В Україні набирає обертів нова хвиля COVID-19
В Україні набирає обертів нова хвиля захворюваності на COVID-19. Аби ефективно їй протистояти, важливо вчасно виявити визначити наявність збудника хвороби – для цього потрібно здати тест. Це можна зробити самостійно (вартість від 182 грн) або в лабораторії (від 360 грн).
Які бувають COVID-тести, кому їх призначають та як отримати направлення на безплатне тестування, читайте в новому матеріалі.
Різновиди тестів на COVID-19
У липні в Україні стався справжній спалах захворюваності на коронавірус: протягом місяця COVID-19 діагностували майже у 12 тисяч українців. Це вдвічі більше, аніж у червні. Кількість захворілих зростає також в Сполучених Штатах і Європейському Союзі.
Про нові карантини під час війни не йдеться, але важливим компонентом боротьби з хворобою лишається вчасне виявлення нових випадків захворювання. Наразі в Україні доступні два типи тестування на виявлення активної інфекції COVID-19:
експрес-тест на антиген;
методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР-тест).
Жоден з них не визначає антигенне навантаження, тобто не виявляє імунну реакцію на вірус. Для цього потрібно зробити тест на імуноферментний аналіз (ІФА). Він визначає антитіла двох типів:
IgM – вказують на гостру фазу захворювання;
IgG – людина перехворіла та вже має антитіла до коронавірусної хвороби.
Та слід зважати, що наявність антитіл до коронавірусу не є ознакою хвороби, а лише вказує на те, що людина раніше контактувала з вірусом. Як пояснюють у Міністерстві охорони здоров’я, наявність антитіл не гарантує імунітет до всіх штамів вірусу SARS-CoV-2 – яким має бути рівень антитіл для захисту та як довго вони зберігаються, невідомо і досі.
ПЛР-тести: що це та скільки коштують
Для проведення ПЛР-тесту беруть мазок із носоглотки й ротоглотки. Таке тестування застосовують на початку захворювання – з 7 по 14 день після інфікування. Зазвичай, результат можна отримати через добу після забору матеріалу.
Тестування методом ПЛР наразі є найбільш точним методом діагностики COVID-19. Вартість таких тестів залежить від клініки чи лабораторії, що їх проводить:
“Медіковер” – 550 грн;
“Сінево” – 550 грн;
“Діла” – 780 грн;
“Ніколаб” – 400 грн;
“Ескулаб” – 490 грн;
“Діаген” – 360 грн.
Відбір проводиться натщесерце або через 3-4 год після прийому їжі. В нормі в результатах аналізу має бути вказано “не виявлено”, а результат “виявлено” означає наявність РНК коронавіруса, що є приводом для встановлення діагнозу COVID-19.
Експрес-тести
Для експрес-тесту на антиген також беруть мазок із носоглотки чи ротоглотки, але результати дослідження будуть доступні вже за 15 хвилин. Найефективніше такі тести використовувати на початкових стадіях захворювання. Придбати їх можна у більшості аптек, а ціни залежать від виробника:
“Мілістан” – 499,90 грн;
“МедБіоАльян” – 182,24 грн;
“Фармаско” – 233,20 грн;
Novazym – 394,90 грн.
Аби вірно виконати тест та отримати достовірні результати, а також інтерпретувати їх, потрібно дотримуватися дій, прописаних в інструкції. Більшість з таких тестів містять спеціальне поле, в якому у випадку наявності антигенів має з’явитися полоска навпроти відповідної позначки.
Безоплатне тестування на COVID-19
Коронавірусна хвороба COVID-19 може мати різні симптоми, саме тому тест на COVID-19 варто робити за будь-яких ознак ГРВІ. До прикладу, симптомами коронавірусу, зокрема і нового штаму “Омікрон”, може бути нежить, втома, головний біль, чхання, біль у горлі, кашель, лихоманка чи хриплий голос.
Згідно з наказом МОЗ “Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)”, кожен український громадянин має право на безоплатне тестування. Лікар обов’язково мусить назначити безоплатне ПЛР-тестування на COVID-19 таким категоріям пацієнтів:
є підозра на коронавірусну хворобу;
особам із підозрою на COVID-19 або інших ГРВІ, зокрема вірусної пневмонії (якщо не проводили скринінговий швидкий тест);
пацієнтам з позагоспітальною пневмонією;
контактним особам при появі симптомів, які не виключають COVID-19.