупець. Про ознаки змови з посадовцями ДП не йдеться.

У 2018-му «МВС «Інформ-Ресурси» очолював Юханнан Бабаєв. Особа з таким іменем та прізвищем зараз перебуває у розшуку. За даними правоохоронців, ексдиректор ДП виїхав до Росії. У січні 2022-го НАБУ та САП заочно повідомили йому про підозру, через рік Вищий антикорупційний суд (ВАКС) задовольнив клопотання детективів про утримання експосадовця під вартою.

Продане майно ДП з 2019-го перебуває під арештом. На початку травня адвокати «Персевбуд» намагалися скасувати його, однак ВАКС відмовив їм.

Що таке Новопечерська школа та навіщо їй додаткові площі

Правоохоронці вже неодноразово проводили слідчі експерименти та допити у цій справі, каже Хмельницький. Формальних приводів до поточних обшуків вистачає: слідство могло отримати результати експертиз чи показів свідків чи здобути нові докази у рамках інших кримінальних проваджень, припускає юрист Центру протидії корупції Вадим Валько.

Хмельницький та його представники поки самі не розуміють, який статус у цьому розслідуванні має бізнесмен. Під час обшуку правоохоронці вилучили проєкт «інноваційної школи», яку планувалося збудувати на цій ділянці, зазначив він у письмовому коментарі Forbes. «Я цьому дуже радий, бо слідчі матимуть змогу ще раз переконатись в наших намірах», – додав він.

Навчальний заклад, який фінансує фонд Хмельницького, був побудований в 2014-му на території житлового комплексу «Новопечерські липки». Засновницею стала дружина Хмельницького Зоя Литвин. Вартість навчання у школі складає понад $11 000 на рік, кількість учнів близько – 500. Школа позиціонує себе як «новітній заклад освіти». Одна з особливостей – міжнародна програма з можливістю отримати диплом канадського зразка.

Фото з офіційної Facebook сторінки «Новопечерська школа»

Будівля Новопечерської школи Фото Фото з офіційної Facebook сторінки «Новопечерська школа»

«Новий корпус потрібен для розділення навчального закладу на старшу і молодшу школи. Але його будівництво ще не розпочато», – йдеться у коментарі пресслужби бізнесмена.

Хмельницький стверджує, що від початку не планував заробляти на цій угоді. «На ділянці можна будувати виключно навчально-виховний комплекс, а рентабельність таких обʼєктів становить 6-8% річних, що суттєво нижче у порівнянні з комерційною чи житловою забудовою», – пояснюють у пресслужбі.

Активізація НАБУ та спроба детективів реанімувати цю справу припадає на час, коли терміни на досудове розслідування по оригінальній справі, яку започатковувала Нацполіція, добігали кінця. Хмельницький вважає, що детективами рухає не лише бажання довести розслідування до справедливого кінця. «Від колег по бізнесу я знаю, що наразі правоохоронцям дуже потрібно демонструвати високі KPI, тож думаю, це саме той випадок», — цитує пресслужба меседж підприємця.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *