Про результати діалогу з підприємцями в Офісі президента (ОП), проблеми з фінансуванням та перемовини з Мінфіном щодо його збільшення, критику нардепів та результати роботи, а також ідею президента про єдиний орган перевірок для бізнесу. Інтервʼю з новим очільником Бюро економічної безпеки (БЕБ) Андрієм Пащуком.
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.
Ще наприкінці червня Володимир Зеленський пообіцяв підприємцям створити єдиний орган, який буде займатись розслідуванням справ, повʼязаних з бізнесом. Пізніше заступник голови Офісу президента (ОП) Ростислав Шурма зазначив у інтервʼю Forbes, що це має бути Бюро економічної безпеки.
Наскільки ця ідея близька до реалізації? Не надто. У бюро немає ані достатньої кількості співробітників, ані грошей, ані повноцінного топменеджменту. У середині серпня тимчасово виконуючий обовʼязки директора БЕБ Едуард Федоров і його заступник Віталій Гагач залишили посади. Новим т. в. о. директора став Андрій Пащук, який до цього керував у бюро напрямом аналітики.
БЕБ критикують за неефективність, бізнес звинувачує його у надмірному тиску, а для того, щоб втілити задум президента про єдиний орган перевірок потрібно збільшити фінансування бюро майже у 9 разів.
Чи є що відповісти на ці проблеми Пащуку?
Інтерв’ю скорочено та відредаговано для ясності.
Про критику нардепів та завдання БЕБ
Яким є ваше розуміння щодо терміну перебування на цій посаді?
Скільки буде необхідно. Коли буде оголошено конкурс на посаду директора, думаю, прийму в ньому участь.
Які головні KPI для себе та команди ви ставите на цей рік?
Основне – повноцінний запуск БЕБ. Потрібно сформувати регіональні підрозділи, повноцінно запустити аналітичний департамент та оперативний підрозділ. Власне через відсутність останнього до наших справ долучені співробітники СБУ та інших правоохоронних органів.
Щодо аналітичного підрозділу, то потрібно не лише дібрати команду, а й створити єдину аналітичну систему. Фінансування на це наразі у бюро немає.
Скільки коштів потрібно БЕБ на розбудову аналітичної системи і як вона вплине на роботу бюро?
Зараз кожен працівник бюро заходить в систему, наприклад податкової, не через власне аналітичне ядро БЕБ, а зі свого робочого компʼютера в систему ДПС. Великі масиви даних ми в такий спосіб опрацьовувати не можемо. Зараз ми маємо доступ на рівні користувача, замість того, що працювати з масивами даних через API (application programming interface).
Інше питання, що у деяких законах щодо держорганів не передбачена передача даних БЕБ у такий спосіб. Тому потрібні та законодавчі зміни. Такі системи коштують від 40 млн грн. Додатково ще потрібні спеціалізовані робочі місця – від $12 000 за місце. Це ще близько 10 млн грн.
Запуск та побудова системи може зайняти до 1,5 років. Вона може пришвидшити у два-три рази виявлення та запобігати економічним злочинам.
Чи обговорювали ви вже фінансування цих потреб з Мінфіном? Скільки БЕБ потрібно додатково коштів на цей рік?
До кінця року нам потрібно близько 320 млн грн. Це для того, щоб набрати 200 співробітників на посади, де вже йдуть конкурси, та оголосити тендер на розробку єдиної аналітичної системи. З Мінфіном в нас ще йдуть дискусії. Фінальної відповіді немає.
Яка сума потрібна бюро на наступний рік?
Близько 4,5 млрд грн. Це якщо ми говоримо про повноцінне укомплектування штату, включно з регіональними підрозділами. Це 3000–3500 осіб. А також про впровадження єдиної аналітичної системи.
Нардепи кажуть, що немає сенсу давати гроші БЕБ, бо орган не показує ефективної роботи.
Це правильний запит. Але я вважаю, що бюро вже показує свою ефективність, це помітно за показниками цього року – є відчутний економічний ефект, й у бюджет Бюро принесло в рази більше, ніж витрачено на його роботу. На мою думку, це достатній аргумент для збільшення фінансування.
Минулого року голова фінансового комітету Данило Гетманцев оцінив роботу БЕБ на 0. Цього року результати бюро, на думку голови комітету, стали краще. Як ви сприймаєте такі оцінки?
Від нардепів лунає багато різних заяв. Перед тим як ставити оцінку БЕБ потрібно було б встановити конкретні KPI, бо зараз це виглядає здебільшого як політичні заяви. Але ми бачимо що його думка, зокрема в останньому інтервʼю вашому виданню, і думка інших поступово змінюється, адже поступово БЕБ виходить на певні результати.