Прогноз для економіки України від МВФ
Cитуація в економіці України погіршиться. МВФ змінив коротко-строковий макро-прогноз. У рамках перегляду програми EFF, МВФ також переглянув і макро-прогноз для України.
“Фонд відмітив, що українська економіка виявилась більш стійкою, ніж очікувалось у першій половині року. Тим не менш, порівняно із 4-м переглядом (у червні), прогноз на 2024 і 2025 рр. було погіршено, що обумовлюється постійними обстрілами РФ енергетичної інфраструктури та збільшенням невизначеності через продовження війни”, – заявив голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев на своїй сторінці в Telegram.
Головні цифри:
Прогноз реального ВВП на 2024 рік зафіксовано на рівні 3% (у попередньому перегляді 2,5-3,5%), на 2025 рік погіршено до 2,5-3,5% (з 5,5%). Урядовий проект бюджету на 2025-й побудовано на очікуваннях зростання економіки на 3,5% у 2024 і 2,7% у 2025 році.
Прогноз інфляції на кінець 2024 року погіршено з 8% до 9%, на 2025 рік з 7% до 7,5%. Урядовий проект бюджету закладає прогноз інфляції на рівні 7,9% і 9,5% відповідно.
Прогноз дефіциту бюджету (без грантів) на 2024 рік збільшено до 24,5% ВВП (з 20,9%), на 2025 рік – до 20% ВВП (з 10,4%). Урядовий проект бюджету – 2025 передбачає дефіцит на наступний рік на рівні 19,4% ВВП.
Прогноз державного боргу до ВВП погіршено у 2024 році до 95,6% ВВП (з 93,7%), на 2025 рік – до 106,6% ВВП (з 97,7%).
Прогноз дефіциту поточного рахунку погіршено у 2024 році до 8,1% ВВП (з 5,8%), на 2025 рік – до 14,3% ВВП (з 6,9%).
“Зрозуміло, що основна причина перегляду макро-прогнозу – це врахування високої ймовірності продовження активних бойових дій наступного року, в тому числі і з метою недопущення прорахунків у фінансуванні бюджету цього року. Майже двократне уповільнення прогнозу зростання реального ВВП і скорочення прогнозу номінального ВВП на 2025 рік трансформується відповідно у погіршення відносних показників, які вимірюються як його частка”, – пояснив Гетманцев.
Хороша новина: поповнення бюджету за рахунок друку грошей (емісії) не прогнозується. А попри розширення дефіциту поточного рахунку, рівень міжнародних резервів має трохи збільшитись і залишатись на достатньому рівні (більше 5 місяців імпорту – при мінімумі 3) для підтримки курсу. Це вказує на те, що Фонд розраховує на вчасне і повне зовнішнє фінансування України наступного року.
Як на новини відреагували в НБУ
З метою збереження стійкості сектору Національний банк фокусуватиметься на посиленні банківського регулювання та нагляду, а також плануванні на випадок реалізації несприятливих сценаріїв з огляду на ризики для прогнозів.
Збереження гнучкості курсу дасть змогу й надалі посилювати стійкість української економіки до зовнішніх шоків, повідомляють в НБУ. Крім того, Україна продовжить працювати над мобілізацією внутрішніх доходів для задоволення покриття зростаючих видатків, реагування на шоки та відновлення фіскальної стійкості.
“Ми ефективно просуваємося у виконанні програми. Про це свідчить, зокрема, її сталість: програма реалізується вже півтора року, відбулося п’ять успішних переглядів, це – абсолютний рекорд. Упродовж цього часу ми зберігаємо високий темп реформування країни та високу якість роботи, хоча виклики додаються. Наступний перегляд програми відбудеться в грудні. Ми вже працюємо над планом заходів, зафіксованим під час вересневої місії МВФ в Україні”, – прокоментував рішення Ради МВФ Голова Національного банку України Андрій Пишний.