Сірі та чорні обмінники: що про них варто знати
В Україні працюють сотні тіньових обмінників. Деякі з них створені виключно для того, щоб розповсюджувати фальшивки, але більшість – працює, не сплачуючи податків і не дотримуючись встановлених законами та постановами НБУ правил. Поряд із сірим ринком існують близько чотирьох тисяч легальних пунктів обміну. Про те, як правильно обрати пункти обміну й де є ризик отримати фальшивку, читайте в матеріалі.
Сірі та чорні обмінники: як вони працюють і що про них варто знати
“Оцінити масштаби явища можна лише за регулярними новинами про закриття десятків нелегальних пунктів обміну”, – розповідають в компанії “КИТ Груп”, яка входить до переліку найбільших операторів ринку обміну валют. І йдеться не тільки про “фейкові” пункти обміну, в яких видають фальшивки. Деякі обмінники не отримують ліцензії Нацбанку, щоб не платити податки, не дотримуватись обмежень, не виконувати вимоги регулятора.
“Деякі послуги з валютами “поза касою” чи “поза нормативним регулюванням” надають своїм клієнтам навіть банки. Звісно, випадковій людині “з вулиці” таких послуг не запропонують, але задовольнити запит у сервісі для VIP-клієнта – це майже обов’язок банку та його співробітників”, – розповідають у “КИТ Груп”.
Сірі обмінники пропонують більш вигідний курс, бо не платять податків, не видають чеків, не виконують законодавчих і регуляторних вимог НБУ. Це створює для них конкурентну перевагу. Але насправді зрозуміти, чи це нелегальний обмінник, який працює “в сіру”, чи нелегальний обмінник, який розповсюджує фальшивки, вкрай складно.
Тому українці, які женуться за найвигіднішим курсом і не перевіряють, чи працює обмінник легально, ризикують замість доларів отримати якісно зроблений сувенір на пам’ять про досвід спілкування з фальшивомонетниками. “Купувати валюту в сірих обмінниках – це як купувати у міняйл на ринках. Пам’ятаєте, раніше такі були? Просто з рук обмінювали. Сьогодні вони продали 10 тис. доларів, а завтра зникли і вже в іншому місті працюють. Де ви тоді будете шукати й кому доводити щось”, – розповідає OBOZ.UA співробітниця одного з держбанків.
Вона шість років пропрацювала касиром і впевнена: завдяки сучасним детекторам валют ані в касах банків, ані в касах легальних обмінників отримати фальшивку неможливо. Натомість у нелегальних обмінниках це цілком можливо.
Наприклад, наприкінці минулого року 20-річного українця засудили на 5 років через те, що він продав щонайменше 70 тис. фальшивих доларів. Клієнтів він шукав в інтернеті, пропонував вигідний курс. Потім запрошував їх у нелегальні обмінники в Голосіївському та Шевченківському районах. Там жертви схеми купували начебто валюту за вигідним курсом.
Чому небезпечно користуватися нелегальними обмінниками:
ви можете натрапити на шахраїв та отримати фальшивку;
у разі порушення прав неможливо відстояти свої права;
ви не зможете звернутися за допомогою та зі скаргою до НБУ;
ви не отримаєте чек після купівлі валюти, тож не зможете довести, що законно придбали валюту;
ви підтримаєте тих, хто не платить податків і тим самим не бере участі у фінансуванні ЗСУ.
Легальні пункти обміну зобов’язанні забезпечувати безпеку, перевірку валюти, постійний відеонагляд. “При здійсненні валютних операцій у нелегальних ПОВ висока ймовірність стати жертвою шахраїв, обману, які потім дуже складно довести представникам поліції. Крім того, варто пам’ятати, що звертаючись до послуг сірого чи чорного валютного ринку, людина фактично сама здійснює порушення, тому не зовсім доречно бігти зі скаргами до поліції”, – зазначають у “КИТ Груп”.
До великої війни Національний банк перевіряв за рік більш як тисячу пунктів обміну. Виявляли десятки нелегальних пунктів обміну. Перевірки також проводять податківці, БЕБ. Однак незаконні обмінники продовжують працювати. Наприклад, у 2023-му детективи БЕБ задокументували факт продажу 1,5 тис. фальшивих американських доларів в одному зі столичних пунктів обміну валют. Це були банкноти старого зразка, номіналом 100 доларів кожна.
“Під час обшуків встановлено ще один обмінний пункт, у якому зловмисники також реалізували фальшиві гроші. В приміщенні вилучили готівку в іноземній та вітчизняній валюті й техніку на загальну суму понад 2 млн гривень. На цей час встановлюються усі особи, які причетні до здійснення незаконної діяльності. Досудове розслідування здійснюється детективами БЕБ Києва”, – йдеться в повідомленні Київської міської прокуратури.
Як правильно обрати обмінник
Найбільш простий спосіб – перевірити, чи є обмінник, яким ви плануєте скористатись, у реєстрі легальних пунктів обміну валют Нацбанку. Тут усі легальні пункти зазначено з адресою та назвою компанії. Також зверніть увагу, чи видадуть вам чек. Також варто перевірити, чи всі документи є в обміннику. Обов’язково має бути:
копія ліцензії НБУ на обмін валют на видному місці;
на касі або в зоні обслуговування клієнтів має бути роздрукований документ про встановлені курси валют на поточний момент, він має містити печатку фінансової компанії та підпис її відповідального співробітника.
Легальні пункти обміну — це гарантія, що ви не отримаєте фальшивки, а ваші права захищені. “Легальні пункти обміну валют сплачують податки. Тому, обираючи послуги легального бізнесу, зокрема й у сфері обміну валют, ви також робите власний внесок у фінансування Перемоги та робите крок для зменшення тіньової економіки”, – розповідають у “КИТ Груп”. Усього в Україні станом на червень 2024-го працюють 3907 обмінників. За останній рік їхня кількість коливається від 3,7 тис. до 3,9 тис. Йдеться тільки про легальні пункти обміну.
Останній перелік легальних обмінників можна завантажити тут. Важливо не просто перевірити, чи має компанія, послугами якої ви плануєте скористатись, ліцензію. Інколи шахраї можуть використовувати назву та ліцензію іншої компанії. Тому обов’язково треба перевіряти, чи зазначена в реєстрі адреса відповідає тій, де розташований обмінник.