Заміна радянського герба українським тризубом на щиті «Батьківщини-матері» має поставити крапку в багаторічній дискусії навколо долі монумента. Проте сама реалізація проєкту викликає багато запитань – яка його вартість, чому не було відкритих тендерів, а генпідрядника обрав Мінкульт та чи досі серед партнерів проєкту – металургійна компанія «Метінвест»
Головні матеріали Forbes Ukraine у розсилці від digital шеф-редактора Віктора Кіщака. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
Щит найвищого в Європі монумента «Батьківщина-мати» з 6 серпня прикрашає український тризуб замість демонтованого герба СРСР. Кінцевий строк виконання робіт – 24 серпня. «Тризуб закріпили, проводимо зварювальні роботи, монтуємо нові пластини щита замість демонотованих», – каже Forbes Олександр Ісаєв, головний інженер київської компанії «Основа», яка є генеральним підрядником проєкту.
Проєкт «Тризуб Батьківщини» вартістю 28 млн грн анонсував 13 липня тодішній очільник Мінкульту Олександр Ткаченко. Міністерство, за його словами, працювало над проєктом понад рік.
Поштовхом проєкту стало проведене у грудні 2022-го дослідження Інституту сталевих конструкцій імені В.М. Шимановського та Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона. «Усі попередні дискусії про заміну герба не мали під собою грунту у вигляді реальних розрахунків – чи взагалі це можливо», – каже Forbes Юрій Савчук, керівник Національного музею історії України у Другій світовій війні. «Дослідження довели, що це технічно можливо», – додав він. Це дослідження вартістю близько 600 000 грн профінансував сам музей.
Кошти на заміну герба надали меценати, державні та приватні компанії: «Нафтогаз України», Монобанк, Ощадбанк, ПУМБ, фонд BGV, «Нова Пошта», ПриватБанк, «Український Аграрний Холдинг», «Перша Приватна Броварня», «КАН Девелопмент», ОТП Банк, WOG, «Незалежна асоціація банків України».
«А також безперечно, ті люди, з якими ми цей проєкт розпочинали – компанія «Метінвест», – сказав на брифінгу Ткаченко. Окрім грошей, «Метінвест», основним власником якого є Рінат Ахметов, також мав безплатно надати 1100 кг сталі для виробництва тризуба.
Проте після відставки Ткаченка 27 липня вартість проєкту знизилася до 22,9 млн грн, від української сталі відмовилися, а «Метінвест», ймовірно, вибув із переліку партнерів проєкту. Що ж відбувається навколо декомунізації «Батьківщини-матері».