У Сенаті США посилилася підтримка законопроєкту щодо розширення KYC-вимог – ForkLog UA
- Зростає двопартійна підтримка законопроєкту про розширення KYC-вимог на учасників індустрії.
- У разі ухвалення заходи поширять на постачальників гаманців, майнерів і валідаторів.
- Критики побачили в ініціативі пряму атаку на технологічний прогрес і відмову від ліберальних цінностей.
П’ять сенаторів підтримали запропонований їхньою колегою Елізабет Воррен законопроєкт, який передбачає введення KYC-процедур для «криптогаманців, майнерів, валідаторів та інших учасників мережі».
До коаліції внесеного на розгляд у липні Закону про боротьбу з відмиванням грошей у цифрових активах приєдналися Рафаель Ворнок, Лафонза Батлер, Кріс Ван Холлен, Джон Хікенлупер і Бен Рей Лухан. Серед них троє членів банківського комітету.
У вересні його підтримали ще дев’ять законодавців, зокрема голови комітету з внутрішньої безпеки та урядових справ і комітету юстиції.
Позитивні відгуки дали Інститут банківської політики, Массачусетська асоціація банкірів, Transparency International США, Global Financial Integrity, Національна асоціація окружних прокурорів, шерифи найбільших округів Америки, Національний центр захисту прав споживачів і Національна ліга споживачів.
За словами Воррен, документ націлений на запобігання незаконному використанню криптоактивів для відмивання грошей, торгівлі наркотиками, ухилення від санкцій і фінансування тероризму.
Обґрунтування ініціативи
Авторка пропозиції нагадала, що за даними Білого дому, половина обсягу ракетної програми Північної Кореї фінансується шляхом кібератак і крадіжки цифрових активів.
«З метою захисту американців криптовалюта повинна регулюватися тими самими правилами прозорості, що і традиційні банки. Ухвалення норм створить гарантії, що цифрові активи не будуть використовуватися для сприяння незаконній поведінці злочинних організацій і країн-ізгоїв», — йдеться в заяві Ван Холлена.
Член Комітету Палати представників з фінансових послуг Патрік Макгенрі допустив досягнення компромісу з цього питання з Сенатом.
Деталі законопроєкту
- розширення застосування Закону про банківську таємницю (BSA), зокрема KYC-вимог до постачальників гаманців, майнерам, валідаторам та іншим учасникам мережі, які можуть […] сприяти криптотразакціям;
- усунення прогалин щодо «некастодіальних» гаманців, які дають змогу обходити перевірки KYC і дотримання санкцій, з дорученням FinCEN доопрацювати та впровадити відповідне законодавство;
- пропозиція FinCEN випустити посібник для фінансових установ щодо зниження ризиків, пов’язаних із транзакціями, в яких цифрові активи пройшли через криптоміксери та інші технології, що підвищують анонімність;
- посилення контролю за дотриманням вимог BSA з дорученням міністерству фінансів, SEC і CFTC впровадити процедуру перевірки відповідності KYC/AML піднаглядними організаціями;
- поширення правил BSA, що стосуються звітності про рахунки в іноземних банках, на криптовалюти, зобов’язавши учасників офшорних угод на суму понад $10 000 у цифрових активах подавати звіт до Податкової служби;
- зниження ризиків незаконного фінансування через криптомати з дорученням FinCEN забезпечити, щоб власники та адміністратори обладнання регулярно надавали й оновлювали фізичні адреси пристроїв, якими вони володіють або керують, а також перевіряли особистість клієнтів і контрагентів.
Критика ініціативи
Пропозиція Воррен зустріла критику спільноти та експертів.
Глава відділу корпоративних досліджень Galaxy Research Алекс Торн назвав законопроєкт «ефективною забороною» біткоїна і криптовалют. За його словами, децентралізоване ПЗ «не здатне виконувати централізовані KYC-функції».
«Обов’язок некастодіальних сервісів використовувати програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом для забезпечення відповідності вимогам банку — „велика атака“, якою завжди погрожували вороги біткоїна. Приміром, Bitcoin Core не може виконати це, тому це рівносильно ефективній забороні цифрового золота в США», — пояснив фахівець.
requiring non-custodial open-source software to perform bank-like compliance is *the big attack* bitcoin’s enemies have always threatened. it’s impossible for bitcoin core, for example, to comply with this, so it amounts to an effective ban of bitcoin in the USA.
— Alex Thorn (@intangiblecoins) December 11, 2023
Директор з комунікацій Coin Center Нірадж Агравал, побачив в ініціативі «пряму атаку на технологічний прогрес і особисту недоторканність».
«Хоча законопроєкт пропонується як розв’язання проблеми потенційного відмивання грошей і фінансування тероризму, насправді він є відмовою від ліберальних цінностей і переходом до стеження й контролю, що цінуються авторитарними діячами», — пояснив Агравал.
Фахівець пообіцяв докласти зусиль для того, щоб законопроєкт не отримав схвалення.
The Digital Asset Anti-Money Laundering Act is a direct attack on technological progress and also a direct attack on our personal privacy and autonomy.
Make no mistake, while proposed as a solution to potential money laundering and terrorist financing, the bill is in fact a… pic.twitter.com/8oID1wECGL
— Neeraj K. Agrawal (@NeerajKA) December 11, 2023
Згідно з GovTrack, із 330 запропонованих Воррен законопроєктів за 11 років її кар’єри в Сенаті лише один було ухвалено, і ще десять стали частиною інших, які набули чинності.
Більшу частину часу члени Конгресу роблять такі дії, як внесення поправок до нормативних документів і робота в комітетах.
Нагадаємо, у грудні 2022 року Воррен разом із колегою Роджером Вейном Маршаллом представила законопроєкт, що посилює AML-вимоги під час використання цифрових активів.
У березні 2023 року сенаторка закликала владу вжити заходів проти «фіктивних аудитів» криптовалютних компаній.