Російська валюта котиться у прірву
Російська валюта просідає останні кілька місяців, що змусило експертів шукати винних у тому, що відбувається. Деякі з них дійшли висновку, що винуватцями обвалу рубля можуть бути місцеві банки.
Як пишуть росЗМІ, падіння рубля відбувається незважаючи на сприятливі економічні умови, що склалися. До таких відносяться:
Позитивний баланс у зовнішній торгівлі – Росія продає іноземним державам набагато більше товарів, ніж завозить, завдяки чому утворився профіцит зовнішньоторговельного балансу. Це означає, що бізнес у РФ більше отримує валюти, ніж витрачає.
Дефіцит бюджету. За останніми даними цього року з цим показником все більш-менш нормально. За рахунок збільшення податків, виплати дивідендів держкомпаніями, проблеми дефіциту бюджету вирішені, а це також плюс для рубля.
Вартість нафти – незважаючи на санкції, котирування все ще перебувають на комфортних рівнях для бюджету країни-агресора.
Незважаючи на це рубль сильно просів щодо не тільки долара та євро, які в РФ називають “ворожими” валютами, а й щодо “дружнього” юаня. Деякі ЗМІ побачили в цьому провину банків – за останні місяці їхній прибуток незмінно скорочується, а деякі фінустанови навіть стали збитковими. А якщо банки досягнуть зростання курсу долара і юаня, їхній баланс теж збільшиться.
Не виключається вплив на рубль ззовні. Але це може спричинити критику дій Центробанку Росії, голову якого Ельвіру Набіулліну відмовляється звільняти кремлівський диктатор Володимир Путін.
Однак інші аналітики вважають, що на карбованець тисне перемога республіканця Дональда Трампа на виборах президента США, що пов’язано із зовнішньоекономічними та геополітичними ризиками для РФ. Крім того, падіння російської валюти пояснюється іншими факторами:
скорочення пропозиції валютної виручки, зокрема з допомогою продажу іноземної валюти;
продаж нафти з РФ за рублі, що скорочує обсяг валютної виручки, що надходить;
пом’якшення вимог до норми обов’язкового експортного продажу;
ознаки поновлення імпорту.