НАБУ та САП звинувачують голову Верховного Суду (ВС) Всеволода Князєва в отриманні хабаря у розмірі $2,7 млн. Він нібито отримав гроші за винесення рішення на користь Костянтина Жеваго у справі про Полтавський ГЗК. Що керманичі антикорорганів розповіли про «високу» корупцію в Верховному Суді
Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
Вчора, 15 травня о 23:00, пресслужба Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) повідомила про викриття корупційної схеми щодо одержання неправомірної вигоди керівництвом та суддями Верховного Суду.
За інформацією слідства, голова ВС Всеволод Князєв та низка суддів отримали хабар у $2,7 млн за ухвалення рішення в інтересах нібито Костянтина Жеваго (останній опублікував заяву із запереченням). Наразі Князєв затриманий і звільнений з посади голови ВС.
«Це найбільш резонансна справа за період діяльності НАБУ та САП, найбільше викриття найвищої посадової особи в судовій гілці влади», – сказав під час брифінгу голова НАБУ Семен Кривонос.
Детективи стверджують, що цей кейс не єдиний, а всередині ВС діє «бек-офіс», який готовий вирішувати за «винагороду» справи.
Як влаштована схема за версією НАБУ?
Агент під прикриттям і «бек-офіс» у Верховному Суді
Детективи отримали інформацію про діяльність злочинного угруповання у ВС на початку 2023 року, розповідає голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Олександра Клименко. Виявити схему та зібрати докази вдалося завдяки проникненню детектива НАБУ під прикриттям всередину злочинного угруповання (НАБУ не розкриває деталі його роботи).
На брифінгу 16 травня Кривонос і Клименко розповіли, що хабар, який, за їх словами, отримав Князєв, надано за сприяння у справі Полтавського ГЗК (детальніше про суть справи нижче). Серед фігурантів справи, крім Князєва, вони вказують власника групи «Фінанси та кредит» (єдиний власник цієї групи – бізнесмен Костянтин Жеваго – Forbes), а також неназваного керівника адвокатського обʼєднання, який виступав посередником між двома сторонами. Що це за посередник?
Адвокатське обʼєднання під виглядом адвокатських послуг і юридичного супроводу домовлялося із суддями ВС у прийнятті рішень на користь їх клієнтів, йдеться у заяві НАБУ.
Компанію Ferrexpo AG у Верховному Суді представляє велика юридична фірма «Ілляшев та Партнери». Низка ЗМІ публікували інформацію, що саме ця юрфірма стала фігурантом справи. «Ми працюємо у звичному режимі, жодних звернень з боку правоохоронних органів до нас не надходило», – спростовує звинувачення у коментарі Forbes керуючий партнер Михайло Ілляшев.
НАБУ опублікувало записи декількох розмов, де співрозмовник представлений як Акціонер (ймовірно, йдеться про Жеваго), його представники (різні люди) і посередник з юридичного ринку домовляються про передачу коштів. Два співрозмовники Forbes з правоохоронних органів та з юридичного ринку стверджують, що третя людина – керуючий партнер юридичної фірми «Горецький та партнери» Олег Горецький (він не відповів у Facebook-месенджері, міський телефон його компанії не відповідав).