Інвестиції в Україну та розвиток бізнесу: про що програма Ukraine Investment Framework

Рада ЄС 14 травня фінально ухвалила план України, необхідний для реалізації програми Ukraine Facility. Його виконання принесе уряду України понад €50 млрд від Євросоюзу. Міністерка економіки України Юлія Свириденко розповідає про інвестиційний інструмент програми – Ukraine Investment Framework (Українську інвестиційну рамку), яким зможе скористатися український бізнес. Як він працюватиме для бізнесу, хто і як зможе податися та яке фінансування отримати?

Потреби на відбудову України вже сягнули майже $500 млрд. Приблизно половина цієї суми потрібна для відновлення виробничих потужностей та інфраструктури. Це значний виклик. Без підтримки приватного сектора, суто завдяки підтримці партнерів та внутрішнім ресурсам, покрити таку суму майже неможливо. 

Для економічного відновлення, створення нових виробництв та інтеграції України у світові ланцюги постачання маємо стимулювати надходження інвестицій у реальний сектор. 

При цьому інвестиції – не лише кошти, а й обмін технологіями, інноваційним обладнанням, досвідом, зміцнення ділових звʼязків. Таку думку поділяють і міжнародні партнери України. 

Стимулювання інвестицій є одним із пріоритетів Ukraine Facility – програми підтримки України від Євросоюзу обсягом у €50 млрд. 

Поруч із підтримкою державного бюджету і технічною допомогою уряду у впровадженні реформ програма передбачає ще один важливий елемент – створення Ukraine Investment Framework, Українську інвестиційну рамку (так званий Pillar 2 Ukraine Facility). 

Це спеціальний інвестиційний механізм обсягом €9,3 млрд. Очікується, що завдяки різноманітним інструментам розподілу ризиків, змішаному фінансуванню та грантам, а також технічній допомозі UIF сприятиме залученню близько €40 млрд в українську економіку в наступні роки. 

Як працюватиме Ukraine Investment Framework

Мета UIF – мобілізувати інвестиції для відновлення та розвитку України. Фінансування в рамках цього інструменту відбуватиметься через міжнародні фінансові організації (МФО) та двосторонні агенції розвитку, які реалізують проєкти в Україні. Це дозволить розширити вже чинні та запустити нові програми підтримки для українського бізнесу. 

UIF дозволить зробити операції МФО в Україні менш ризиковими, мобілізуючи для України більше власних ресурсів. Яким чином? Завдяки новому інструменту в рамках UIF – Українській гарантії обсягом €7,8 млрд. 

Гарантія забезпечить покриття фінансових ризиків, тобто застрахує МФО від утрат, яких ті можуть зазнати через підтримку проєктів в Україні. Це розширить роботу фінансових організацій у нашій країні, оскільки більшість наявних ризиків візьме на себе ЄС у рамках гарантії. 

На практиці це означає, що на кожен євро гарантії для страхування ризиків МФО зможуть додатково виділити €2–4 для інвестицій в українські проєкти.

Гарантія покриватиме цілий спектр операцій: кредити (зокрема у гривнях), гарантії, інструменти ринку капіталу, фінансування або поліпшення кредитоспроможності, страхування та інші.

Таким чином Українська гарантія стане додатковим стимулом для МФО та допоможе спростити й розширити їхні власні програми для бізнесу, щоб фінансування в рамках UIF дійсно дало результат у наступні чотири роки. Відповідно, більше підприємців зможуть отримати кошти. 

Водночас фінансування для бізнесу надаватиметься не лише безпосередньо від МФО, а й через українські банки-партнери, які також зможуть активніше працювати з бізнесом.

Окрім фінансування Української гарантії, ще €1,5 млрд у рамках UIF призначено для змішаного фінансування, грантів та технічної допомоги для бізнесу. Ці кошти також розподілятимуться через МФО та українські банки-партнери.

Можливості для бізнесу

Підтримка в рамках UIF має сприяти розвиткові ключових секторів, визначених у плані для Ukraine Facility: енергетики, агросектора, логістики, сфери критичних матеріалів, цифрової трансформації та «зеленого» переходу і, звісно, переробки. Окремий фокус у плані саме на розвитку переробної промисловості. 

Можливості для бізнесу у цих сферах можна розділити на чотири групи інструментів, які будуть доступні через МФО та українські банки. 

1. Зменшення вартості застави під час отримання кредитів. 

