Ціни на часник пробили психологічну позначку
Вартість часнику в Україні встановила абсолютний рекорд, перевищивши 200 гривень за 1 кг. Висока ціна пояснюється відсутністю в Україні достатніх запасів прянощів та ще більшою її вартістю в Європі.
Як повідомляє EastFruit, із середини грудня ціни на часник у супермаркетах впевнено утримується вище 200 грн/кг, що стало абсолютним максимумом. Таку вартість можна пояснити скороченням площ під вирощування часнику після початку повномасштабної війни.
Експерти наголошують, що постійного вирощування в Україні немає – переважно продаються дрібні партії з городів, вони різної якості та сортів, тому не підходять ні для торгових мереж, ні для промислової переробки. З цієї причини в Україні важко знайти навіть 2 тонни товарного часнику власного виробництва. Основні причини подорожчання часнику:
зростання попиту на нього в Європі – у німецьких та австрійських супермаркетах середня ціна часнику становить близько 6 євро, хоча трапляється і майже по 20 євро/кг;
пропозиція відстає від попиту – 2024 року головний виробник часнику в ЄС, Іспанія, вперше за три роки повністю вичерпав запаси. Вичерпалися навіть запаси альтернативних постачальників із Південної Америки.
У ЄС діють квоти на імпорт часнику з Китаю, але їх уже вичерпали, тож тепер його завозять зі сплатою штрафів – 1200 євро за тонну. Попри це часник продовжують купувати.
За даними Держстату, з 2020 року площа вирощування часнику в Україні скоротилася майже на 15% – до 21 тис. га. Майже всі вирощують дрібні та сімейні господарства. Хоча учасники ринку припускають, що офіційна статистика може бути перебільшена.
Головна перешкода при вирощуванні часнику – потреба у великій кількості працівників. Крім того, за останні 5 років в Україну не завозили обладнання для механізації вирощування часнику – жодної сівалки, калібратора, збирального комбайна.