У НБУ прогнозують зниження цін на деякі харчі у січні
У НБУ прогнозують зростання цін на продукти у січні до 5%.
Водночас деякі категорії продуктів харчування можуть подешевшати, розповіли експерти “24 каналу”.
“За прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, у січні очікується незначне здорожчання плодоовочевих. На формування їхньої вартості впливатимуть, перш за все, обсяги товарної пропозиції, платоспроможний попит населення, а також вартість зберігання та транспортування, підвищені тарифи на електроенергію для промислових виробників та ціни на пальне”, – заявила завідувачка відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки” Інна Сало.
Ціни на овочі борщового набору у січні можуть підвищитися:
– капуста білокачанна до 15 грн/кг (+6%);
– буряк до 15,5 грн (+4%);
– морква до 15 грн (+6%);
– картопля до 22,5 грн (+1,5%).
Ціна на ріпчасту цибулю може зрости найбільше – до 18 грн/кг (+8%).
Щодо фруктів, то у січні ціни на яблука можуть зрости до 19 грн/кг (+9%). Виноград подорожчає до 205 грн/кг (+3%). Ціна на апельсини очікується до 80 грн/кг; на лимони до 72 грн; банани подорожчають до 62 грн; мандарини – до 65 грн.
“Щодо імпортованих плодів спостерігається некласична ситуація. Взимку їхня пропозиція розширюється, але ціни все одно зростають в середньому до 3% через порушену логістику та здорожчання пального і доставки”, – пояснила Сало.
Протягом року відбувається коливання цін на курячі яйця. З вересня по грудень на ринку вже майже немає продукції господарств населення, тож птахофабрики піднімають оптово-відпускні ціни. Це призводить до збільшення споживчих цін і роздрібних цін в торговельній мережі.
М’ясо станом на 28 грудня 2023 року порівняно з відповідним періодом минулого року у продуктових супермаркетах подорожчало. Ціни на основні види м’яса – яловичину, свинину та м’ясо птиці – зросли на 5,7-37,0%.
Найбільше з-поміж основних видів м’яса здорожчали сало домашнє та свинина. Здорожчання свинини відбувається внаслідок зменшення її пропозиції.
Водночас підвищений попит на м’ясо напередодні різдвяних та новорічних свят зумовив зростання роздрібних цін на основні види м’яса в середньому до 3% у грудні порівняно з листопадом 2023 року. У січні 2024 року роздрібні ціни на основні види м’яса залишаться на рівні грудня 2023 року з незначним коливанням за регіонами.
Ціни на крупи у січні 2024 року знижуватимуться. Цінова ситуація на крупи та борошно залишатиметься сприятливою для споживачів.
Гречка може подешевшати на 5-7%, а ціна на борошно залишатиметься стабільною. Цінова динаміка по інших видах круп може зазнати незначного коливання в межах 3-5%. При цьому очікується подальше поступове зростання середньої ціни на хлібобулочні вироби у діапазоні 0,5-1% на місяць.