Суворі вимоги до вартості застави є однією з перепон для отримання кредитування, що особливо відчувають малі та середні підприємства. МФО забезпечуватимуть частину або повну вартість застави, надаючи бізнесу відповідні гарантії як напряму, так і через українські банки. Отримати кошти стане простіше. 

2. Зменшення вартості капіталу завдяки змішаному фінансуванню. 

Наприклад, для реалізації проєкту потрібно €5 млн, але відсотки за кредитом роблять його непосильним для бізнесу. В такій ситуації можна буде отримати змішане фінансування. Наприклад, половину коштів у вигляді кредиту, а іншу частину як безповоротний грант.

3. Технічна допомога. 

Бізнес зможе отримати консультації в процесі підготовки заявок для отримання коштів, доопрацювання проєктів та іншої підготовчої роботи для інвестування. 

4. Розширення вже доступних програм фінансування. 

Програми від МФО буде дофінансовано, відповідно, більше компаній зможуть скористатися їхніми перевагами. 

Нові можливості будуть доступні як для приватних, так і для державних інвестиційних проєктів. Операції для приватного сектора ініціюватимуться МФО, ґрунтуючись на попиті з боку приватних компаній. Тобто що активніше бізнес звертатиметься до МФО та банків-партнерів та пропонуватиме проєкти, то більше інструментів зможуть запровадити міжнародні інституції. У випадку з державними проєктами їх буде ініційовано урядом. 

Крім загальної націленості на ключові сектори, UIF передбачає додаткові пріоритети для інвестицій. У рамках програми 15% гарантій буде спрямовано на підтримку мікро-, малих та середніх підприємств, зокрема стартапів. 

Також 20% від загального бюджету UIF виділяються на «зелені» проєкти, які сприяють захисту довкілля, збереженню біорізноманіття та помʼякшенню наслідків зміни клімату. 

Коли запрацює UIF

У березні уряд спільно з Єврокомісією та міжнародними фінансовими організаціями напрацьовували дизайн програми у розрізі проєктного фінансування, грантів, технічної допомоги на техніко-економічного обґрунтування проєктів, фінансування через українські банки шляхом видачі гарантій тощо. 

У квітні цього року керівна рада UIF, що забезпечує управління програмою, провела установче засідання та затвердила правила й стратегічні орієнтири. Також вирішили, що підписання перших інвестиційних програм відбудеться на Ukraine Recovery Conference у Берліні. Це дасть старт реалізації першого етапу UIF, який триватиме у 2024–2025 роках. 

Очікується, що загальне фінансування цього етапу становитиме приблизно €1–1,5 млрд. Кошти спрямують на вже чинні програми МФО. Ці організації спільно з банками-партнерами запропонують бізнесу інструменти гарантій, змішаного фінансування та технічної допомоги. 

Остаточний перелік залучених МФО та банків-партнерів, що входять у перший етап фінансування, як і обсяг фінансування та інші деталі програми, буде оголошено під час URC. 

Зараз уряд спільно з партнерами готується до дизайнування другої фази програми. 

Регламент Ukraine Facility також передбачає, що 25% від суми гарантії (€1,95 млрд) нададуть групі Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) для реалізації програм в Україні до кінця 2025 року. Якщо передбачене фінансування для ЄІБ не буде використано повністю, залишок коштів розподілятиметься за звичайною процедурою. 

Наразі ЄІБ є однією з найбільш активних МФО в Україні. Тільки у 2022 році фінансування України з його боку сягнуло понад €1,7 млрд. Підтримка здійснюється через кредитні лінії та гарантії нових позик малому та середньому бізнесу. 

На наступних етапах очікуємо, що доступ до фінансування отримає більше компаній. Також хочемо долучити до реалізації програми інші міжнародні фінансові організації, які ще не активні в Україні, а також експортно-кредитні агенції та українські банки-партнери.

Запорукою для цього є формування актуальної бази інвестиційних проєктів, які український бізнес зможе запропонувати МФО для отримання фінансування. Для цього важлива залученість міжнародних організацій у підготовку проєктів потенційних клієнтів.

У державному секторі для цього буде сформовано так званий єдиний перелік проєктів (Single Project Pipeline), в якому буде визначено пріоритети та потреби для фінансування. 

Активна робота МФО в Україні важлива для залучення інвестицій. Розраховуємо, що успіх профінансованих МФО проєктів, розширення можливостей для залучення фінансування та зниження ризиків, а також досвід міжнародного партнерства, який здобудуть українські компанії, запустять ланцюгову реакцію для зростання інвестицій в Україну. Навіть коли робота самої UIF уже завершиться. 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *