Airbnb та приховані камери: у платформи проблеми із приватністю гостей – CNN

Як компанія приховує випадки порушення конфіденційності користувачів.

Через сервіс Airbnb можна орендувати будинок Барбі чи хижку Шрека, але виявилося, що максимальну приватність чи навіть безпеку ця компанія не гарантує. Про це вона відверто пише на своєму сайті. Новинна служба CNN провела масштабне розслідування проблеми неправомірного встановлення прихованих камер орендодавцями, дослідивши судові документи і поговоривши з постраждалими, їхніми адвокатами та співробітниками Airbnb. Forbes переказує головне з матеріалу

⚡️Інвестуйте у свої знання з сайтом Forbes. Лише з 18 по 21 липня знижка 40% за промокодом FLASH. Отримайте доступ до матеріалів, які формують лідерів. Підписуйтеся.

Свідчення представника Airbnb в суді показують, що за останні 10 років у компанію надійшли десятки тисяч скарг про пристрої спостереження в орендованому помешканні. От тільки компанія не повідомляє правоохоронні органи, коли користувачі знаходять приховані камери, навіть коли справа стосується дітей. Натомість часто повідомляє орендодавцям про проблему, що дає їм змогу знищити докази, які могли б довести їхню провину.

Розслідування CNN показало, що Airbnb не поспішає розвʼязати проблему прихованих камер у тимчасових помешканнях, яка стає все більш поширеною. Щобільше, усіляко протидіє законам і правилам, які мають на меті захистити орендарів.

Правоохоронні органи виявили тисячі незаконно отриманих зображень у власників орендованого житла. CNN переглянула судові документи та поліцейські звіти, які доводять, що приховані камери у ваннах і спальнях тимчасових помешкань таємно записували, як люди переодягалися або ж займалися сексом. 

Airbnb відмовилася від інтервʼю для цього матеріалу, але у письмовій заяві запевнила, що такі випадки поодинокі і щодо них вживаються всі необхідні заходи, включно з видаленням господарів з платформи. 

Також представник компанії додав, що Airbnb перевіряє історії американських господарів та їхніх гостей, втім CNN побачила на сайті важливі дисклеймери, які зводять нанівець будь-які заяви про перевірки. Так, компанія каже своїм користувачам, що вони не повинні покладатися на її перевірку, бо вона не виявляє «всі минулі кримінальні злочини, записи у реєстрі сексуальних злочинців…чи інші червоні прапорці». А навіть якщо Airbnb виявляє, що у користувача є судимість за «вбивство, тероризм, зґвалтування чи розбещення дітей», це не є підставою для автоматичної відмови від надання послуг.

Готельний бізнес із меншою відповідальністю

Браян Чески був безробітним, коли у 2007-му разом із сусідом по квартирі вигадав ідею Airbnb, щоб заробити гроші для оплати оренди. Вони поставили повітряні матраци та взяли на кілька ночей трьох туристів по $80 за ніч. Тринадцять років по тому їхній стартап вийшов на біржу за оцінки $47 млрд.

Сьогодні Airbnb оцінюють вище, ніж Hyatt Hotels Corporation і Marriott International разом узяті, але, зауважує CNN, відповідальності на компанії, яка по суті є міжнародною мережею готелів, значно менше, ніж у традиційних готелів:

  • не треба утримувати рекламовану нею нерухомість;
  • не треба наймати персонал, як-то охоронців, рецепціоністів, прибиральників;
  • переважно не треба нести відповідальність за травми гостей на території орендованого житла.

І тим не менш, компанія забирає 17% від кожного бронювання. 

Будинок Барбі Airbnb /Скріншот із сайту www.airbnb.com.ua

Будинок Барбі в Каліфорнії, який можна було орендувати через Airbnb Фото Скріншот із сайту www.airbnb.com.ua

Однією з найбільших безпекових проблем ринку короткострокової оренди житла є приховані камери, але її Airbnb і їй подібні переважно не контролюють. Колишній співробітник Airbnb, який займався питаннями безпеки та конфіденційності, часто стикався зі скаргами на приховані камери у помешканні, але компанія із цим нічого суттєвого не робила.

Невдовзі після того, як у січні CNN почала звʼязуватися з колишніми співробітниками Airbnb, щоб поговорити про приховані камери, компанія оголосила про заборону цих пристроїв всередині житла від 30 квітня. Щоправда, про те, як контролюватиме виконання цього правила, вона не повідомила. Зате вона дуже добре справляється з досудовим урегулюванням.

Вивчивши заяви у поліцію і позови принаймні 75 жертв таємних знімань у помешканнях, орендованих через Airbnb, CNN побачила, що компанія швидко стримує розголос про позов, вдаючись до арбітражу, і домовляється з позивачами у досудовому порядку. І звісно не забуває дати на підпис угоду про нерозголошення.

