Заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма про звинувачення в корупції, зустрічі з бізнесом в ОП, конфіскацію енергетичних активів в Україні та підготовку до зими. Інтерв’ю
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.
До кабінету Ростислава Шурми на другому поверсі Офісу президента ведуть багато журналістських «доріг». Часто коли ми збираємо статті про енергетику, тиск на бізнес, економічну політику уряду, призначення в держкомпанії й банки, то чуємо від співрозмовників прізвище Шурма. Формально він заступник голови ОП Андрія Єрмака – відповідальний за економічний блок питань. Сам Шурма називає своїми напрямами енергетику, фінанси, зокрема податки, бізнес, інвестиції, індустрії, екологію тощо.
Головний його актив – доступ до Володимира Зеленського. Під час війни вертикаль української влади стала як ніколи президентоорієнтованою – важливі рішення приймає чи принаймні узгоджує Зеленський.
У Шурми є декілька «особистих» проєктів, про які люблять писати ЗМІ і в реалістичності яких сумнівається експертне середовище: він ідеолог радикальної податкової реформи «10-10-10», під його кураторством готували дуже амбітний план розвитку української енергетики на $400 млрд, який презентували на конференції з відновлення. Один із останніх гучних проєктів, який очолив Шурма, – розібратися з необґрунтованим тиском силовиків на бізнес.
Паралельно прізвище Шурма зʼявляється в журналістських розслідуваннях: видання Bihus.Info натякає на його причетність до виплат власникам сонячних електростанцій на окупованих територіях, бо серед компаній є декілька, що належать його брату Олегу.
Ми поговорили з Шурмою про анонсовану президентом подальшу націоналізацію енергоактивів; готовність української енергетики до зими; 35 млрд грн боргів «Енергоатому» і 35-відсоткові відкати, які нібито є в цій компанії; коли очікувати наступне підвищення тарифів; який орган перевірятиме бізнес і чому він вважає, що за звинуваченнями в корупції стоїть Ігор Коломойський.
Зміст
1. Ризики націоналізації.
2. Розслідування щодо брата.
3. Підготовка до зими.
4. Діалог із бізнесом в ОП.
5. Вал боргів на енергоринку.
Інтерв’ю скорочено та відредаговано для зрозумілості.
Давайте спочатку спробуємо зрозуміти: яка ваша роль у сьогоднішній системі влади. Ви займаєтеся питаннями енергетики, готуєте податкову реформу, розповідаєте про можливість відмови від готівки, будуєте якусь нову систему обробки скарг бізнесу тощо. Які межі ваших повноважень та інтересів?
У мене немає інтересів, є повноваження, визначені регламентуючими документами Офісу президента. Напрями моєї відповідальності: питання економіки, фінансів, зокрема податків, бізнесу, інвестицій, індустрії, екології, сільського господарства, енергетики тощо.
Якщо говорити про заглибленість, вона визначається проблематикою в тому чи іншому сегменті. В якийсь час те чи інше питання стає більш нагальним, актуальним та проблемним. Відповідно, у нього я більше занурююсь.
Але занурююсь у межах своїх повноважень. Безумовно, ми спілкуємось і з міністрами, і з керівниками держпідприємств. Чи даю я їм якісь вказівки? Ні, бо не маю повноважень.
Ризики націоналізації
Президент в інтерв’ю Наталі Мосійчук 27 серпня сказав: «Там, де можливо, Україна повертатиме те, що олігархи незаконно забрали під час перерозподілу капіталу» і уточнив, що йдеться про деякі стратегічні енергетичні об’єкти. Про кого він говорив?
Мені некоректно коментувати слова президента.
Зараз ідуть судові процеси щодо конфіскації деяких енергетичних активів, де є російські бенефіціари.
Ви маєте на увазі VS Energy?
Зокрема, VS Energy.
Чи загрожує щось обленерго братів Суркісів, Григоришина?
Станом на сьогодні мені не відомо про жодні юридичні та процесуальні дії.
Я достеменно не знаю, яка структура власності обленерго, про які ви говорите. Впевнений, правоохоронні органи постійно моніторять структуру власності всіх стратегічних енергетичних обʼєктів. Якщо вони знайдуть підстави, які відповідають нормам санкційного законодавства і передбачають застосування спеціальних видів санкцій із подальшою конфіскацією, напевно, вони будуть застосовані.
Станом на сьогодні мені невідомо про такі факти. Чи ведеться такий аналіз? Впевнений, що ведеться. Чи закінчено його? Не знаю. Не втручаюсь і не маю ні права, ні можливості втручатися в роботу правоохоронних органів.
Щодо ДТЕК?
Теж не відомо про жодні аналогічні дії станом на сьогодні.