Приватизація під час війни показує результати не гірші, ніж у мирний період. Могло б бути ще краще, якби 18% аукціонів не зривалося учасниками торгів. Чому виникла така проблема?
Forbes Ukraine збирає номінантів до нового списку «30 до 30». Ви можете запропонувати кандидатів у список 2023 року за цим посиланням.
З початку 2023-го Фонд держмайна (ФДМУ) продав майна на 1,8 млрд грн. До кінця року ФДМУ планує перевершити рекордні показники довоєнних часів та продати держмайна на 6 млрд грн за умови старту великої приватизації. Досі продавались активи лише малої приватизації.
Найдорожчий проданий актив у першій половині 2023-го – готель «Ермітаж» у центрі Києва. 39 учасників торгів збільшили стартову вартість майже у 15 разів, до 311 млн грн.
Ще один знаковий продаж цього року – київський завод «Електронмаш». Під час травневого аукціону його вартість зросла вдвічі, до 121 млн грн. Проте підприємство вдалося продати лише з третьої спроби. Попередні два аукціони за цей актив закінчились із результатом 970 і 430 млн грн, але переможець обидва рази не заплатив.
Кейс «Електронмашу» – не єдиний випадок. З вересня 2022-го Фонд держмайна оголосив у системі «Prozorro.Продажі» 440 аукціонів, з яких було зірвано 78, або 18%, ідеться у відповіді пресслужби Фонду держмайна на запит Forbes.
Серед останніх найбільших випадків – продаж Білгород-Дністровського порту. В березні під час торгів вартість порту зросла у 2,3 раза, до 220 млн грн. Проте компанія-переможець «Укрдонінвест» бізнесмена Віталія Кропачова відмовилася платити. Наступні спроби продати порт також провалилися через відсутність заявок. «У процесі узгодження умов договору з регіональним відділенням Фонду держмайна виникли розбіжності, які ми не змогли врегулювати», – пояснили в пресслужбі компанії причину відмови.