Націоналізація «Сенс Банку» збільшила частку державних банків у загальних активах приблизно на три відсоткових пункти. За нормальних умов це могло б стати проблемою для України. Але з початком війни стало скоріше перевагою, відмічає фінансова аналітикиня Наталія Задерей. Та готуватися до приватизації націоналізованих банків потрібно починати вже зараз.
Головні матеріали Forbes Ukraine у розсилці від digital шеф-редактора Віктора Кіщака. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
21 липня в Україні стало одним державним банком більше. «Сенс Банк» перейшов з опосередкованої власності російських громадян, до яких були застосовані санкції ЄС та низки країн, у пряму власність держави Україна.
Це не призведе до суттєвих змін на українському банківському ринку. Частка державних банків у загальних активах збільшиться приблизно на три відсоткових пункти.
«Сенс Банк» значно менший, ніж «ПриватБанк», націоналізація якого свого часу вивела Україну у європе йські рекордсмени за часткою держбанків. На 2020-2021 роки, за даними звіту EBRD, частка державних банків у активах була вищою лише в Росії та Білорусі. Більш ніж половину банківського сектору держава контролює також у таких країнах як Китай, Ефіопія, Сирія.
Задача — зменшити невизначеність
Залишити «Сенс Банк» пов’язаним з країною-агресором було не варіантом, тим більше, що його фінансовий стан погіршувався. Виведення з ринку системно важливого банку (на потрапляння у цю категорію впливає не лише розмір) могло б мати негативні наслідки для фінансової стабільності. Окрім того, витрачати кошти платників податків поки не довелось – держава не проводила докапіталізації «Сенсу».
Тепер частка держбанків у активах системи становить – 56%, у депозитах населення – 65%. Якщо за нормальних умов значна частка держбанків була проблемою України, то з початком повномасштабної війни вона стала скоріше перевагою.
В умовах «ідеального шторму» для вкладників держбанки є тихою гаванню (safe heaven), для бізнесу – можливістю отримувати кредитне фінансування.
В економічній теорії держава вважається менш ефективною, ніж приватні власники. За даними досліджень, підприємствам під контролем держави властива нижча продуктивність праці й прибутковість. А показники держбанків корелюють з електоральними циклами.
Утім, в умовах найбільшої у Європі війни з часів Другої світової, не до теорій та найкращих практик. Задача творців політики привнести стабільність у хаотичний контекст і зменшити невизначеність.
Головне, щоб державний капіталізм у стилі авторитарних держав третього світу не зацементувався як довгострокова норма. Тож готуватися до приватизації банків (що можлива після перемоги) можна починати вже зараз.