За майже рік відновлення малої приватизації близько 400 підприємців купили у держави занедбані об’єкти, а з січня до липня 2023 року бюджет отримав майже 2,1 млрд грн. Але це лише початок. Голова Фонду держмайна України Рустем Умєров у колонці для Forbes Ukraine розповів про важливість і перспективи відновлення великої приватизації та чому лише «сухий» продаж держвласності – це не найкращий варіант для відбудови та розвитку економіки
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.
У вересні 2022 року в Україні відновили малу приватизацію, яку призупинили після повномасштабного вторгнення Росії. Так маємо рекордні надходження від продажу державних активів за останні 10 років.
За січень-липень 2023-го державний бюджет отримав від продажу державного майна майже 2,1 млрд грн. Протягом попередніх девʼяти років середній результат становив приблизно 400 млн грн.
Приватизація як спосіб релокувати бізнес
Українські підприємці – найсміливіші у світі. Це підтверджується підсумками першого року приватизації воєнного часу. Наведу два прості приклади.
У березні Фонд держмайна знайшов нового власника для частини будинку в Ужгороді. За 300 кв. м боролися 47 підприємців, ціна лота зі стартової ціни зросла більш ніж у 800 разів – до 10 млн грн.
Та найзапекліша боротьба точилася за невеликий будинок на Львівщині – 19 бізнесменів підняли стартову ціну більш ніж у 3200 разів – до 193 000 грн.
Під час повномасштабного вторгнення підприємці активніше беруть участь в аукціонах, ніж до цього. Якщо у 2021 році в середньому в приватизаційних торгах брали участь три підприємці, то у 2023-му – п’ять.
Головний учасник приватизації – малий бізнес. 73% об’єктів, які ФДМУ продав з моменту відновлення малої приватизації, коштують до 1 млн грн.