У другому кварталі українські ТРЦ показали хороший результат: вакантність знижується, умови оренди повертаються до довійськових. Українці охоче витрачають гроші, а рантьє прийняли нову реальність і не чекають завершення війни завтра. Що буде з торговельною нерухомістю у другій половині року?
Головні матеріали Forbes Ukraine у розсилці від digital шеф-редактора Віктора Кіщака. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
Через 1,5 року великої війни українські торгівельно-розважальні центри почувають себе дуже непогано. Після масованих обстрілів та блекаутів на початку року, іде стабільне зростання заповнюваності торгових центрів і збільшення відвідувачів, розповідає Forbes голова дослідницької групи Української ради торгових центрів (УРТЦ) Дмитро Топольськов. Наразі понад 75% орендарів мають умови близькі до тих, що в них були до 24 лютого 2022-го.
Схожі дані наводить директорка «Української торгової гільдії» (УТГ) Євгенія Локтіонова: «Лише 10% орендарів мають індивідуальні знижки на рівні 15-20% через суттєву девальвацію гривні (договори привʼязані до курсу долара)». Ціни також стабілізувались — середня орендна плата у київських ТРЦ починається з $35 за кв.м, якщо йдеться про площу на 100 кв.м, каже Локтіонова.
Знижується і вакантність київських ТРЦ, з початку року вона зменшилась на 4 відсоткових пункти і наразі складає 19%, додає директорка УТГ (до війни вакантність була близько 10%).
Але столичним рантьє далеко до успіхів колег з західних областей. Всі ТРЦ заповнені – вакантність дорівнює 0%. «Зараз ситуація навіть краще, ніж ми могли очікувати», – додає провідний експерт Colliers Ukraine по торговельної нерухомості Ігор Заболоцький.
З початку року на заході країни відкрилося три професійних торгових центри – ТРЦ «Вектор» у Трускавці, Park у Дрогобичі і Baobab у Луцьку. Сукупна загальна площа ТРЦ у західних областях збільшилась на 30 300 кв.м.