Що нового принесе з собою листопад для українців

Українців у листопаді очікує стабільний курс долара, подорожчання овочів, фруктів, яєць та молочної продукції. При цьому тарифи на комунальні послуги не зміняться. Незважаючи на це, минулого опалювального сезону за електроенергію українцям доводилося платити значно менше.

5093_2477751.jpg (87.79 Kb)

Про те, що чекає на українців у листопаді, читайте у матеріалі.

Відключення та тарифи: що чекає українців у листопаді

У листопаді на українців чекає розпал опалювального сезону. Також у цей період експерти очікують на активні атаки РФ на українську енергосистему. Чи будуть відключення та скільки вони можуть тривати, наразі невідомо. Один із “поганих” сценаріїв: ситуація буде настільки складною, що енергетикам доведеться використовувати затверджені графіки відключення.

Їх опублікували на веб-сайтах постачальників струму. У деяких випадках електроенергії може бути протягом семи годин поспіль. Однак такі графіки використовують лише при збігу одразу кількох негативних обставин: пошкодження об’єктів генерації , системи розподілу, відсутність можливості швидко провести ремонти та відновити обладнання.

Вартість опалення, електроенергії та газу у листопаді не зміниться. Однак порівняно з листопадом 2022-го українцям доведеться більше платити як мінімум за струм. Так, торік тариф на кВт*год за споживання до 250 кВт*год на місяць становив 1,44 грн (а якщо витрачати більше, то 1,68 грн за кожен кВт*год).

Наприклад, якщо у листопаді 2022-го ви тратили 249 кВт*год, то за такий обсяг потрібно було заплатити 358,56 грн . А у листопаді 2023-го за такий самий обсяг струму прийде платіжка на суму 657,36 грн. Для тих сімей, які оформили субсидію, подорожчання повністю компенсуватиметься збільшенням розміру виплати.

Тариф на газ в Україні діє до травня 2024 року. У “Нафтогазу”, послугами якого користуються 98% українців, ціна, що діє, становить 7,96 грн за кубометр. А ось із травня наступного року ціна може зрости.

Що буде з курсом долара

Нацбанк у жовтні зробив один із найважливіших кроків на валютному ринку. Він скасував фіксований курс долара (йдеться про офіційну вартість валюти). Натомість перейшов на контрольоване курсоутворення. Тобто НБУ втручатиметься у ситуацію на ринку та контролюватиме вартість валюти. Нацбанк гарантував, що спочатку очікувати значних коливань не варто.

Так відбувається. Інститут економічних досліджень та політичних консультацій проаналізував: у перші тижні щодо вільного курсу гривні зміни у вартості долара становили менше ніж 1%. При цьому гривня хоч і трохи, але все-таки зміцнилася. НБУ лише за два тижні витратив 1,7 млрд доларів на ці цілі. Однак у вересні, коли діяв фіксований курс, на цю ж мету направили 2,7 млрд доларів.

У листопаді, ймовірно, очікувати значних змін вартості валюти не варто. Долар перебуватиме біля вже звичних позначок, а можливі коливання не вплинуть на ситуацію.

Що буде з ринком нерухомості в Україні

Юрій Піта, президент АСНУ, наголошує: в Україні на ринку оренди спостерігається традиційна до повномасштабної війни сезонність. У листопаді, як і протягом практично всієї зими, спостерігається затишшя. Чекати на зростання цін не варто. Проте точний прогноз озвучити неможливо: багато залежить від обстрілів, ситуації в енергетиці та на фронті.

Минулого року масштабні та тривалі відключення електроенергії призвели до значного зниження попиту на оренду “видових” квартир на останніх поверхах. А у ЖК, які за допомогою акумуляторів, генераторів забезпечили безперервну роботу ліфтів, з’явилася нова конкурентна перевага.

Якщо значних змін не буде і ситуація залишиться стабільною, листопад на ринку оренди нерухомості буде “тихим” місяцем. Поки триває опалювальний сезон, власники квартир не підвищуватимуть вартість оренди. Крім того, орендодавцям не вигідно позбутися орендарів у опалювальний сезон. З централізованим опаленням платити потрібно навіть у тому випадку, якщо у квартирі ніхто не мешкає.

Що буде з цінами на продукти в Україні

Олександр Гайду, голова парламентського комітету з питань аграрної та земельної політики, розповідає: восени завжди зростають ціни на овочі та фрукти. Їх доводиться тримати у спеціалізованих сховищах, а на це також доводиться витрачати гроші (працівники на складах, вартість доставки та вивезення зі сховищ, електроенергія тощо).

Щомісяця вартість овочів та фруктів збільшуватиметься приблизно на 5-10%, вважає голова профільного комітету. Молочка збільшиться в ціні лише на 3-5%. Взимку також подорожчають яйця.

Голова Комітету з аграрної та земельної політики Олександр Гайду розповідає: “Рекордсменом щодо зростання цін цього року знову будуть курячі яйця. Більшість яєць в Україні виробляється саме в невеликих господарствах”. Вже зараз пропозиція яєць скорочується, як наслідок, зростатимуть ціни.

Зазначимо, що в Україні також з листопада зміняться правила мобілізації. В окремих випадках зможуть закликати українців віком до 27 років. Однак це стосуватиметься тих, хто є резервістом, хоче мобілізуватися за власним бажанням.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *