Чому зростає курс долара та що буде з гривнею в 2024-му – прогноз аналітиків і НБУ

Ще в листопаді гривня оновила курсовий рекорд за час війни, але зараз долар на міжбанку близький до 37 грн/$. На готівковому ринку курс вищий. Чому гривня слабне, попри високі витрати НБУ на валютні інтервенції?

Після кількох місяців стабільності курс долара в Україні почав зростати – майже на гривню протягом останнього місяця. 13 грудня курс міжбанку перетнув рівень 37 грн/$. Готівковий долар вдень 14 грудня коштував близько 37,7 грн/$. Ще в листопаді гривня кілька разів впритул наближалася до позначки 36 грн/$.

Цьому передувало рішення НБУ відмовитись від фіксованого курсу, що тримався з початку війни. Після переходу до «керованої гнучкості» на початку року, офіційна гривня почала зміцнюватись попри очікування більшості аналітиків.

Нацбанк при цьому залишався головним гравцем на ринку, витрачаючи з золотовалютних резервів близько $500-700 млн на тиждень. Обсяги інтервенцій у грудні зросли порівняно з листопадом, зазначив на брифінгу 14 грудня заступник голови регулятора Юрій Гелетій.

У чому причини розвороту у бік девальвації, у чому логіка дій НБУ та чого очікувати від курсу наступного року?

Як ослаблення гривні пояснює Нацбанк

«Коли НБУ перейшов до режиму керованої гнучкості курсу, то чітко задекларував свою позицію: ринок повинен рухатися в обидва боки, – сказав на брифінгу НБУ 14 грудня очільник регулятора Андрій Пишний. – Курс, який ми зараз бачимо, хоч і за присутності НБУ, все ж визначається балансом попиту і пропозиції».

Після переходу до гнучкості обсяги міжбанку зросли у три рази — до $90 млн на день, зазначив голова НБУ. Девальвація гривні зараз – ознака повернення ринку до звичного режиму курсоутворення, що був притаманний і довоєнним часам, вважає Пишний. «Ми є свідками вже звичного процесу, коли в силу сезонності під кінець року потреба у валюті збільшується», – пояснив він.

Якщо у жовтні попит на безготівкову валюту клієнтів банків складав $97 млн на день, а у листопаді – $61 млн, то з другої декади листопада він почав зростати – до $70 млн в середньому у грудні, додав його заступник Гелетій. Інтервенції НБУ на ринку теж зросли – до $147 млн у грудні зі $112 млн у листопаді, уточнив він. У жовтні було більше – понад $150 млн.

«У наших прогнозах на четвертий квартал ми очікували більших продажів валюти, ніж є фактично», – додав до цього інший заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук.

Починаючи з жовтня НБУ продав на міжбанку загалом близько $6,9 млрд. Чому так багато?

«Ми діяли з позиції сили, розуміючи, що ринок довгий час працював у режимі адміністративних обмежень і перехід до гнучкості, хай навіть керованої, так чи інакше буде шоком, – пояснив Пишний. – Нацбанк мав збалансувати це, що і було зроблено. І далі вже почали працювати ринкові механізми».

Топкерівники регулятора відзначають також скорочення різниці між курсами роздрібного ринку і міжбанку – з 5% до 2%, за даними Гелетія. Зокрема для цього 1 грудня НБУ дозволив банкам і обмінникам торгувати валютою без обмежень. Одразу після цього готівковий курс дійсно знизився з 37,57 грн/$ до 37,4 грн/$ (цей мінімум був 4 і 7 грудня), але далі знову почав зростати.

Відтак зменшення різниці між курсами з 1,18 гривні до 66 копійок у перідод 29 листопада — 13 грудня відбулось швидше за рахунок більш різкого зростання курсу міжбанку.

Що буде з курсом в кінці 2023-го та в 2024-му

Попит на валюту справді зростає в силу сезонних факторів, зазначає фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків. «Це зазвичай відбувається перед Новим роком – це і закупівлі імпорту «під ялинку», і закриття угод бізнесом під кінець року, і державні видатки», – розповідає він. Інший ймовірний фактор тиску на гривню – затримки із фінансовою допомогою партнерів, що також не може не відображатись на курсових очікуваннях, додає Демків. 

Вплив ринкових факторів міг збігтися у часі з новим етапом курсової гнучкості від НБУ, припускає економіст Олексій Блінов. «За відмовою від фіксованої гривні слідував «нульовий етап», під час якого НБУ важливо було мінімізувати девальваційні очікування, – пояснює він. – Для цього Нацбанк був максимально присутній на ринку, покриваючи попит на валюту своїми інтервенціями».

Перша девальвація «гнучкої» гривні. З кінця листопада долар на міжбанку дорожчає, а НБУ став більше витрачати на інтервенції. Чого чекати від курсу в кінці 2023-го та на початку 2024-го /Фото 1

Графіка: ICU

У деякі моменти, як-от у листопаді, це призводило до штучного зміцнення гривні, каже Блінов. Зараз, на його думку, починається наступний етап, під час якого регулятор обмежуватиме рівень покриття попиту інтервенціями, даючи курсу змогу більше коливатись.

Що про свою подальшу участь у курсоутворенні говорять представники Нацбанку? Регулятор залишатиметься активним гравцем, оскільки принаймні зараз пропозиція не може задовільняти наявний попит, сказав на брифінгу заступник голови НБУ Гелетій. «У нас немає курсових цілей, але ми і надалі будемо присутні на ринку», – зазначив він.

Що чекатиме на валютний ринок далі? Блінов вказує на помірний тренд на девальвацію гривні. Згідно з консенсус-прогнозом, зібраним іспанською консалтинговою компанією Focus Economics серед 28 міжнародних та українських аналітичних установ, наприкінці року курс складатиме 37,46 грн/$ та 39,48 грн/€. Очікування на кінець першого кварталу 2024-го – 37,46 грн/$ і 40,18 грн/€, на кінець першого півріччя – 37,94 грн/$ та 41,03 грн/€.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *