Дивіденди за кордон, обслуговування зовнішніх кредитів: Андрій Пишний про послаблення валютних обмежень

У травні НБУ запровадив найбільший пакет помʼякшення валютних обмежень з початку повномасштабної війни. Зміни стосувалися переказу «нових» дивідендів за кордон, обслуговування «нових» та «старих» зовнішніх кредитів, імпорту послуг, переказу валюти для лізингу й оренди тощо. Як свідчить наша постійна комунікація з бізнесом, цей пакет був найбільш затребуваним. Що зробив НБУ, на що це вплине і чого чекати далі?

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

До цього кроку ми ретельно готувалися та здійснили помʼякшення валютних обмежень з позиції сили, коли всі необхідні передумови сформувалися. Ризики для ритмічності міжнародної допомоги знизилися, інфляція – низька, міжнародні резерви – на рекордних рівнях, ситуація на валютному ринку – контрольована.

Ми провели ґрунтовний аналіз напередодні та очікуємо, що ці рішення не створюватимуть додаткових ризиків для стійкості валютного ринку. А ось позитивний вплив на економіку буде значним.

На якому етапі помʼякшення валютних обмежень ми зараз перебуваємо?

Звірмо «годинник» валютної лібералізації. Наразі більшість кроків першого етапу помʼякшення обмежень виконано. Водночас деякі операції можна здійснювати лише у межах лімітів. А отже, реалізація першого етапу ще триває.

Завдяки значному прогресу у формуванні передумов ми паралельно почали реалізовувати другий етап валютної лібералізації. Зокрема, передбачили можливість бізнесу частково обслуговувати «старі» кредити, отримані від нерезидентів.

Як таке масштабне помʼякшення обмежень вплине на економіку?

У короткостроковій перспективі ми розраховуємо на збільшення обсягу позикових коштів і, відповідно, комерційної активності наших підприємців. У середньостроковій – на приплив інвестиційного капіталу в Україну.

Наприклад, поступ в обслуговуванні «старих» боргів, отриманих від іноземців, а також «нових» зовнішніх позик збільшить можливості українського бізнесу залучати зовнішні кредити. Не лише від офіційних партнерів, таких як ЄБРР чи Міжнародна фінансова корпорація, а й від приватних інвесторів.

Зняття всіх обмежень для імпорту робіт та послуг уже найближчим часом підтримає українських виробників. Це дасть змогу вітчизняному бізнесу виходити на нові ринки, зокрема ті, з яких витісняють росіян. Завдяки помʼякшенню обмежень у частині лізингу та оренди підприємці зможуть залучити необхідне обладнання в Україну для бізнес-діяльності.

Важливо, що це було системне рішення. Воно посприяє розбудові можливостей тисяч підприємців. Це підтримає відновлення української економіки, а в перспективі забезпечить збільшення надходження експортного виторгу та приплив іноземного капіталу. Водночас багато залежатиме від рівня відповідальності бізнесу. Йому ми приділимо значну увагу.

Скільки «коштує» валютна лібералізація?

Загальна «вартість» лібералізації у 2024 році, враховуючи вже ухвалені та подальші потенційні кроки, становитиме близько $5,5 млрд за поточним прогнозом. Власне, тому ми приділятимемо таку значну увагу відповідальному використанню бізнесом наданих можливостей.

Реакція НБУ на будь-який непродуктивний відплив капіталу буде швидкою та жорсткою. Ми посилимо валютний контроль та контроль за поверненням експортного виторгу. Наш ключовий меседж: експортний виторг має надходити в Україну та працювати на українську економіку.

Важливо, що цю «вартість» лібералізації враховано в оновленому прогнозі. Він передбачає, що міжнародні резерви у 2024–2025 роках залишатимуться на рівні $43–44 млрд. Це близький до поточного та абсолютно комфортний рівень резервів для збереження стійкості валютного ринку.

Чому насамперед помʼякшуються обмеження для бізнесу?

Війна – це завжди битва економік та ресурсів. Економічна міць України прямо впливає на здатність нашої країни до спротиву, тож ми спрямовуємо всі зусилля на її підживлення. Помʼякшення валютних обмежень для бізнесу – один з елементів.

Ми комунікуємо з усіма можливими асоціаціями підприємців. Ця комунікація підтвердила, що український бізнес потребує більше кисню, більше можливостей. Наприклад, як свідчить лютневе опитування Європейської Бізнес Асоціації, 88% респондентів назвали зміни в частині імпорту послуг «дуже актуальними», а 71% – в частині дивідендів. Ми врахували ці пріоритети у своїх рішеннях.

Розвиток підприємств, їхній вихід на нові ринки та залучення інвестицій матиме прямі позитивні ефекти для економіки. Розвиток бізнесу та відновлення економіки поліпшать рівень життя населення.

Зняти всі обмеження одночасно НБУ не може, адже це підважить нашу спроможність утримувати макрофінансову стабільність. Макрофінансова стабільність – це не щось магічне. Вона є основною для нормального, наскільки це зараз можливо, життя кожного українця та для роботи бізнесу.

Коли інфляція бʼє чергові рекорди, а контроль за курсовою динамікою втрачено, про розвиток економіки годі й говорити, як і про помʼякшення обмежень. Навпаки, в таких умовах доводиться затягувати паски, щоб макрофінансову стабільність повернути. І на її основі вже розвивати економіку.

Саме тому НБУ приділяє багато уваги формуванню передумов та докладає зусиль для цього. Вони дають змогу помʼякшувати валютні обмеження без додаткових ризиків для макрофінансової стабільності та стійкості валютного ринку.

Коли очікувати наступних кроків із помʼякшення валютних обмежень?

Наші можливості визначатимуться формуванням необхідних передумов. Дивитимемося на інфляцію та інфляційні очікування, рівень міжнародних резервів, привабливість заощаджень у гривні та параметри фінансової стабільності.

Подальші плани визначено Дорожньою картою помʼякшення валютних обмежень. 

Помʼякшення валютних обмежень. Відповіді на пʼять запитань про валютну лібералізацію від очільника НБУ Андрія Пишного /Фото 1

Етапи пом’якшення валютних обмежень

Сподіваюся, що це не останній крок у найближчій перспективі. Навіть більше, ми вже працюємо над наступним пакетом помʼякшення обмежень. Водночас те, наскільки швидко ми зможемо рухатися в цьому напрямі, прямо залежатиме й від рівня відповідальності бізнесу. Зокрема в частині повернення валютного виторгу та спроб лобіювання вигідніших індивідуальних умов роботи.

За останній місяць ми отримали низку ініціатив щодо істотного збільшення строків повернення експортного виторгу за різними галузями. Однак неможливо одночасно рухатися в різних напрямках. Ухвалене помʼякшення обмежень генеруватиме додатковий попит на валюту. Запропоноване ж збільшення термінів повернення експортного виторгу позначиться на зменшенні пропозиції.

Робити одномоментно різновекторні речі – дуже небезпечно. Ми це враховуємо та сподіваємося на відповідальнішу позицію бізнесу. Нам потрібно рухатися в одному напрямку – в напрямку помʼякшення найобтяжливіших валютних обмежень. Щоб підтримати економіку, забезпечити приплив інвестицій у країну та посприяти посиленню міцності України.

НБУ, як і завжди, уважно стежитиме за розвитком економічних процесів і ризиками та реагуватиме відповідно. Збереження стійкості валютного ринку – пріоритет.  

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *