Співзасновник компанії «Нова пошта» Вячеслав Климов, 48, – герой другого сезону YouTube-проєкту Forbes «Business Breakfast із Володимиром Федоріним». Климов розповів про рік масштабування, вартість «Нової пошти» у 2023-му та компанію у 2024-му
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: список 250 малих і середніх компаній, лідерство генерала Залужного, падіння мільярдера Жеваго, детальна історія Dnipro-M та загалом майже два десятки текстів.
26 лютого 2022 року обсяг доставок логістичного гіганта України «Нової пошти» упав до 2% від довоєнного рівня – неймовірний обвал, навіть з урахуванням війни. «Для такої машини і так обвалитися – це величезний виклик», – згадував співзасновник НП Вячеслав Климов у квітні 2022 року. Виклик вдалося подолати. «Нова пошта» через 16 місяців великої війни – це 24 000 точки видачі, зростання порівняно з 2021 роком і гіпершвидка експансія.
У що та скільки «Нова пошта» планує інвестувати 2023 року та як компанія масштабується на ринках Європи, розповів співзасновник НП Вячеслав Климов.
«Нова пошта» на липень 2023 року
На сьогодні я можу сказати, що компанія відновилася. Якщо казати про цифри, то вони або такі ж самі, як до війни, або навіть краще. В компанії працюють приблизно 30 000–31 000 людей, до війни було 34 000. У нас 3150 співробітників мобілізовано, зараз вони боронять Україну. На жаль, 66 моїх колег загинуло, семеро цивільних і 59 військових. Ми маємо великі непоправні втрати в людях.
Щодо розмірів компанії, у нас по Україні зараз понад 10 000 відділень і понад 14 000 поштоматів. Мережа – більше ніж 24 000 точок контакту. Зі здобутків у міжнародному розвитку – війну ми почали, маючи «Нову пошту» в Молдові. За цей час ми відкрили Польщу, Литву, Чехію, Румунію і Німеччину. Зараз це досить великий регіон Східної і Центральної Європи.
Ми, звичайно, впали, але не більше ніж на декілька відсотків. Можливо, на 10% у порівнянні з 2021 роком. Ми вирішили у своїй управлінській звітності 2022 рік не брати до уваги. Розуміємо, що було забагато турбулентності, тому виключаємо його з нашої внутрішньої аналітики. Дивимось за 2023 роком, і перше півріччя 2023-го йдемо практично так само, як 2021-й, іноді трошки краще. А 2021-й був досить успішним для компанії.
Зростання понад 7%
Ми перевищуємо свій бюджетний план на кілька відсотків. Плануємо досить ретельно, і планували зростання цього року відносно 2021-го. Планували приблизно 5–7% зростання, і йдемо зараз краще, ніж цей план.
У цілому ми оптимістичні, але треба брати до уваги, що компанія почала працювати краще, ніж до війни. Вона стала більш швидкою, доставка – швидшою і надійнішою. Зрозуміло, чому ми зростаємо.
Штурмани «Нової пошти»
Ми з Володимиром (Поперешнюком. – Ред.) навіть не були з початку війни в операційному управлінні, не хапалися за штурвал навіть тоді. Були біля менеджменту, але всі основні рішення приймали вони, ми могли тільки трішки відкоригувати. Зараз ми ще зменшили нашу присутність біля штурвалу і займаємось виключно стратегією.
Ми упродовж війни намагаємось бути дуже помітними в компанії, бути всюди. Тут грає роль те, що нас двоє, і ми, як двоголовий дракон. Навіть намагаємось не перетинатися один з одним, тому що маємо бути в різних містах. Намагаємось якомога більше зараз їздити по Україні, щоб бути у філіях. Володимир нещодавно був в Одесі, я минулого тижня був у Харкові. Нас мають бачити навіть у тих містах, які не є дуже безпечними зараз.
Капіталізація «Нової пошти»
Капіталізація загалом має два великі множники: показники EBITDA, помножені на мультиплікатор. Якщо за EBITDA ти відповідаєш на 100%, і це те, що ти контролюєш і чим керуєш, то мультиплікатором ти керуєш частково. У мультиплікаторі є величезна складова ризиків країни або ринку.
Якщо казати про ці дві складові, то за EBITDA ми відповідаємо і ми в плані. Я думаю, що компанія зараз коштує вже понад $1 млрд. Про мультиплікатори зараз важко казати, тому що це абстракція. Задовго до війни за компанії з нашої індустрії в консервативному сценарії давали мультиплікатори близько десяти. Є наші колеги з польської компанії InPost, які розвивають поштомати. У них мережа №1 за кількістю поштоматів у Європі, у нас мережа №2. InPost в кінці 2020 року вийшов на ІРО з оцінкою €8,5 млрд.
Ми зараз не думаємо про капіталізацію, але впевнені, що все в нас іде оʼкей. Зараз ми впевнені в собі в цьому сенсі.