Допомога ВПО: як в Україні змінилися правила

З 1 березня 2024 року в Україні змінили правила надання допомоги внутрішньо переміщеним особам (ВПО), скоротивши кількість отримувачів виплат з 2,6 мільйона до 600 тисяч. Зміна правил надання допомоги ВПО була зумовлена дефіцитом коштів у державному бюджеті та необхідністю ідентифікації осіб, які фактично потребують цієї допомоги.

7292_1470992131_7a72d90f31f9fb52c5168c052d0361c8_650x410_1_650x410.jpg (40.12 Kb)

Про це повідомив член комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Сергій Козир у коментарі Радіо Свобода.1 квітня набула чинності постанова Кабінету міністрів України щодо змін у наданні допомоги на проживання для внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

У постанові також розширили перелік ВПО, які можуть отримати грошові виплати, а також уточнили процедури. З 1 березня 2024 року допомога на проживання автоматично призначена на пів року для трьох категорій ВПО:

пенсіонерам у яких станом на 01.01.2024 року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн;
людям з інвалідністю I чи II групи, дітям з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворим дітям;
дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, віком до 23 років та прийомним батькам.
Скорочення отримувачів виплат

За словами Сергія Козиря, близько 600 тисяч осіб автоматично отримали продовження виплат. Очікується збільшення до 1 – 1,2 мільйона, оскільки Кабмін продовжив термін подачі заявок до 30 квітня.

“До березня допомогу в розмірі 2000 гривень отримували приблизно 2,6 мільйона внутрішньо переміщених осіб. На сьогодні це близько 600 тисяч людей. Але ми знаємо, що ще є велика кількість людей, які мають пройти через процедуру подачі заявок”, – зазначив Козир.

Люди, які подадуть заяву до цього терміну, отримають кошти за березень, квітень і протягом наступних 6 місяців. Це стосується тих категорій ВПО, яким виплати не подовжили автоматично, але які перебувають у важкому матеріальному становищі.

Причини скорочення

Основною причиною скорочення категорій ВПО, які автоматично отримують виплати, є дефіцит коштів у державі. “У 2022 році бюджет на виплати ВПО становив близько 52 мільярдів гривень. За 2023 рік було виплачено понад 80 мільярдів гривень. На 2024 рік закладено понад 50 мільярдів гривень”, – пояснив депутат.

Ще однією причиною перегляду допомоги переселенцям є необхідність ідентифікувати людей, оскільки з початку повномасштабного вторгнення ВПО отримували кошти автоматично. Деякі з цих людей вже повернулися на деокуповані території або виїхали за кордон і отримують соціальну допомогу від інших країн.

Переселенці, які хочуть продовження виплат, мають звернутися до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) для ідентифікації. “Люди, які виїхали за кордон або повернулися на окуповану територію, не можуть фізично прийти до ЦНАПів. Це є логікою, чому вони не можуть отримувати ці кошти”, – зазначив Козир.

Можливість повторної подачі

Представниця уповноваженого з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, Ольга Алтуніна зазначила, що особи, які відмовилися від допомоги, повернувшись до попереднього місця проживання, можуть знову отримати виплати, подавши нову заяву у разі повторної евакуації. Це також стосується осіб, які повернулися в Україну після перебування за кордоном понад 30 днів з поважної причини.

Проблеми з житлом

Інше критичне для ВПО питання – забезпечення житлом. Алтуніна розповіла про тимчасові поселення для українців, кількість яких зменшилася з 4000 до 800 через непридатні для життя умови. Уряд встановив мінімальні стандарти, що дозволило залишити лише ті місця, де можливе гідне проживання або які можна привести до належного стану.

Щодо оренди житла – в розробці механізм компенсації, про який скоро оголосять. Наявні державні програми є малоефективними через відсутність коштів, а програма “єОселя” недоступна для більшості ВПО – минулого року нею скористалися лише 70 осіб.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *