В Україні жінки відкрили рекордну кількість нових ФОПів
В Україні жінки відкрили 61% нових ФОПів у 2024 році, що є рекордним показником. Найчастіше це бізнеси у сфері індивідуальних послуг, зокрема перукарні, салони краси, масажні салони та SPA.
Про це повідомляють аналітики Опендатабот. Частка жінок у бізнесі України продовжує зростати, демонструючи значний вплив повномасштабної війни на гендерний баланс у підприємництві.
У 2024 році жінки відкрили 154 920 нових ФОПів, що складає 61% від усіх реєстрацій. Цей показник є рекордним і свідчить про те, що жінки все активніше беруть на себе ініціативу у веденні власної справи. За даними Єдиного державного реєстру, частка нових жінок-підприємиць стабільно збільшується.
у 2021 році жінки відкрили 51% нових ФОПів;
у 2022 році, попри складні умови війни, цей показник сягнув 57%;
у 2024 році – вже 61%.
Це свідчить про те, що жінки дедалі більше адаптуються до нових викликів, особливо в умовах, коли багато чоловіків задіяні у захисті країни. Найвищу активність жінок у бізнесі зафіксовано в таких регіонах:
Сумщина: 63,3% нових ФОПів створені жінками;
Полтавщина: 63,2%;
Хмельниччина: 63,1%;
Одещина та Київщина: по 63,1% та 62,6% відповідно.
Натомість у прифронтових та тимчасово окупованих регіонах частка жінок серед нових підприємців є нижчою. У Луганській, Донецькій, Запорізькій та Херсонській областях цей показник варіюється від 50% до 57,8%.
Підприємництво жінок здебільшого зосереджене у сфері надання індивідуальних послуг:
перукарні та салони краси: 94% нових ФОПів у цій галузі належать жінкам;
масажні салони, SPA та інші послуги фізичного комфорту: також домінують жінки;
інші популярні напрями:
виробництво одягу – 85%;
освіта – 82,3%;
соціальна допомога – 81,5%.
Цікаво, що один ФОП може працювати одразу у кількох сферах, що дозволяє підприємцям комбінувати напрями діяльності. Окрім ФОПів, зросла частка жінок, які обіймають керівні посади в нових компаніях. У 2024 році кожна третя новостворена компанія має жінку-директора (34%). У жовтні цей показник сягнув рекордних 38,8%. Лідерами за часткою жінок-директорів є:
Чернігівщина: 38,8%;
Донеччина: 37,4%;
Дніпропетровщина: 37,2%.
Повномасштабна війна докорінно змінила економічний ландшафт країни. Відсутність стабільного працевлаштування, необхідність утримувати сім’ю та підтримувати економіку країни стали ключовими мотиваторами для жінок. Крім того, жінки швидше адаптуються до змін і використовують можливості, які надає держава та міжнародні донори для підтримки бізнесу.