Службі новин вдалося отримати доступ до свідчень представниці Airbnb у рамках відкритої судової справи, яку суд зобовʼязав надати точну кількість скарг чи повідомлень орендарів про приховані камери з 1 грудня 2013 року. Її відповідь: 35 000.

Одного разу у Техасі

CNN поговорила з Девідом Визинайтисом, який вирішив влаштувати з коханою романтичний вікенд у липні 2021-го. Пара, яка до того ніколи не користувалася Airbnb, знайшла затишний будинок у віддаленому районі Техасу, у якого було багато позитивних відгуків, а власник помешкання мав статус «супергосподар». 

Приїхавши на місце та переодягнувшись ввечері, Девід помітив приховану камеру, яка була спрямована просто на ліжко. Пара похапцем зібралася й поїхала у найближчий готель. Через чат підтримки Airbnb вони розповіли по проблему і попросили зателефонувати їм, але у відповідь отримали лише прохання про дозвіл звʼязатися з господарем, щоб «почути його версію історії». Вони відмовилися, а наступного дня звернулися у поліцію.

Поліція отримала ордер на обшук, у процесі якого конфіскувала мобільні телефони, компʼютери та камеру, якою господар, А. Джей Аллі, майже рік таємно знімав своїх гостей. Дослідивши понад 2000 вилучених зображень, правоохоронці ідентифікували понад 30 жертв, серед яких кілька дітей. Багато гостей, які орендували цей будинок через Airbnb чи Vrbo, було знято на різній стадії оголеності, а декого – і під час заняття сексом. 

Аллі пізніше визнали винним у незаконному зніманні людей на камеру та увʼязнили на 12 місяців. Цікаво те, що поліція повідомила Airbnb про розслідування справи Аллі у жовтні 2021-го, але два місяці по тому (і за пʼять місяців після скарги Визинайтиса) його оголошення на сайті компанії все ще було активним.

Закони шкодять заробіткам

У матеріалі CNN зазначено, що Європейський Союз схвалив нові регуляторні правила для індустрії короткострокової оренди. Вони передбачають реєстрацію орендодавців, а від компаній вимагається ділитися даними з регулятором і контролювати якість помешкань, які вони виставляють на своїх платформах. 

У той час як на загал Airbnb похвалив законодавців ЄС за такий революційний закон, за закритими дверима компанія активно протистояла цій ініціативі. Про це виданню розповіла депутатка Європарламенту Кім ван Спаррентак, яка просувала законопроєкт.

Airbnb короткострокова оренда будинок Шрека /Скріншот із сайту www.airbnb.com.ua

Будинок Шрека у Великій Британії був доступний для оренди на Airbnb. Фото Скріншот із сайту www.airbnb.com.ua

А от в США немає схожих регуляторних правил на федеральному рівні, зауважує CNN, натомість місцеві муніципалітети змушені самі регулювати цю індустрію. Деякі американські міста, яким вдалося запровадити певні закони, знову-таки наштовхувалися на опір з боку Airbnb.

Наприклад, місто Нью-Йорк від минулого року зробило обовʼязковою реєстрацію короткострокових орендодавців у спеціальному реєстрі міста. Якщо вони цього не роблять, то платформам типу Airbnb забороняється обробляти трансакції для таких домовласників. Airbnb подала до суду, назвавши цей закон «надмірним, обмежувальним» і таким, що завдасть їй «непоправної шкоди».

«Для бізнесу не вигідно дотримуватися правил», – каже Мюррей Кокс, який керує неприбутковою наглядовою організацією Inside Airbnb. Адже це нерідко означає виключення деяких власників помешкань з платформи компанії, а отже вона недоотримає свої комісійні.

Обіцянки-цяцянки

У 2019-му в орендованому через Airbnb каліфорнійському помешканні відбулася трагічна гелловінська вечірка, яка закінчилася пʼятьма смертями через стрілянину. Цей злочин досі не розкрито. Випадок змусив компанію переглянути свою діяльність і пообіцяти перевіряти всі помешкання і особи користувачів.

«Кожне житло і кожного господаря на Airbnb буде перевірено по максимуму», – цитує CNN гендиректора компанії.

Втім у березні Airbnb повідомила, що перевірила лише близько 20% розміщених на її платформі помешкань по всьому світу. Компанія похвалилася верифікацією особи усіх господарів, співгосподарів і гостей, от тільки в цьому випадку Airbnb попереджає: значок пройденої перевірки «не гарантує, що людина насправді є тою, за кого себе видає».

Компанія також не гарантує, що ви не спатимете по сусідству зі злочинцем. Цього року стало відомо про те, що користувачі Airbnb винаймали кімнати в Мельбурні (Австралія) у сексуального злочинця, який проживав у будинку одночасно з гостями. 

Airbnb заявила, що перевірку минулого користувачів проводить підрядник, який може повідомити компанію про їхнє кримінальне минуле. Втім вона й тут не гарантує, що може провести такі перевірки кожного свого користувача по всьому світу. 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *