Як зміниться економіка України у 2024-му: прогнози

Україну в 2024-му очікує зростання ВВП на рівні близько 5%, з таким прогнозом Кабміну погоджуються і в МВФ. Проте, за експертними підрахунками, для того, щоб країна відновилася та змогла самостійно забезпечувати свої потреби, темпи зростання економіки мають становити 7%.

8621_670027.jpg (39.3 Kb)

OBOZ.UA ознайомився з прогнозами Центру економічного відновлення, а також з іншими оцінками на наступний рік та зібрав головне.

Мобілізація та питання безпеки: що чекає українців

Юрій Гайдай, старший економіст Центру економічної стратегії, під час форуму ЦЕВ зазначив: позитив викликає налагодження експорту через південні порти без участі посередників, домовленостей із агресором. “Це робота ЗСУ та бізнесу. Динаміка експорту хороша. І це дає можливість сподіватися на краще. Ніхто не розраховував, що буде така ситуація з електроенергією. Минулого року на цей час ми вже мали блекаути, цього року їх ще не було і це вже дало бізнесу можливість розвиватися та зростати”, – каже він.

Мобілізація – один із важливих факторів 2024-го. Необхідно проводити ротацію, і рано чи пізно доведеться замінювати тих українців, які від початку повномасштабної війни захищають країну. Їх можна замінити лише за рахунок нових мобілізованих. При цьому ветерани, як показують дослідження, потребують реабілітації, особливої уваги, психологічної, медичної допомоги. Не всі ветерани готові повертатися до своїх старих робочих місць. До цього має бути готовий ринок праці.

Водночас набагато важливіша ситуація безпеки. Точні прогнози, коли закінчиться війна, дати неможливо. Є низка сценаріїв: від заморожування до звільнення всіх територій. Однак зараз є багато змінних, які не дають робити чітких прогнозів.

Наталія Микольська, членкиня Наглядової ради “Укргідроенерго”, вважає: 2023-го варто особливо відзначити стійкість українського бізнесу. “Бізнес, незважаючи на те, що відбувається, продовжує виробляти, експортувати, платити податки та зарплати. Нам дуже потрібно, щоб український бізнес і надалі працював. Це питання створення ВВП”, – каже вона.

Як змінюватиметься економіка України

Українська економіка має відновитись, і дуже швидкими темпами. Розраховувати на постійні вливання, покриття бюджету за рахунок міжнародних партнерів багато років не варто. Вже зараз у США та ЄС є проблеми для того, щоб узгодити виділення допомоги Україні. Якщо говорити про післявоєнний період, то отримати допомогу буде ще складніше.

Економіка має відновлюватись у три етапи. І перший уже розпочався і триватиме до 2025-го. Це період фінансування гострих соціально-економічних проблем. З 2026-го по 2030-й очікується етап “поступового розвитку”, який пов’язаний із збільшенням обсягів надходження інвестицій, розвитком виробництва та підвищенням продуктивності праці. “Швидкий розвиток” можливий у 2031-2032 роках, цей період пов’язаний із повною інтеграцією України до ЄС.

Як розповів Кирило Криволап, керівник Центру економічного відновлення, щорічно ВВП має зростати темпами у розмірі 7% на рік щонайменше. Це те зростання, яке дозволить покривати високі бюджетні витрати, згодом збалансувати витрати та доходи та дасть можливість плавно вийти з кризової ситуації.

При цьому на відновлення доведеться витратити близько 500 млрд доларів. “Ми вивчили досвід інших країн, щоб зрозуміти, яку міжнародну підтримку можна отримати. Реальним видається фінансування на рівні 60% ВВП протягом 2,5 року”, – зазначає Криволап.

Тому очікувати на значне зменшення витрат після війни не варто. Хороша новина: економічне зростання, яке дозволить балансувати післявоєнні витрати, цілком ймовірне. Щоправда, слід враховувати низьку базу для зростання. Україна має експортувати не сировинну, а оброблену, готову продукцію. За розрахунками ЦЕВ, країні не вистачатиме близько 3,5 млн працівників.

Головні прогнози: чого чекати українцям

МВФ у своїх оцінках передбачає, що війна продовжиться 2024-го. Економіка України поступово зростатиме. При цьому наступного року очікувати на повернення більшості біженців не варто. В результаті Україна не зможе повернути 2 млн біженців навіть після війни.

Очікується, що ВВП України у 2024 році збільшиться на 5%. Однак це не дасть змогу наблизитися до рівня, який був 2021-го, до початку повномасштабної війни.

Інфляція очікується на рівні 10,8%. Тобто зростання цін в Україні продовжуватиметься, проте його темпи значно знизяться порівняно, наприклад, з 2022-го, коли річна інфляція сягала 26,6%. Також очікується зниження офіційного рівня безробіття із майже 19% до 13,4%.

Незважаючи на серйозні труднощі, в Україні все-таки прогнозується підвищення зарплат. Середня зарплата, згідно з бюджетними розрахунками, наступного року становитиме 21 852 грн. У самому бюджеті також закладено підвищення мінімальної зарплати. У 2024 році її підвищать у січні з 6700 до 7100 грн та у квітні – до 8000 грн.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *