Віталік Бутерін поділився деталями нової ZKP-моделі Binius – ForkLog UA
Співзасновник Ethereum Віталік Бутерін обговорив переваги Binius — нової системи доказів з нульовим розголошенням (ZKP).
Основною метою технології є забезпечення значного приросту продуктивності порівняно з традиційними моделями на кшталт zk-SNARK.
За словами Бутеріна, Binius досягає більшої ефективності, виконуючи обчислення безпосередньо над окремими двійковими бітами — нулями та одиницями. Для порівняння, системи SNARK і STARK працюють із 64-бітними та 256-бітними цілими числами.
Ідею обробки двійкових даних запропонували Бенджамін Даймонд і Джим Посен у 2023 році. На їхнє дослідження посилався співзасновник Ethereum.
Базова оброблювана інформація часто складається з невеликих значень, таких як лічильники, індекси та логічні прапори. Однак, працюючи безпосередньо з бітами, Binius може обробляти ці дані більш ефективно, заявив розробник.
Принцип роботи Binius. Джерело: блог Бутеріна.
Бутерін пояснив, що нова система перевірки обробляє їх у вигляді багатовимірного «гіперкуба» бітів і використовує двійкові «кінцеві поля» для забезпечення ефективних арифметичних операцій.
Binius також застосовує процес кодування і декодування, який перетворює дані на рівні бітів на форму, придатну для «поліноміального» оброблення і доказів Меркла. Таким чином модель забезпечує масштабованість під час роботи з інформацією в блокчейні, додав програміст.
Він уточнив, що систему поліномів (многочленів) використовували й в моделях ZKP для кодування та обчислень без розкриття основної інформації про операцію.
Бутерін продемонстрував на прикладі, як працює «простий Binius». Для цього він перетворив «гіперкуб» на квадрат, а потім на древо Меркла.
«Повний Binius» — складніша алгебраїчна функція, яка дає змогу налаштовувати протокол для роботи з двійковими полями та фіксувати окремі біти.
Співзасновник Ethereum уточнив, що багато питань ще залишаються відкритими. Наприклад, для Binius необхідно налаштувати ефективні алгоритми й арифметизацію, а також вивчити його вплив на чинні механізми SNARK.
Раніше Бутерін розповів, що алгоритм консенсусу Proof-of-Work був лише тимчасовим етапом на шляху проєкту до Proof-of-Stake.
Нагадаємо, у березні він назвав наступні п’ять років «вирішальними» для масового впровадження Ethereum і його прийняття «реальним світом».
У квітні розробник поділився деталями наступного етапу дорожньої карти проєкту — The Purge («Чистка»). Він спрямований на спрощення структури мережі та зниження навантаження на вузли.