Чому Нова пошта шукає партнерів серед магазинів, кавʼярень та аптек
Забрати посилку в улюбленій кавʼярні чи на заправці – формат поштового ринку, який домінує в ЄС. Спроби запровадити його в Україні досі не мали успіху через радянський спадок. Чому «Нова Пошта» вирішила, що у неї вийде, та як підсилиться лідер ринку в разі успіху
Forbes Ukraine збирає номінантів до нового списку «30 до 30». Ви можете запропонувати кандидатів у список 2023 року за цим посиланням.
«Нова Пошта» шукає партнерів серед магазинів, кавʼярень, аптек тощо для відкриття нових пунктів приймання та видачі оплачених посилок до 10 кг», – йдеться в повідомленні на сайті компанії.
Найбіліший поштовий оператор країни, який займає дві третини українського ринку, тестує формат PUDO з 2022-го. Поки відкрито 190 таких точок у магазинах Moyo, Delvi та на автозаправках БРСМ. У червні НП планує відкрити 79 точок, а до кінця року – збільшити партнерську мережу до 2000. «Наша мета – щоб до кінця року частка PUDO від загальної мережі становила 7%», – повідомила пресслужба компанії на запит Forbes.
Інтернет-торгівля активно розвивається, тому попит на поштові послуги теж зростає, каже директор з маркетингу «БРСМ-Нафта» Олександр Мельничук. З пропозицією відкрити поштові точки БРСМ звернулася до Meest та НП. «Близько двох місяців наші п’ять АЗС працювали у пілотному режимі, – каже Мельничук. – Врешті вирішили співпрацювати з НП, яка, на нашу думку, швидше та якісніше доставляє посилки».
Половина з понад 200 АЗС БРСМ вже мають точки прийому та передачі посилок. Масштабування у 21 раз, з п’яти до 105 точок, зайняло менш як тиждень, за словами Мельничука. «Час пішов на навчання персоналу та підготовку місця для зберігання посилок», – каже він. Зараз НП та БРСМ ведуть перемовини про подальше розширення поштових точок на заправках, додає він.
У виграші всі, каже Мельничук: БРСМ отримує додаткову послугу та відсоток з кожної посилки (фінансові умови співпраці не розкриваються, винагорода залежить від кількості посилок, уточнили в пресслужбі НП), «Нова Пошта» – стрімке розширення мережі без витрат на відкриття власних відділень, а клієнт – економію часу, оскільки може забрати посилку в зручному для себе місці та отримати додаткові послуги, наприклад, випити каву чи заправити авто.
Свого поштового оператора у форматі PUDO пʼять років будувала Fozzy Group. Сервіс доставки посилок Justin закрився навесні 2022-го. «Через повномасштабне вторгнення ми були вимушені оптимізувати численні процеси в бізнесі та переосмислити роботу Justin», – йдеться в повідомленні пресслужби Fozzy Group.
З 2019-го мережу у форматі PUDO розвиває компанія Meest. Поштовий оператор має 3300 партнерських відділень. Серед партнерів Meest: ОККО, «Епіцентр», KLO. Власних відділень у Meest – 100, тоді як у «Нової Пошти» – 9300. У цьому році Meest планує збільшити мережу власних відділень в 3,5 раза, до 350 відділень.