Арсенал, Ермітаж, Щекавиця. За скільки продають великі комерційні приміщення в Києві
У травні Фонд держмайна продав одразу три великих обʼєкти нерухомості у столиці. Ціни на деякі зросли під час торгів у 15–1800 разів. Оптимізм інвесторів чи стартова недооцінка активів?
Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
29 травня відбувся повторний (вже втретє) конкурс з продажу приміщення і майна держпідприємства «Електронмаш». При стартовій ціні у 61,3 млн грн підприємство купили за 121 млн грн. (Попередні торги за цей актив закінчились з результатом 970 і 430 млн грн, але переможець обидва рази не заплатив.)
У радянські часи завод, розміщений біля Кільцевої дороги, був лідером з виробництва електронно-обчислювальних машин. Сьогодні від промислового гіганта залишилися напівпорожні стіни і занедбана територія. Підприємство має прострочену кредиторську заборгованість майже 21,4 млн грн, кажуть у ФДМУ. У 2022 році «Електронмаш» отримав 8,2 млн грн збитку.
Переможцем травневого аукціону стала компанія ТОВ «Інком Рент». За даними YouСontrol, власником компанії є КУА «Аріво Ессет Менеджмент» (60%) та ТОВ «Платес-1» (40%). ТОВ «Платес-1» входить до фінансової групи депутата Київради від фракції «Європейська солідарність» та ексвласника торгової мережі «Фуршет» Ігоря Баленка.
Територія заводу має привабливе розташування. Вона може бути використана для побудови логістично-офісного комплексу, вважає директорка Aurora Consulting Надія Шевченко.
За 4 дні до продажу «Електронмашу» ФДМУ провів вдалий аукціон з продажу історичного готелю «Ермітаж» на вулиці Богдана Хмельницького. Фонд держмайна продав дві будівлі – фасадний пʼятиповерховий будинок і чотириповерховий флігель.
В аукціоні взяли участь 39 учасників, сума кінцевої пропозиції зросла зі стартової у 24,1 млн грн майже у 15 разів, до 311 млн грн. Покупець – «Житомирський меблевий комбінат». За даними YouControl, його бенефіціаром є Вадим Григорʼєв, експартнер по меблевому бізнесу Валерія Хорошковського. «Наразі це найбільша переможна ставка серед усіх аукціонів з початку відновлення малої приватизації у вересні 2022 року», – зазначає пресслужба ФДМУ.
«Для мене загадка, чому стартова ціна цього обʼєкту була така низька ($113 за кв. м. – Forbes), – каже Шевченко. – Ринкова ціна за квадратний метр такого об`єкту фасадної будівлі – від $2000 до $3500, а будинку у дворі – $1200–1700 кв. м» (фінальна ціна близько $1600 за кв. м. – Forbes).
Готель знаходиться у центрі міста, де завжди високий попит на якісні комерційні приміщення зі сторони міжнародних представництв і місій, зазначає Шевченко. Його можна використати як бутік-готель, будівлю під посольство або як штаб-квартиру міжнародної організації.
Ще більше зросла ціна за частини корпусів №1, 7 заводу «Арсенал» на вулиці князів Острозьких біля метро «Арсенальна». Їхня площа – близько 500 кв. м. Ринкова ціна за квадратний метр цих приміщень коливається від $1200 до 3600.
Раніше корпус №10 заводу «Арсенал» компанія «Інтергал-Буд» перетворила на офісний центр. У перших двох корпусах заводу розташовані Kyiv Food Market і коворкінг Creative States.
Аукціони по частинам корпусів № 1 і 7 відбулися 19 травня. Переможець – запорізька ТОВ «Експерт-проф Груп». Компанія запропонувала за частину корпусу №1 40,1 млн грн (зростання зі стартової ціни майже у 1800 раз) і частину корпусу №7 8,58 млн грн (зростання зі стартової ціни у 23 рази) відповідно.
У приміщень заводу «Арсенал» гарне розташування у центрі Києва неподалік метро «Арсенальна». Вони забезпечені логістичною розв’язкою і підключені до всіх необхідних комунікацій, зазначають у ФДМУ.
«Електронмаш», «Ермітаж» і «Арсенал» не єдині обʼєкти, які продаються у столиці у травні 2023-го. Що виставлено на продаж прямо зараз.
Ресторан і «Парус» з проблемною історією
Двоповерхова будівля ресторану «Щекавиця» на столичному Подолі з 2017 року не бачила офіціантів і гостей. У лютому 2023 року Фонд гарантування вкладів фізосіб виставив будівлю на приватизаційний аукціон. Стартова ціна – 34,5 млн грн.
Земля під рестораном – не оформлена і за технічними нормами взагалі будівля підлягає знесенню, пояснює Forbes директорка компанії «Ресторанний консалтинг» Ольга Насонова. Але місце розташування ресторану і його інтер`єр – української садиби – привабливі, додає Насонова. За її даними поки що ніхто з великих мереж або інвесторів не зацікавилися «Щекавицею».
Організатор продажу ресторану площею майже 885 кв.м. – визнаний НБУ неплатоспроможним банк «Січ». Отриманими від продажу ресторану грошима, банк планує розрахуватися зі своїми кредиторами. Окрім приміщення ресторану, на аукціон виставлені столи, стільці, столові прибори.