В НБУ прокоментували свої плани стосовно долара

НБУ не повертатиме фіксований курс долара. Там зазначають, що від цієї практики відійшли свідомо, а всі коливання – як у бік здорожчання, так і здешевлення – є нормальним явищем за режиму гнучкості.

7916_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

Про це повідомив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук. Ба більше, зазначив він, регулятор попереджав, що подібне може відбуватись.

“Як і обіцяв НБУ, курс може як послаблюватися, коли ситуація на ринку погіршується, так і змінюватися, коли ситуація поліпшується. Як це, наприклад, було в жовтні та першій половині листопада [2023 року]. … Повернення до фіксованого курсу наразі навіть не розглядається.” , – сказав Ніколайчук.

При цьому він наголосив: від фіксованого курсу Нацбанк відійшов, коли було сформовано належні для цього передумови. А сам режим гнучкості курсу дозволяє йому забезпечувати досягнення низки важливих завдань. Зокрема, збереження привабливості гривневих інструментів:

депозитів;
облігацій внутрішніх державних позик (ОВДП).
“Поточна ситуація на валютному ринку не є неординарною. І точно не загрожує виконанню цього завдання”, – запевнив Ніколайчук.

Чому фіксований курс був небезпечним для України

Фіксований курс долара діяв в Україні від початку повномасштабної війни. Спочатку він складав 29,25 грн/дол. А з 21 липня 2022 року його було підвищено до 36,56 грн/дол. – рівня, на якому протримався до 2 жовтня 2023 року.

При цьому в самому Нацбанку зазначали, що тривала фіксація обмінного курсу може призвести до дисбалансів і викликати серйозні проблеми в майбутньому.Це може не тільки послабити економіку та фінансову систему зараз, а й ускладнити відновлення ділової активності на етапі відновлення України”, – пояснили в НБУ.

Як приклад, там навели валютні кризи 2008 і 2014-2015 років, коли національна валюта істотно послаблювалася. Глибина цих криз багато в чому посилювалася через багаторічну фіксацію курсу, пояснюють фахівці.

“Багаторічне утримання курсу на одному рівні зазвичай закінчується однаково. Йдеться про накопичення валютних дисбалансів, вичерпання міжнародних резервів, вимушену глибоку девальвацію і значний економічний спад. До того ж, тривала фіксація курсу створює оманливе почуття його стабільності. Що довше НБУ утримував би цей режим, то важче було б із нього виходити”, – пояснили в НБУ.

Що буде з курсом у лютому

Тим часом, у банківському секторі очікують, що у лютому готівковий курс долара в Україні перебуватиме в межах коридору купівлі та продажу від 37,5 до 39,5 грн. Увечері ж 28 січня банки купують долар у середньому по 37,8 грн., а продають по 38,35 грн. Таким чином, не виключається здешевлення валюти у купівлі, але здорожчання у продажу.

При цьому, розповів начальник департаменту казначейства Глобус Банку Тарас Лєсовий, залежно від поточних обставин, курси продажу на готівковому ринку будуть суттєво різними. Так:

у банках вони будуть вищими за курс купівлі до 0,6 грн;
“в обмінних пунктах ця різниця може іноді досягати 1 грн і більше”.
“Крім того, важливим для валютного ринку буде і те, що готівковий ринок підлаштовуватиметься під ситуацію на міжбанку, а різниця між безготівковим та готівковим курсами, найімовірніше, не перевищить 0,5-1 грн. При цьому курси купівлі на готівковому ринку конкуруватимуть між собою: наприклад, різниця між курсами купівлі у банках та обмінних пунктах буде досить незначною – на рівні 0,1-0,2 грн”, – зазначив Лєсовий.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *