Чому в Україні подорожчав долар: що буде далі

В Україні курс долара за останні кілька місяців зріс більш ніж на 4% і наблизився до психологічної позначки у 40 грн. Головна причина – Національний банк зменшив обсяги валютної інтервенції.

5456_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

Подорожчання долара триватиме, без цього буде неможливо виконати бюджет, крім того, девальвацію заклав у свої плани і український бізнес. Про те, чому подорожчав долар і як зміниться курс валют, читайте в матеріалі.

Як і чому подорожчав долар

В Україні курс долара за 2024-й вже зріс на 1,6 грн і досяг історичної позначки у 39,6 грн. Курс передусім залежить від інтервенцій Нацбанку. Регулятор виходить на міжбанківський ринок, продає долари і тим самим стимулює зміцнення курсу гривні. Чим більше доларів продається, тим менше коштує американська валюта. Водночас через повномасштабну війну традиційні ринкові фактори майже не працюють.

“Спостерігаються ринкові коливання обмінного курсу готівкової гривні, що зумовлені ситуативними чинниками – готівковий сегмент ринку, попри повернення ринку до середніх щотижневих обсягів, оперативно реагує на міжбанківський ринок, де вирішальним чинником впливу на курс і далі залишаються активні інтервенції НБУ. Чергове посилення попиту з боку населення на іноземну валюту додатково прискорювало девальваційні процеси на ринку”, – пояснив ексголова Ради НБУ Богдан Данилишин.

Керівник відділу аналітики Concorde Capital Олександр Паращій у коментарі розповідає: “Як і раніше головне і єдине, що впливає на курс, – політика НБУ. Скільки грошей та валюти Нацбанк продасть, щоб збалансувати попит, таким і буде курс на міжбанківському ринку. За останні чотири місяці нічого не змінилось. Немає серйозних підстав для девальвації”.

Єдина значна зміна – скорочення обсягів інтервенцій (кількості валюти, яку продає Нацбанк). Регулятор публікує дані щодо обсягів інтервенцій. Наприклад, у січні продали 2,5 млрд доларів. Тоді як у березні – всього 1,8 млрд доларів. Дані за квітень ще не опубліковано, однак вони покажуть значне скорочення обсягів продажу валюти. Нацбанк не має утримувати курс долара чи тим паче сприяти значному його зміцненню. Завдання – пом’якшити зміни вартості валюти, однак не змінювати ситуацію.

Є ще одна причина: починаючи з січня в Україні попит на валюту серед населення значно вищий, ніж пропозиція. Наприклад, у першому місяці цього року українці купили 1,89 млрд доларів готівкою, а продали всього 1 млрд.

У лютому ситуація дещо покращилась: купили 1,855 млрд, а продали 1,12 млрд.

У березні українці продали 1,25 млрд доларів готівкою, а купили 1,78 млрд. Саме долар є можливістю зберегти свої активи, захистити їх від інфляції. Однак негативне сальдо впливає і на вартість валюти в обмінниках та касах.

Найгірше, що може статись, – ажіотажний попит на валюту. Коли українці масово купують долари і створюють штучний попит, то це завжди призводить до девальвації гривні.

Що буде з курсом долара

Невдовзі Україна отримає 1,4 млрд євро допомоги від ЄС. На валютний ринок, попри деякі експертні оцінки, така ситуація не вплине. Навіть отримання 9 млрд доларів у попередній період не вплинули на позицію Нацбанку. Паращій вважає, що Нацбанк орієнтуватиметься на два показники:

депозитна ставка має бути вищою, ніж рівень девальвації гривні. Тобто має бути вигідніше віднести збереження на банківський депозит, ніж купити долар. Зараз ставка після оподаткування становить близько 10% у гривні. Тобто рівень девальвації також будуть зберігати в межах зазначеної цифри. Зазначимо, з 1 січня до 19 квітня 2024-го долар зріс у ціні на 4,2%.
курс долара має відповідати очікуванням бізнесу. Нещодавно НБУ опублікував результати опитування представників бізнесу. Вони очікують середній обмінний курс у наступні 12 місяців на рівні 40,44 грн/дол. Порівняно з попереднім опитуванням (40,06 грн/дол у 4-му кварталі 2023 року), очікування погіршились. Утім все одно це нижче за середній розрахунковий курс на 2024 рік, закладений урядом у цьогорічний бюджет (40,7 грн/дол).
Свої оцінки щодо курсу долара також публікує і МВФ. Хороша новина: у квітні прогноз покращився. Якщо раніше вони вважали, що американська валюта в 2024-му коштуватиме 41,4 грн, то зараз прогнозують курс у 41 грн за долар.

Погана новина: на наступні 5 років у Фонді очікують впевнену девальвацію гривні. Так, уже наступного року долар може перетнути позначку в 45 грн, а через два роки – у 50 грн. Однак ці оцінки розроблено з огляду на ситуацію зараз. Закінчення війни, значні інвестиції у відновлення, євроінтеграція і повноцінний запуск економіки можуть внести значні правки в прогноз МВФ.

Девальвація гривні – неминучий процес в умовах повномасштабної війни, обмеження експорту та значних економічних проблем. Ймовірно, у 2024-му вартість долара перетне позначку в 40 грн. Такий прогноз озвучили і представники бізнесу, і уряд, і міжнародні фінансові організації. Однак важливо, щоб темпи зростання зарплат і індексації пенсії були вищими, ніж темпи подорожчання долара. У такому випадку девальвація гривні не призведе до втрати купівельної спроможності українців. Тут варто нагадати, що пенсії в 2024-му проіндексували лише на 8%. Середня номінальна зарплата минулого року зросла майже на 20%.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *