На ринок мікрокредитів в Україні чекають кардинальні зміни
В Україні планують кардинально змінити правила видачі мікрокредитів , зокрема, обмеживши відсоткові ставки за ними до 1% на день. Справа в тому, що зараз фінкомпанії, які видають “швидкі кредити”, часто не перевіряють платоспроможність позичальників, а рівень процентної ставки за позикою виявляється непідйомним для клієнтів.
Відповідний законопроект №9422 2 листопада був рекомендований до прийняття у другому читанні, повідомив голова профільного комітету Верховної Ради Данило Гетьманцев (“Слуга народу”).
“Законопроектом обмежується відсоток для мікрокредитів, захищається позичальник від свавілля з боку кредитних установ. Виконуються міжнародні зобов’язання України щодо регулювання ринку небанківських фінансових послуг”, – зазначив нардеп.
Ініціатором змін став Національний банк України (НБУ). “Законопроект пропонує обмежити максимальну ставку на рівні 1% на день. На сьогоднішній день вона досягає 2-3% і більше”, – пояснював заступник голови податкового комітету ВР Ярослав Железняк.
Як раніше розповідав голова НБУ Андрій Пишний, висновки щодо необхідності обмежити ставки за мікрокредитами Нацбанк зробив, ґрунтуючись на тисячах скарг від українців . Загалом, за його словами, нові правила дозволять:
обмежити максимальний рівень ставки за “швидкими кредитами” до 1% на день (на перехідний період – до 2,5%);
інформувати позичальників про умови видачі кредиту;
перевіряти платоспроможність клієнтів мікрофінансових організацій;
у разі потреби швидко приймати рішення НБУ щодо недобросовісних компаній.
Нагадаємо, у першому читанні законопроект було ухвалено 21 вересня. Тоді за виступили 243 народні обранці, а щодо фракцій голоси розділилися таким чином:
“Слуга народу” – 175;
“Європейська Солідарність” – 0;
“Батьківщина” – 0;
“Платформа за життя та світ” – 15;
“За майбутнє” – 6;
“Голос” – 15;
“Довіра” – 15;
“Відновлення України” – 9;
позафракційні – 8.