Конкуренти Twitter. Що відомо про Mastodon, Bluesky та Threads
Попри погрози нового власника Twitter Марк Цукерберг запускає власну альтернативу – сервіс Threads. Це як мінімум третій серйозний претендент на частку аудиторії Маска. Що треба знати про усіх
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: список 250 малих і середніх компаній, лідерство генерала Залужного, падіння мільярдера Жеваго, детальна історія Dnipo-M та загалом майже два десятки текстів.
«У мене в запасі є чудовий прийом, який я називаю «морж»: я просто лежу на своєму противнику і нічого не роблю», – погрожував у Twitter його новий власник Ілон Маск Марку Цукербергу. Напередодні Маск викликав засновника Meta на реальний поєдинок на професійній бійцівській арені Октагон у Лас-Вегасі. Привід для «поєдинку століття» – плани Цукерберга запустити власну текстову соціальну мережу на противагу Twitter.
На початок 2023-го користувачі проводили у соцмережі Маска 5,5 годин на місяць, свідчать дані регулярного дослідження DataReportal. Це вчетверо менше ніж у TikTok або YouTube – найпопулярніших сервісів світу. Проте конкуренція із відео-гігантами – не найбільша проблема Маска.
Куплена за $44 млрд у жовтні 2022-го платформа за неповних чотири місяці при новому власнику втратила 625 з першої тисячі найбільших рекламодавців, підрахував сервіс Sensor Tower на замовлення CNN. Рекламні доходи за цей час впали пропорційно – до $48 млн. Для порівняння, у 2021-му Twitter заробляв на самій лише рекламі $4,5 млрд.
Відтік рекламодавців – як і користувачів – спровокував «управлінський хаос» Маска. І якщо перші просто перерозподілили маркетингові бюджети на користь відомих конкурентів, другі – пішли шукати менш очевидні альтернативи. Два відомих бенефіціари – текстові соцмережі Mastodon та Bluesky. Третій – Threads від Meta – попри виклик на двобій офіційно запуститься 6 липня 2023-го.
Що варто знати про потенційних «вбивць» Twitter.
Децентралізований й відкритий Mastodon
Mastodon – запущене у 2016-му дітище німецького програміста Ойген Рочко. Це відкрита соцмережа, що працює на базі протоколу ActivityPub. Він дозволяє будь-кому створити власну версію Mastodon, яку називають сервером. Власник сервер сам встановлює унікальні правила для користувачів.
Mastodon – далекий від мейнстримної платформи, казав колишній інженер-розробник програмного забезпечення Ґергей Орош американському Forbes у листопаді 2022-го. Користувачі часто губляться серед безлічі серверів і розчаровуються у сервісі через його складну структуру, пояснював він.
Та бажання втекти від непередбачуваних рішень Маска, схоже, виявилося сильнішим. До осені 2022-го у Mastodon ледве налічувалося близько 380 000 активних користувачів щомісяця, пише TechCrunch. Це в півтора раза менше навіть за скоромну аудиторію Twitter в Україні, де сервіс історично не надто популярний. Та вже у листопаді соцмережа Рочко вже мала 2,5 млн користувачів.
Масову міграцію спричинили зимові «репресії» у Twitter. У грудні 2022-го Маск відправив у бан популярний акаунт @ElonJet, що відстежував пересування його літака, а слідом десятки профілів відомих журналістів і громадських діячів.
Втім хвиля хайпу недовговічна – наразі аудиторія Mastodon просіла до 1,4 млн відвідувачів на місяць. Сам засновник більше переймається незалежністю. Рекламних доходів сервіс не має – існує за рахунок краудфандингу, спонсорства та грантів.
Взимку 2022-го Рочко заявив, що відхилив понад пʼять пропозицій про фінансування від венчурних інвесторів, щоб захистити некомерційний статус платформи. «Mastodon не перетвориться на все, що ви ненавидите на Twitter», — сказав Рочко у коментарі FT.