Економіка путіна тріщить по швам
Російська економіка почала тріщати по швам. Інфляція складає 28%, курс рубля впав. До масштабних проблем і краху лишився один крок – зниження цін на нафту. Якщо в економіці Китаю виникнуть проблем, або ж США чи ОПЕК почнуть нарощувати видобуток нафти, це може спричинити масштабні проблеми в РФ.
“Тріщини почали з’являтися”, цитує The Telegraph Вільяма Джексона з Capital Economics. Бізнес в РФ потерпає від масштабної нестачі робочої сили. Стрімке зростання інфляції спонукало російські супермаркети зберігати вершкове масло в протиугінних пристроях з магнітними замками. Подальше значне підвищення процентних ставок неминуче, а економіка все ще надзвичайно вразлива до падіння цін на нафту.
Згідно з офіційними даними, у жовтні ціни зросли на 8,5 відсоткових пунктів у річному обчисленні, що більш ніж удвічі перевищує цільову ставку центрального банку в 4 відсоткові пункти. Аналітики вважають, що реальний рівень інфляції набагато вищий.
“Я думаю, що це від 15 до 20 відсотків”, – каже Річард Конноллі, асоційований науковий співробітник Королівського інституту об’єднаних служб. “Ключова ставка становить 21 відсоток, тому якщо ви берете в борг у банку, фактична ставка набагато вища, більше ніж 30 відсотків. Це має розчавити економіку, але це не так. Причина цього полягає в тому, що якщо реальний рівень інфляції вищий, то реальна відсоткова ставка набагато нижча”, – пояснює він.
Згідно з альтернативним показником, складеним дослідницькою компанією Romir, у листопаді вартість повсякденних товарів і послуг зросла на 28% у річному обчисленні. Росія знайома з двозначною інфляцією. Без урахування воєнного періоду, ще у 2015 році ціни зростали більш ніж на 16%.
Але якщо зростання цін досягне 40 або 50 відсотків, це почне ставати проблематичним, каже Конноллі. “Я думаю, що це поставить під сумнів питання про монетарну стабільність, і я думаю, що це те, що турбує Путіна”.
Нове падіння вартості рубля посилить інфляційний тиск через зростання вартості імпорту. Наприкінці листопада, намагаючись підтримати валюту, центральний банк Росії заявив, що припинить купівлю іноземної валюти до кінця року після того, як нові санкції, запроваджені США проти її фінансового сектору, сколихнули ринки.
Залежність Росії від нафтового ринку є її найбільшою слабкістю, каже Конноллі. “Російський бюджет не залежить від нафтових доходів в такій мірі, як це було п’ять років тому, але він все ще залишається єдиною найважливішою змінною, яка здатна формувати речі в будь-якому напрямку”.
Тому одна з найбільших загроз російській економіці насправді може виходити від одного з її найближчих союзників – Китаю. Якщо друга за величиною економіка світу продовжить похитнутися, це матиме серйозні наслідки для глобального попиту на нафту.
Вся увага також прикута до очолюваної Саудівською Аравією Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) та її союзників, які дали зрозуміти, що потрібно збільшити постачання нафти, що призведе до зниження цін. США також можуть наростити власний видобуток нафти, що є ключовою метою новообраного президента Дональда Трампа.