Скільки змушують платити українські банки за інкасо

В Україні скасування фіксованого курсу долара на вартість валюти кардинально не вплинуло. На готівковому ринку долар коштує близько 38 грн. Проте все частіше українці говорять про іншу проблему: у банках та обмінниках можна купити лише застарілу купюру. А щоб обміняти зношену банкноту на нову, доведеться сплачувати суттєву комісію. Про те, скільки змушують платити українські банки за інкасо та де вигідніше міняти, читайте у матеріалі.

5093_2477751.jpg (87.79 Kb)

“Три тисячі доларів знімала місяць”: чому змінилася ситуація в банках

Киянка Марина намагалася зняти долари в обмінниках ПриватБанку впродовж місяця. У банку рекомендують замовляти долари у відділенні, якщо ви плануєте купити більш ніж 500 доларів. Тоді можна бути впевненим, що в касі потрібна сума для вас буде.

“Замовляла я три тисячі доларів. Завжди напередодні зверталась у банк. Ніколи не було проблем з тим, щоб замовити. Але коли приходжу в касу – купюри всі в плямах, дають валюту 1996 року. Я не хотіла брати, а касирка каже: “Це дійсна валюта, іншої немає. Будете брати?”. Я в результаті обирала лише нормальні купюри і їх купувала. А так я ті три тисячі доларів цілий місяць збирала”, – розповідає Марина.

У банку пояснюють: ще кілька місяців тому вони мало право не купляти у своїх клієнтів старі купюри долара (1996 року), банкноти з плямами, потертостями тощо. Але тоді клієнти жалілись на обмеження і Нацбанк фактично скасував ознаки “незначного пошкодження купюр”. Тепер банк може відмовитись купити у клієнта долар, якщо він має ознаки значного пошкодження (тобто таку валюту не можна приймати, її треба відправляти на обмін).

Банки купують у своїх клієнтів старі та потерті купюри, а потім першочергово цю валюту і намагаються продати іншим клієнтам, які купують в обміннику американську валюту. Якщо щось не подобається, від долара можна відмовитись.

“Я б і взяла ці долари 1996 року. Але ще нещодавно сам “Приват” відмовлявся їх приймати. Ну зараз вони приймають. Я куплю в них цю купюру, а потім мені треба буде продати долари, я прийду з цією самою купюрою – а правила вже змінились. Мені що тоді робити”, – пояснює клієнтка банку.

За правилами, якщо ви намагаєтесь продати банку долар зі значними пошкодженнями (незалежно від дати випуску), вас мають відправити в той банк, який надає послугу інкасо. Значними вважаються такі пошкодження:

розірвані на частини;
з пошкодженим дизайном (видалені цифри, текст, портрет, елементи захисту);
якщо змінився колір паперу;
якщо плями займають більше половини площі банкноти;
обпалені, трухлі.
Скільки доведеться платити за інкасо: приклади на конкретних банках

Припустимо, що ми маємо 10 купюр по 100 доларів. Усі вони старі, зношені, в плямах та потертостях. Щоб отримати нові (чи хоча б без ознак значного пошкодження), доведеться скористатись послугами інкасо. Це коли український банк приймає “погані” долари, обмінює їх на валюту в задовільному стані, а потерті, порвані та в плямах купюри відправляє на обмін у свій банк-партнер за кордоном.

Така послуга коштує від 7% до 50% від суми. Якщо нам, крім обміну купюр, також треба переконатись у їхній платоспроможності (а часто це умова для інкасо), за це також доведеться платити окремо.

Якщо для інкасо обрати Райффайзен, то заплатити з 1000 доларів доведеться 70 доларів комісії за обмін та 10 грн за перевірку купюр. Так, Райффайзен на своєму сайті стверджує, що розмір комісії за обмін банкнот (миттєве інкасо) становить усього 7% від суми. Додатково треба заплатити 0,35-1 грн за кожну купюру, якщо вам треба встановити платоспроможність купюри перед тим, як відправляти її на обмін.

Якщо з тією самою сумою прийти в АкордБанк, то попросять заплатити вже 150 доларів комісії за обмін та 20 грн за перевірку банкноти. Що цікаво, у їхніх конкурентів, у Райффайзена, під час перевірки великої кількості купюр на платоспроможність вартість за кожну банкноту становитиме всього 35 коп. (максимальна вартість – 1 гривня). А АкордБанк, незважаючи на кількість купюр, за перевірку проситиме по 2 грн за купюру (але не менш ніж 20 грн). Тобто і за перевірку однієї, і за перевірку 10 купюр доведеться заплатити 20 грн.

КредоБанк також бере комісію в 15%. З 1000 доларів це 150 комісії. Крім того, 10 грн треба заплатити за перевірку банкнот (по 1 грн за штуку). Водночас мінімальна комісія становить 350 грн. Якщо ви, наприклад, хочете обміняти купюру в 10 доларів, то розмір комісії фактично “з’їсть” вартість купюри. У вас заберуть 350 грн, стару банкноту в 10 доларів, а видадуть нові 10 доларів, вартість яких становитиме близько 370 грн (залежно від курсу). Користуватись послугами КредоБанку для обміну невеликої суми невигідно.

У MTB-Bank на своєму сайті вартість послуг інкасо не вказали. Проте в розмові з OBOZ.UA розповіли: комісія становить 20%, а за перевірку кожної банкноти треба заплатити 30 коп. (мінімальна сума – 20 грн). Тобто за перевірку та інкасо 1000 доларів довелося б заплатити 200 доларів комісії за інкасо та 20 грн за перевірку банкнот.

Національний банк ухвалив рішення змінити вимоги до банків, які займаються інкасо. За новими правилами вони зобов’язані одразу повідомляти клієнтів, як швидко вони проведуть операцію і нададуть нові купюри. Інколи це відбувається миттєво, а в інших випадках доводиться чекати кілька місяців.

Проблеми з якістю долара в Україні актуалізувалась після початку повномасштабної війни. Логістику ускладнено, ввозити нові купюри в країну літаками неможливо.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *