В Україні два місяці поспіль відбувається дефляція
В Україні річна інфляція за рік сповільнилася від 11,3 до 8,6%. Таке зниження відбулося за рахунок зниження вартості овочів та фруктів нового врожаю. Два місяці поспіль відбувається дефляція (тобто рівень цін знижується). Ситуація виявилася кращою, ніж прогнозував Національний банк.
Як повідомляють у прес-службі НБУ, темпи зростання цін були істотно нижчими за траєкторію прогнозу Національного банку, опублікованого в Інфляційному звіті за липень 2023 року. Швидше уповільнення інфляції зумовлювалося, насамперед, великою пропозицією сирих продуктів харчування, зокрема овочів та фруктів нового врожаю. Темпи зростання ціни сирі продукти харчування стрімко знизилися до 3,4% г/г.
Овочі подешевшали на 25,7% р/р завдяки розширенню пропозиції. У річному обчисленні знизилися ціни на овочі у споживчому наборі, а також деякі фрукти та кавуни. Виробництво овочів та кавунів збільшилося завдяки сприятливим погодним умовам та нарощуванню обсягів виробництва в окремих регіонах.
Подорожчання алкогольних напоїв пригальмувалося завдяки повільнішому зростанню виробничих витрат на тлі тиску з боку тіньової пропозиції. Також тривало уповільнення зростання цін на транспортні послуги, враховуючи нижчі, ніж торік ціни на паливо в попередні місяці.
Також важливу роль у стримуванні інфляційного тиску та покращенні очікувань відігравали заходи НБУ щодо забезпечення привабливості гривневих активів та стійкості валютного ринку. Загальна тенденція до зниження інфляції зберігатиметься й надалі. Цьому сприятимуть ефекти від найкращих урожаїв, фіксація окремих тарифів на житлово-комунальні послуги, а також послідовна монетарна політика Національного банку України. Інфляція наприкінці року, ймовірно, буде нижчою за липневий прогноз НБУ, хоча потенціал її швидкого уповільнення майже вичерпаний.