Як шахраї використали сервіс Linktr.ee для обдурювання українців
Шахраї використали австралійський сервіс Linktr.ee для виманювання грошей в українців. Оскільки схема була пов’язана з отриманням фінансової допомоги від держави, вона виявилася робочою – кількість жертв аферистів ставала дедалі більшою, тому Держспецзв’язку прийняла рішення про блокування ресурсу. Втім, наразі блокування знято.
Про це повідомили у самому Держспецзв’язку . Там зазначили: розпорядження як про блокування Linktr.ee в Україні, так і зняття блоку було прийнято за зверненням Кіберполіції.
“Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій прийняв розпорядження розблокувати сервіс Linktr.ee. Щодо причин блокування, то в Департаменті кіберполіції уточнили, що викрили шахрайську схему, пов’язану з отриманням фінансової допомоги від держави”, – йдеться у повідомленні.
Як працювала схема
Як пояснили у Держспецзв’язку, зловмисники використали Linktr.ee для створення посилань на фішингові сайти. Інтерфейс яких був дуже схожим на популярний державний ресурс.
“Таким чином, створені на основі Linktr.ee сайти перенаправляли жертв з однієї URL-адреси на іншу, маскуючи дії шахраїв і вводячи постраждалих в оману. , – Розповіли там.
Що відомо про Linktr.ee
Linktr.ee – це сервіс для створення лендингових сторінок із мультипосиланнями. Зазвичай соціальні мережі дозволяють розмістити у профілі користувача лише одне посилання, однак цей сервіс дозволяє обходити це обмеження та створює сторінку з кількома посиланнями.
Також сервіс надає додаткові функції та можливості для блогерів та компаній, включаючи попередження, обмеження доступу через пароль тощо. У зв’язку з цим його блокування 13 жовтня – а також відсутність пояснень про причини цього – викликало хвилю занепокоєння серед них. Аж до того, що вони почали шукати альтернативи платформі.
Як захиститися від шахраїв
Як пояснили в Дії , слід перевіряти сайти, на яких чините ті чи інші дії . Насамперед звертати увагу потрібно на:
правильність назви ресурсу, адже шахраї часто “косять” під відомі сайти, “використовуючи схожі назви, змінюючи кілька символів”;
адреса сайту – він повинен починатися з https, а не http.
Що робити, якщо повідомили шахраям свої дані
Якщо ж через ті чи інші причини ви повідомили шахраям свої дані, діяти потрібно відразу. Так, слідує:
зателефонувати на гарячу лінію свого банку та заблокувати карти, рахунки та доступ до інтернет-банкінгу;
написати заяву в Кіберполіцію або повідомити про те, що сталося, за телефоном 0 800 505 170.